US Open: Woodsova fotka v koši a jiné příběhy

11.06.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Zkažená ryba, vyhrožování smrtí nebo velké osobní rozčarování, to všechno přinesl druhý major sezony US Open za 118 let svého trvání. Pojďme si tři dny před zahájením letošního ročníku projít historii turnaje.

Laurie Auchterlonie se stal prvním hráčem, který se dostal pod 80 úderů v každém ze čtyř kol. Podařilo se mu to v roce 1902 na hřišti Garden City a nakonec logicky získal titul.

Legendární Walter Hagen v předvečer turnaje v roce 1914 dostal ukrutné křeče poté, co snědl zkaženou rybu. Příští den šel na hřiště Midlothian v Blue Island silně dehydrovaný, ale zahrál 68 úderů a turnaj nakonec vyhrál.

„Stříbrný Skot“ Tommy Armour bojoval v 1. světové válce proti Němcům. V jedné z bitev byl těžce poraněn a málem přišel o zrak. Nakonec se ze zranění dostal. V roce 1927 vyhrál US Open a odstartoval skvělou profesionální kariéru.

Byron Nelson během US Open 1939 zasáhl hned šestkrát praporkovou tyč. Ani v jednom případě míček neskončil v jamce. V následném play-off na osmnáct jamek vyhrál nad kolegy Woodem a Shutem i díky eaglu, při němž trefil vlajku na praporkové tyči.

Miláček publika Arnold Palmer neprožíval v roce 1968 šťastné období. Neprošel cutem na Masters a roztrpčeně tvrdil, že pokud neuspěje na US Open, ukončí v osmatřiceti letech kariéru. Dohrál na 50. místě, ale hrozbu nesplnil a za pár měsíců se stal prvním hráčem, který si golfem vydělal milion dolarů.

To však v tomto roce nebyl jediný rekord. Fenomenální Lee Trevino na US Open pokořil hřiště Oak Hill. Stal se prvním hráčem v historii, který dokázal zahrát všechna čtyři kola pod parem. Jeho výsledek zněl: 69, 68, 69, 69.

Dnes už neznámý Hubert Green projevil v roce 1977 velký kus odvahy. Anonym mu hrozil smrtí, když dokončí US Open. Nejen, že v turnaji pokračoval, on ho dokonce vyhrál. Na poslední jamce se mu prý chvěly ruce.

Hale Irvin se v pětačtyřiceti letech stal nejstarším vítězem US Open. V roce 1990 získal v Medinah titul, když porazil Mika Donalda. Nerozhodlo ani pondělních osmnáct přidaných jamek, a tak se nakonec muselo odehrát klasické play-off.

Rocco Mediate prohrál v roce 2008 na US Open play-off s Tigerem Woodsem. Požádal kolegu o podpis na společnou fotografii a kartičku s navrtáním jamek jako vzpomínku na skvělý duel a přidal přání, aby mu připsal něco osobního. „Na fotce byl jen podpis. Chtěl jsem si ji vystavit doma na památku, ale byl jsem z Tigera tak zklamaný, že jsem ji zahodil do koše,“ přiznal Rocco.