Nový: Fairway je někdy jen pěšinka

19.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Marek Nový

Teprve pátý start na nejvyšší evropské úrovni čeká jednoho z nejzkušenějších českých profesionálů Marka Nového. V loňském roce mu patřila dílčí herní karta pro Challenge Tour, letos jako člen Relmost týmu dostal na několik akcí tohoto okruhu divoké karty. Turnaj European Tour absolvoval třikrát na Czech Open a pak letos v květnu na Madeiře, tam mu ale počasí dovolilo odehrát jen jedno kolo.

„Pamatuju si na diváky v Čeladné,“ vytáhl ze vzpomínek na tři ročníky jiné evropské akce na tuzemské půdě. „Šel jsem ve flightu s Paulem McGinleyem,“ připomněl současného rydercupového kapitána Evropy, „a když jsem dal dlouhý putt, lidi křičeli. Na to se těším,“ řekl před odjezdem na Albatross, kde se od čtvrtka koná D+D Real Czech Masters.

Nového účinkování na Challenge Tour končilo většinou už v cutu. Prošel jen dvakrát, pokaždé na rakouském Kärtnen Golf Open. Neustále hovořil o tom, že se musí zbavit pocitu nutnosti uspět. Potvrdil to i nyní: „Trenér David Carter mi řekl, že v cestě nahoru stojím sám sobě. Někdy je lepší nechat věci plynout, tak méně trénuju a víc hraju, není to takové to snažení se.“

V posledních týdnech Novému přístup vychází. Byl druhý na Augsburg Classic, turnaji satelitního okruhu ProGolf Tour, o stejnou pozici se podělil v neděli na domácí scéně na Mstětice Cupu. Z akce Czech PGA se proto na Albatross přesunul v dobrém rozpoložení. „Mohlo by to vydržet,“ usmál se nad návrhem, že další druhé místo by nebylo špatné. „Býval jsem z druhých míst zklamaný, teď z nich mám radost,“ doplnil.

A radost má i ze stoupající formy: „Konečně hraju golf, který jsem hrával dřív. A skóruju.“ Že by se ale tím pádem vrátil pocit nutnosti něco dokázat, to odmítl. „Jedu si tam zahrát, nemám žádná očekávání. Je to zase jiný turnaj, tak uvidíme,“ řekl devětadvacetiletý golfista.

Na Albatrossu před dvěma týdny trénoval, ale ze zkušenosti ví, že hřiště bude pro turnaj ztíženo. Užší fairwaye, hustý rough a nebezpečné oblasti kolem greenů. „Když budou tvrdé a rychlé, rány do greenu budou ještě těžší. Někdy je fairway taková pěšinka. Myslím, že výhodu budou mít dlouzí hráči, kteří přestřelí 250 metrů, tam už jsou o něco širší. Dělá to rozdíl i deset metrů.

.