Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Nový server České golfové federace spuštěn !

14.03.2008 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Ve čtvrtek, 13. března 2008, v 16 hodin a 13 minut byl spuštěn nový portál České golfové federace, verze 7. Po sedmi letech provozu se tento unikátní nástroj elektronické golfové agendy dočkal největší přestavby od svého vzniku. Stát na jeho restrukturalizaci přispěl významnou dotací, federace významnou částkou ze svého rozpočtu. Verze 7 zachová osvědčené funkcionality a uživatelé se nebudou muset učit nové postupy. Práce bude velmi podobná, až stejná jako ta dosavadní. Změny nebudou tolik viditelné. Nejvíce se totiž změnilo uvnitř této jedinečné golfové aplikace.

Server České golfové federace je neobvyklý projekt. Veškerá turnajová a hráčská agenda v České republice je zpracovávána centrálně. Kterémukoli klubu nebo pořadateli turnaje stačí prázdný počítač, internetové připojení, webový prohlížeč a přístupová oprávnění. Jejich prostřednictvím pak pracuje přímo na vzdáleném serveru, kde jím zavedená data o turnajích, hráčích a hendikepech navěky zůstávají. Veřejná data jsou okamžitě přístupná na internetu. Uložení všech záznamů na centrálním serveru zbavuje kluby nebezpečí ztráty dat a přenáší starost o jejich bezpečnost na federaci. Výhody centrálního řešení převyšují lokální klubové aplikace o mnoho řádů. Realizaci umožnila skutečnost, že přišlo v počátcích golfového boomu u nás, kdy bylo ještě možno jej zavést.
Centrální golfový server je služba hrazená z rozpočtu federace. Členům ČGF je poskytována bezplatně.

Z dnešního pohledu velmi skromné původní zadání aplikace během let narostlo o mnoho dalších požadavků, softwarových úprav, přídavných modulů a řešení. Z aplikace se stal opravdu veliký cvalík. S přibývajícími kluby, změnami pravidel a hendikepových systémů rostla velikost a zátěž serveru. Do konce 2007 spočítal výsledky více jak 20.000 turnajů, 12,2 milionů jamkových výsledků, které odehrálo přes 635.000 hráčů. V květnu 2006 na týden zkolaboval a bylo jasné, že je třeba ho přestavět. Stalo se. Za pár dní budeme po vyťukání www.cgf.cz otevírat sedmou generaci serveru ČGF.

Při rekonstrukci serveru bylo dbáno toho, aby běžný uživatel nemusel měnit navyklý způsob práce a mohl používat většinu funkcí jako doposud. Nebudou zapotřebí přeškolení.

Základní změnou je rozdělení serveru na dvě části: soukromou a veřejnou, tj. na technický server a internetový portál.
Technický server přijímá a zpracovává údaje zadávané kluby, promotéry, federací a dalšími subjekty. Obsahuje takzvaná ostrá data. Kopii veřejných dat předává internetovému portálu, který slouží k jejich zobrazovaní na internetu.

Zcela nová část je zaměřená na veřejnost a golfové elévy Zkus golf. Ta by měla souhrnně poskytovat veškeré informace pro ty, kdo o golfu uvažují či se s ním již rozhodli začít.

Nejdůležitější novinky představuje Dalibor Procházka z ČGF, garant serveru:

  • zatímco vývojem aplikace byl opět pověřen osvědčený partner CT-Group, finálním provozovatelem (hosting, hardware, linky) bude společnost T-Systems, přičemž nová infrastruktura nabízí výrazně zvýšený výkon, kapacitu linek, záruky dostupnosti a bezpečnost dat
  • servery pro aktivní správu (zápis dat) a prezentaci (publikace v rámci portálu) jsou odděleny, což by mělo zajistit dostupnost systému i v nejvytíženějších časech
  • všechny loginy budou svázány s konkrétní osobou a nastavení úrovně práv bude odpovídat přidělené roli v rámci klubu nebo federace
  • kluby a promotéři budou mít možnost definovat vlastní žebříčky či statistiky a ty pak zveřejňovat na svých stránkách
  • pro další partnery (např. jiné portály) budou připraveny zabezpečené datové toky s přesně definovaným rozsahem poskytovaných dat a jejich strukturou
  • administrátoři a federace budou mít k dispozici řadu kontrolních nástrojů, které umožní sledovat dění na serveru a případně odhalovat a zamezovat nežádoucím praktikám (např. manipulacím s hendikepy apod.)
  • redakční systém umožní uchovávat, spravovat a zobrazovat prakticky libovolné typy objektů, ať už půjde o statické stránky, oficiální dokumenty, aktuální zprávy, fotky, videa či zvuky, jakož i nastavovat vazby mezi nimi a objekty z technické aplikace (např. vazba zpráva-turnaj apod.)
  • v rámci turnajové agendy se rozšířily možnosti pořádání dalších typů turnajů či definování nezvyklých podmínek

Trochu historie:
Server České golfové federace se narodil 9. října roku 2000.
V ten den podepsal prezident České golfové federace Hanuš Goldscheider smlouvu o výrobě federačního serveru s Janem Loužeckým, představitelem společnosti CT Group. O půl roku později, 4. března 2001, byl server spuštěn do zkušebního provozu. Prvního dubna byl spuštěn naostro a kluby mohly začít zpracovávat golfovou agendu přes internet, na centrálním serveru.
V té době byly mnohé kluby navyklé na lokální golfový program Jana Moučky Golf a po nějaké období z tohoto programu na server ČGF data exportovaly.

Předchůdcem federačního serveru byl první golfový server www.golf.cz, který je od roku 1996 dodnes vedený Ivanem Paggiem. Od dubna 2000 do května 2001 zobrazoval textový tvar výsledků z Moučkova Golfu, nebo ručně předatlované výsledky. Pro výsledky si Paggio chodil na federaci s disketou.
Po prvním roce bylo jasné, že tato forma zobrazení výsledků nemůže s narůstajícím počtem turnajů stačit.
Po jednom z četných rozhovorů Ivana Paggio a šéfa federační STK Karla Vopičky co s tím, vznikla myšlenka centrálního serveru, jako nástroje pro komplexní golfovou agendou. Hlavní myšlenkou byla shromáždit data ze všech klubů na jediném místě a zajistit jejich okamžité zobrazení na internetu.

Na výzvu k řešení se přihlásil CT Group a zakázku získal. Dne 4.6.2001 byl běžící server oficiálně předán Janem Loužeckým do rukou nového prezidenta Milana Veselého.

[Gallery not found]