Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

OH: Šebrle? Lieser? Někdo jiný?

07.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Při všem despektu, který golfová scéna dokáže vyprodukovat na adresu Romana Šebrleho, i při všem nadšení, které doprovází druhý postup Ondřeje Liesera do finále evropské Q-School, je nutné posuzovat české olympijské ambice bez emocí.

Účast v Riu de Janeiro 2016 se zatím dobře rýsuje pro Kláru Spilkovou, která se momentálně pohybuje na hraně účastnické kvóty. Ale je v ní, a jelikož bude hrát Ladies European Tour i v příštím roce, může své žebříčkové postavení dál vylepšovat. Bude se ale muset udržet na profesionálním okruhu i v roce 2015 a pravděpodobně i vylepšovat své výsledky.

Málokdo si v Česku dokáže představit, co udělají národní olympijské výbory a golfové asociace v zemích po celém světě, až se hry přiblíží. Už teď se připravují, nebo dokonce běží slušně až masivně financované olympijské programy pro nadějné sportovce. Jelikož je golf regulérním olympijským sportem, udělají v těchto zemích maximum, aby své krajany a zástupce na brazilský turnaj protlačili. Management Spilkové by měl o podobných fondech Českého olympijského fondu dobře vědět, po zimních hrách v Soči totiž naběhne dvouletý přípravný cyklus na Rio.

Ženský domácí golf je tedy zásluhou nejlepší profesionálky dál než mužský i co do olympijských ambicí. Čeští profesionálové těžko dosáhnou v příštích dvou letech potřebného žebříčkového postavení (ačkoli nemožné to není), a tak spíš musí přenést pozornost na olympiádu v roce 2020. Pořadatelem bylo na zářijovém kongresu MOV zvoleno Tokio, což dává vysoké záruky toho, že oba golfové turnaje budou skvěle připraveny. O to větším lákadlem je, dostat se mezi šedesát účastníků v každé kategorii.

Když bývalý veleúspěšný desetibojař a světový rekordman Šebrle (mimo jiné zlatý z Atén 2004 a stříbrný ze Sydney 2000) před dvěma týdny potvrdil avizované ambice startovat pod pěti kruhy i jako golfista, sklidil sice protipolné reakce, ale ty se daly předpokládat a on se na ně nemusí nikterak ohlížet. V době, kdy se bude uzavírat startovní listina pro Tokio, mu bude 45 let a má šest let na přípravu a trénink. Splnění jeho cíle lze nevěřit, ale nelze říci, že je to nemožné.

Šebrleho počin by měla golfová scéna využít. Nadále půjde o osobu tak mediálně a marketingově cennou, že zde dosud na této půdě žádná taková nebyla. Golf všude ve světě používá moderní marketingové a lobbistické nástroje, ostatně jinak by se na program her ani nedostal, a platí to pro celou scénu PGA od Aljašky po Tasmánii(myšleno jihovýchodním směrem). Šebrlemu musí všichni fandit, i kdyby se jim jeho cesta zdála jiná a nedůvěryhodná.

Klasickou a prověřenou cestou totiž odsud nikdo na olympiádu nedošel. Lieserovy výkony v jeho prvním profesionálním roce jsou však příslibem, že by se to mohlo změnit. Žádný z jeho předchůdců a kolegů neměl tak výrazný vstup na scénu. Na místě je přání, aby tento vzestup pokračoval. Uvědomme si, jak dvaadvacetiletého hráče letos brzdilo zranění. Jelikož už je problém pryč, může vítěz závěrečného podniku letošní Czech PGA Tour svůj potenciál dál rozvíjet, i když třeba pětisté místo na světě, odkud by se teoreticky dalo na hry procpat, je ještě na míle daleko.

Další chybou by bylo omezovat okruh olympijských kandidátů na dva. Jednak se kterýkoli ze starších domácích profesionálů může výkonnostně zlepšit, věk nehraje takovou roli, a není vyloučeno, že v sobě potřebné vlastnosti a um najde některý z mladých amatérů. Jedné i druhé skupině by Šebrleho a Lieserova cesta měly být inspirací, motivací, výzvou, čímkoli podobným. Ať se klidně naštvou: když oni, tak my taky!

Olympiáda samozřejmě není nejvyšší, jediná a všeobjímající meta. Golfový turnaj pro šedesát hráčů a šedesát hráček bude hrát svou specifickou úlohu vedle majorů a dalších významných akcí. Ale kdo už bude na olympiádě, bude mít hodně blízko i sem. Je to příležitost tak velká, že by bylo chybou ji pod vlivem emocionálně zabarvených informací či chybných závěrů nedocenit.

Dílčí ambice, většinou jako součást výchovných mládežnických programů, tu jsou. Česká golfová federace dostává na své „naděje“ příspěvky z rozvojového programu ČOV. Co dosud není, je jednotná, dobře promyšlená a zafinancovaná olympijská strategie českého golfu jako celku. V současné době se musí spojit jak se Šebrlem, tak s Lieserem. Je na čase.