Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

US Open začalo sebediskvalifikací

11.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Pět dní se Jason Millard trápil. Pak to nevydržel a šel sám sebe „udat“. Sklidil díky a uznání, ale připravil se o vysněný start na US Open. Něco takového jako hrát major turnaj mezi nejlepšími golfisty světa už se mu v kariéře třeba nepoštěstí. „Vyslovili jsme Jasonovi pochvalu za to, že nás na svůj případ upozornil,“ řekl na začátku významného golfového týdne ředitel turnajového výboru a viceprezident USGA David B. Burton. Dlouho očekávaný velký turnaj na věhlasném hřišti Pinehurst No.2 může začít a světová esa už světu sdělují své komentáře a předpovědi. Příběh čestného kolegy mohou nést v hlavách.

Co se vlastně stalo? Millard hrál osmnáctou jamku druhého kvalifikačního kola v Memphisu, ten den to byla jeho sedmadvacátá. „Jsem si jistý, že jsem založil hůl v bunkeru,“ vyšel pět dní poté s pravdou ven. Celou tu dobu si lámal hlavu, jestli to tak opravdu bylo. Pokud ano, šlo patrně o lehký dotek zrnka písku, proto si nebyl stoprocentně jistý. „Nemohl jsem dojít klidu. Při tréninku mi ta věc ležela v hlavě. Bylo to správné rozhodnutí,“ citovala agentura AP pětadvacetiletého hráče pohybujícího se na minoritních profesionálních okruzích.

Watson: driver, nebo ne?
O několik dní později dostal Bubba Watson otázku, zda se cítí jako hvězda. „Ne,“ odpověděl Američan, jenž jde do hry jako vítěz Masters a podruhé v kariéře se může pokusit o to, co se dosud žádnému hráči nepovedl: vyhrát golfový Grand Slam. K tomu samozřejmě potřebuje ještě tři major tituly. „Zní to úžasně,“ zasnil se na tiskové konferenci. „Všechno je možné. Znáte mě,“ pohrával si dál s myšlenkou.

Pětatřicetiletý ranař před dvěma lety po triumfu na Masters skončil na US Open v cutu. „Hraju teď chytřeji,“ podpořil nedávné výroky o své hře a přístupu k ní. Na Pinehurst se chystá s jinou strategií, než na jakou u něj diváci byli zvyklí. „Chci hlavně trefovat fairwaye a chodit na těžké greeny druhými dlouhými ranami,“ prozradil. „jestli ale ze začátku zahraju nějaká bogey nebo doubly, mohu se vrátit k driveru,“ dodal.

McIlroy: železo místo wedge
Watsonův flight bude souborem vítězů z Masters uplynulých let. Budou v něm ještě Jihoafričan Charl Schwartzel (v Augustě vyhrál v roce 2011) a Australan Adam Scott (2013). Ten si byl pečlivě vyzkoušet redesignované hřiště a možná se trochu s Watsonem v názoru na ně liší. „Bude to zvláštní US Open, protože podstatnou roli v něm nebude hrát rough,“ připomněl světový hráč číslo 1 velkou novinku. „Ale bude opět osobité. Klíčových budě několik dobrých rozhodnutí,“ dodal.

O svou výsadní pozici v oficiálním žebříčku nemusí mít strach, nedávnou výhrou na Crowne Plaza Invitational si ji pojistil na několik týdnů. Naopak hned o dvě místa by si mohl pohoršit absentující Tiger Woods. Na jeho čtvrtou příčku aspirují americký krajan Matt Kuchar a Severoir Rory McIlroy. Ten se po nedávném rozchodu s tenistkou Caroline Wozniacki hodlá soustředit výhradně na golf a na Pinehurst také on vyrukuje s novinkou. „Je tam několik jamek, kde budu potřebovat trojku železo. Je to dlouhé hřiště, hodlám ji použít na některých čtyřparech a na tříparové šestce,“ prozradil. Z bagu proto vyjme jednu ze čtyř wedgí.

Rozklepaný miliardář
Ve společnosti předních světových golfistů vzbuzuje pozornost další muž pohybující se po hřišti, ale ne v roli hráče, nýbrž caddeiho. Je to muž méně známého jména, zato většího majetku než jakým se mohou pochlubit golfoví milionáři. Jmění Scotta McNealyho, spoluzakladatele firmy Sun Microsystems, je násobně vyšší. V roli nosiče holí se ocitl díky synově úspěchu v kalifornské kvalifikaci, kterou vyhrál Alex Čejka.

Amatér Maverick McNealy skončil v Lake Mercedu třetí a Amerika má další story. „Když mě odchytila místní televize, nerozházelo mě to. Ale na hřišti jsem pěkně rozklepaný,“ svěřil se programátor a miliardář listu San Francisco Chronicle.

.