The Open: Woods na místě činu

14.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Tiger Woods

Ještě dlouho to tak bude, že kamkoli se Tiger Woods hne, najde se nějaká historická souvislost, převážně pak v kariéře jeho samotného. Hřiště Royal Liverpool nabízí jednu z nejjasnějších. Právě tady se v roce 2006 dočkal svého třetího titulu na The Open Championship, od té doby podnikl pět neúspěšných pokusů to zopakovat. Nejslavnější golfista světa dorazil na slavný links k šestému.

„Tehdy to tady bylo úplně hnědé,“ všiml si překvapivé změny. Může za to pravděpodobně zavlažování, které je součástí mohutných investic Royal & Ancient do hřišť, na nichž svůj major pořádá. Takže Když Woods přijel, zjistil, že je to tu zelenější než před osmi lety.

Dvakrát v tom období „British“ vynechal. V předchozích dvou letech ale potvrdil, že mu hra na pobřežních hřištích nedělá problémy. Předloni byl v Royal Lytham & St Annes třetí za Erniem Elsem a loni v Muirfieldu šestý, to vyhrál Phil Mickelson.

S připočtením výhry Darrena Clarkea z roku 2011 je to trio zkušených vítězů, takže se zdá, jako by doba přála takovým hráčům tam, kde se hra zrodila. S vývojem techniky, nacházením nových druhů přípravy a důrazem na fyzickou sílu může právě na linksu zvítězit hráč používající zcela jiné zbraně. Tedy ten, který umí hlavně nízké rány s doběhem a dokáže odhadovat pohyb míče.

Woods sice vypadá naposilovaný, ale v osmatřiceti už proti na fyzičku sázet nemůže. Zvlášť když je teprve krátce v plném tréninku a měl zraněná záda. Ploténka je pro golfistu horší problém než koleno, které chirurg udělá silnějším než před operací. Když si před více než dvěma týdny Woods na oblíbeném Congressional vyzkoušel soutěžní golf, ještě pohořel. Proto mu spousta expertů nevěří, poukazují na různé aspekty, které hrají proti jeho úspěšnému návratu do špičky.

Jakmile ale přijde britská štace, je leccos jinak. V roce 2006 bylo hřiště hladké a rychlé. Vítězný Američan na něm použil jednou jedinkrát driver, jinak se prosazoval dlouhými železy a ovládal je skvěle. Vedl od druhého kola a zahrál -16, o dvě rány líp než krajan Chris DiMarco na druhém místě.

Budou podmínky letos podobné? Zatím to nevypadá, že by v dějišti The Open mělo nějak zvlášť pršet, snad o víkendu. V neděli padly první kapky za několik uplynulých dnů, ale za chvíli bylo zase vysušeno. „Jsem zvědavý, jak se hřiště od minule změnilo,“ pravil Woods v rychlém zastavení s pořadateli.

Nijak zvlášť je delší o necelých padesát metrů, z toho víc než polovina byla přidána na sedmé jamce. Novinkou co do designu a vzhledu je green jedničky. Byl úplně vyměněn a bunkery kolem byly rozmístěny jinak. Na druhé straně obě změny udělaly hřiště obtížnějším. Na úvod žádné rozehrání, ale ostrý test. A čtyřpar jako je teď sedmička, to je postrach.

„Uvidíme, jak to bude,“ nenechal se Woods strhnout k předčasným soudům a zopakoval, že cítí spoustu pozitiv co se týče zdravotního stavu. „Nemám žádné potíže. Dokázal jsem se vrátit o čtyři týdny dřív než jsem si myslel a cítím chuť hrát turnaje,“ doplnil.

.