Obama: Prezidentem díky golfu

19.11.2012 | Pavel Krejča | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Na golfu se domlouvá zejména byznys. Barack Obama (51) na greenech získával hlasy, které mu pomohly stát se jedním z nejmocnější lidí světa – americkým prezidentem.
Obama je patnáctým z osmnácti posledních »šéfů Ameriky«, kteří propadli golfu. Za vším hledej ženu. Jeho manželka Michelle už se kdysi nemohla dívat, jak domů chodí domlácený z basketbalu a tak mu řekla, ať zkusí něco jiného. „Co takhle golf?“ navrhla mu před patnácti lety.

Levák Obama nelenil a pustil se do toho. S pracovitostí, klidem a pokorou sobě vlastní. Začátky mu ale prý příliš nešly, dokonce ani pořádně nevěděl, co si má vzít na sebe.

Kliďas
S čím byste se u něj při hře nikdy nesetkali? Aby si na něco stěžoval, nebo aby podváděl. Byl na sebe tvrdý, frustraci z neúspěchů nedával najevo a raději se ve vypjatých chvílích smál. „To na něm obdivuji. Na hřišti se nenervuje jako ostatní golfisté, všiml si jeden z jeho spolupracovníků.
Časem jeho píle přinášela ovoce a Obama začal porážet soupeře, od kterých dřív dostával výprask.
V současnosti se handicap amerického muže s nálepkou number 1 pohybuje kolem dvaceti. Ambice prý má ale na singl!

Klikař
Někteří jeho sokové na hřišti, i když to byli většinou podřízení, si po vzájemných soubojích v žertu stěžovali na jeho kliku. „Když poslal míček mezi stromy, vyskočil mu ven, mně tam pokaždé zůstal,“ shodli se.
Před lety si z toho dělali legraci, že kdyby měl takové štěstí i v politice, mohl by jednou být prezidentem…

Večerní devítka
Říkáte si možná, kdy měl mocný politik v honbě za kariérou čas na golf. Jeho chvíle přicházely (a stále přicházejí) pozdě odpoledne, nebo před setměním, kdy hrával svých devět rychlých jamek. Když bylo hezky, přemlouval kohokoliv, aby si s ním šel dát partičku o pár dolarů.
Pozor, chodil vždy pěšky. A dokud nebyl prezidentem, tak zásadně s vypnutým telefonem.
Obama si golf zamiloval, ale také díky němu získával spoustu přátel a důležitých lidí ze senátu, tedy i moc a mraky hlasů v budoucích volbách. Známí z týčka mu pak pomohli do prezidentského křesla.
Během první vítězné kampaně v červnu 2008 odehrál přibližně tucet kol. „Na golfovém hřišti se může odehrát strašně moc věcí,“ povídal Barack, jehož vždy zdobila krátká hra.
Při nedávném boji o post hlavy USA se na chvíli golfu vzdal, ale po triumfu už z jeho kanceláře pronikla na veřejnost zpráva: „Prezident hraje golf se třemi pobočníky z Bílého domu.“
Tři měsíce předtím na fervejích oslavil své 51. narozeniny.

Hrál i při útoku na Ládina
Jak často se Barack na oblíbený zelený plácek dostane? V roce 2011 strávil na hřišti 32 dní (jako prezident má nyní odehráno již přes 100 kol).
Obama bušil do míčku dokonce i krátce před tím, než byl zabit šéf teroristické organizace al-Kajdá Usáma bin Ládin. Byl na něm prý tak dlouho, aby se v případě neúspěchu operace mohl od celé akce distancovat.

Kritika
Kvůli golfu se mu také dostalo kritiky. Když v Polsku pohřbívali prezidenta, který s dalšími více než 90 lidmi zahynul při letecké nehodě u Smolenska, americký státník mezi smutečními hosty chyběl. Cestu nemohl uskutečnit kvůli prachu z islandské sopky Eyjafjallajokull. Obama se tak nečekaně volný den rozhodl zpestřit golfem, což mu bylo v tak uplakaný den vyčítáno deníkem The Washington Times.

 

.