obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

OPĚT ROZEHRÁVKA, OPĚT ELS

19.01.2004 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Ernie Els zakládá na Sony Open novou tradici – vítězí pouze v rozehrávkách. Tentokráte byl jeho kořiští Harrison Frazar, který stále čeká na své první vítězství. To Trevor Immelman obhájil také svůj loňksý triumf, když zvítězil na South African Airways Open.

US PGA Tour – Sony Open
Waialae Country Club, Honolulu, Havaj

Také druhý turnaj letošního ročníku US PGA Tour Sony Open se hrál na Havaji, přesněji na hřišti Waialae Country Club (par 70). Zaslouženou pozornost sklidila mladičká Michelle Wie, 14letá domácí hráčka, která se jako třetí žena v průběhu necelého roku postavila na start mužské US PGA Tour. Její předchůdkyně Annika Sorenstam a Suzy Whaley nedokázaly projít sítem cutu a tak cíl havajské středoškolačky byl jasný. Mnoho odborníků mluví o Michelle Wie jako o nesmírně nadané mladé hráčce, která má všechny předpoklady stát se v blízké budoucnosti pravidelnou účastnicí mužských turnajů. Délka jejích ran je obdivuhodná, bez problémů se vyrovná mužským protějškům a její spoluhráči měli pro ní jen slova uznání. V prvním kole se trápila s hrou na greenech a výsledek 72 ji rozhodně nepotěšil. O poznání lépe zvládla den následující – zahrála 68 ran a dlouho to vypadalo, že do víkendových kol dokáže postoupit. Bohužel o jedinou ránu ji tento historický zápis utekl a Wie skončila na děleném 80.místě. I přesto byl její výsledek nejlepším umístěním ženy mezi mužskou elitou na US PGA Tour.
Na turnaji samotném startovala velmi kvalitní konkurence, mezi kterou nemohl chybět obhájce loňského titulu Ernie Els. Ten vstupoval do závěrečného dne se ztrátou jedné rány na vedoucího Harrisona Frazara. Frazar, který na své první velké vítězství stále čeká byl Jihoafričanovi více než zdatným soupeřem. V úvodu se sice zdálo, že nezvládne finálový tlak, ale čtyři birdie v řadě ho dostaly zpět do hry o příčky nejvyšší.
Els hrál mnohem lépe než před týdnem na Mercedesu a před 15.jamkou si vypracoval náskok dvou ran před svým pronásledovatelem. Nejspíše však nechtěl porušit tradici z minulého roku, kdy turnaj vyhrál až v rozehrávce s Aaronem Baddeleym. Jinak si totiž nelze vysvětlit jeho lehkovážné bogey na jamce číslo 15, kterým dal šanci na vítězství do rukou Frazara. Ten srovnal stav utkání na předposlední sedmnáctce a měl titul na dosah při eagle puttu na závěrečném greenu. Nicméně stejné skóre poslalo nakonec oba hráče do rozehrávky. V ní byl úspěšnější na třetí jamce Ernie Els, který si do svých statistik připisuje již 13. vítězství na US PGA Tour a prémii ve výši 864 tisíc dolarů.
„Jsem velmi rád, že jsem mohl obhájit loňské prvenství,“ s klidem sobě vlastním odpovídal „Big Easy“ Els. „Chtěl jsem začít letošní sezónu v podobném stylu jako loni. Jen doufám, že se mi podaří udržet tento standard i v průběhu celého roku.“ Els vyhrál v loňském roce dva úvodní turnaje – Mercedes i Sony – a mluvilo se o něm jako o největším soupeři Tigera Woodse. Nicméně závěr sezóny se Elsovi příliš nevydařil a o to více chtěl dokázat svou výbornou formu právě na Havaji.
Výsledky:
1. Ernie Els -18
2. Harrison Frazar -18
3. Davis Love III -15
4. Frank Lickliter -14
5. Jerry Kelly -13
5. Briny Baird -13


European PGA Tour – South African Airways Open
Erinvale Golf Club, Somerset West, Jižní Afrika

Evropská PGA Tour se po delší odmlce opět probudila k životu. Její úvodní turnaje se tradičně konají mimo evropský kontinent. South African Airways Open k nim neodmyslitelně patří. Na hřišti Erinvale se nejlépe dařilo domácímu Trevoru Immelmanovi, který před rekordní návštěvou dokázal zopakovat své loňské vítězství. Minulý rok potřeboval tento sympatický mladík ke svému vůbec prvnímu vítězství na European PGA Tour vyhrát play-off s Timem Clarkem. Letos docílil triumfu velmi vyzrálou hrou, která ho provázela po celý průběh turnaje. Pro tohoto 24letého hráče znamenalo vítězství nejen prémii ve výši 113 tisíc eur, ale také velkou poctu dík srovnání s Gary Playerem. Ten totiž jako jediný před Immelmanem dokázal obhájit svůj triumf v roce následujícím (1976-77).

„Vítězství je skvělé,“ zářil po turnaji Immelman. „Mohu říci, že jsem rozhodně lepším hráčem než v minulém roce. Cítím, že mám nad svou hrou mnohem větší kontrolu.“
Immelman měl v závěru velmi pohodlný náskok, takže si mohl dovolit neproměnit krátký putt do paru na poslední jamce a stále vyhrát o tři údery před ostatními. Na děleném druhém místě skončili Skot Alastair Forsyth a Steve Webster z Anglie.
Výsledky:
1. Trevor Immelman -12
2. Alastair Forsyth -9
2. Steve Webster -9
4. Darren Fichardt -7