Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Nová profese – Maršál golfového hřiště

31.03.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

V Telči proběhlo historicky první školení maršálů golfových hřišť. Pro dosažení jednotného chování  maršálů na českých hřištích je tento kurz živou vodou. Neustále jsou slyšet nářky na pomalou hru a absenci etiky na českých hřištích. Aby ne, když se na  každém s českých hřišť maršálové chovají jinak.

V Telči proběhlo historicky první školení maršálů golfových hřišť. Pro dosažení jednotného chování  maršálů na českých hřištích je tento kurz živou vodou. Neustále jsou slyšet nářky na pomalou hru a absenci etiky na českých hřištích. Aby ne, když se na  každém s českých hřišť maršálové chovají jinak. S trochou nadsázky jsou maršálové  někde až příliš benevolentní a potkáte u nich  hýkající hráče v trenýrkách a alkoholickém oparu, někde zase jsou neúměrně přísní, že ani smoking a mluva ve verších nestačí.

Kurz maršálů, který pořádá Národní institut golfového vzdělávání  pod záštitou ČGF,  dává  práci maršálů jasně definovanou náplň práce (job descripition) a profesní kodex.
Majitelé hřišť´ pak budou mít jistotou, že dění na hřišti bude sledováno, hodnoceno a řešeno když ne úplně jednotně,  tak určitě podle známých pravidel. Ta jsou  deklarována v dokumentech Kodex maršála a Role maršála, které budou k dispozici v krátké době.

Národní institut golfové vzdělávání využívá ke školení maršálu těch nejlepších odborníků, kteří jsou na našem území k dispozici.
Jedním z lektorů prvního turnusu je  Michael Jon, mezinárodní rozhodčí a  rozhodčí české PGA.  Jon patří k nejpovolanějších odborníků v oboru  pravidel, průběhu špičkových turnajů  a řešení nejzapeklitějších situací na hřišti.
Jeho fundované přednášky a příklady  řešení  situací na hřišti mají charakter nikoli suchého učiva,  ale strhujícího seriálu o golfovém příběhu, u kterého posluchač nechce vynechat jediný díl.   „Výška“,  ze které umí jako rozhodčí sám certifikovaný přímo v R&A v StAndrews nahlížet na problematiku, dává maršálům tolik potřebný nadhled.

Druhým lektorem je Ivan Mareš, karlštejnský maršál, zralý muž s obrovskou praxí na nejvytíženějším hřišti východní Evropy, civilní profesí odborník na mezilidskou komunikaci.
Také jeho přednášky jsou poutavé a ze zdánlivě běžných situací na hřiště dělají napínavou  tématiku.

Většina absolventů kurzu je zároveň rozhodčím ČGF. Certifikovaný maršál má předpoklady být na hřišti autoritou, umět zvládnou téměř všechny situace.
Takový maršál zrychlí průchod hřištěm hráčů turnaje nebo běžných denních hráčů. Pro hráče na hřišti bude vždy řešením nikdy problémem. Má takt a diplomacii, zná provozní řád, pravidla a místní pravidla hřiště. Jeho přítomnost bude výrazně kvalifikovat úroveň  hřiště a zlepší majiteli jeho výnosnost.

Z prvního kurzu v Telči vyšlo 19 osob, schopných zvládnou dění na hřišti podle první sady pravidel, kterou je Příručka golfového maršála.

Národní institut golfového vzdělávání sbírá další znalosti a průběžně  jedná s  majiteli a provozovateli hřišť. Je ve stálém  kontaktu s certifikovanými maršály tak,  aby jejich úroveň , znalost pravidel a praktických příkladů byla neustále zlepšována. Všichni  maršálové „staří“ i „noví“ budou ve svých znalostech trvale vzděláváni a jejich úroveň musí neustále stoupat.

Hřiště získávají mocný nástroj pro zlepšení výnosové hodnoty. Je však bezpodmínečně nutné aby maršál byl dobře zapojeným článkem řetězu majitel, provozovatel, vedení, recepce, startér a  greenkeeper a byla mu poskytnuta plná podpora v jeho velmi náročném úkolu. A nebude to lehké.

Ivan Paggio

Odkazy: …… Národní institut golfového vzdělávání