Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Nová kvalifikace na PGA Tour

09.12.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Velké sny a málo štěstí mohou v golfu jít vedle sebe po dlouhou dobu. To jistě není nic neznámého pro všech 160 hráčů, kteří prošli letošní kvalifikací a 27 hráčů, kteří z ní odešli s plnohodnotným pracovním místem na PGA Tour. Všichni jistě pevně věřili tomu, že byli dost dobří na to, aby soutěžili na té nejvyšší úrovni.

Tato část by se neměla do budoucna nijak změnit, i když má tour v plánu předělat Q-school tak, že bude trochu jiná, než jak jsme ji znali v uplynulých padesáti letech.

Pokud půjde vše podle plánu, příští prosinec to bude naposledy, kdy se golfisté z Q-school dostanou rovnou do PGA Tour. Dolaďují se poslední detaily plánu, který spojí pětasedmdesát hráčů z  Nationwide Tour, stejný počet z PGA Tour, kterým se nepodařilo se kvalifikovat v rozehrávkách FedEx Cupu.  Hráli by pak sérii tří turnajů a nejlepších padesát by získalo plnou kartu na PGA Tour. Zbytek by šel zpět do Q-school, aby si získali místo na Nationwide Tour.

Je to revoluční plán a také ne moc populární u tradičně smýšlejících golfistů. Zatímco tato eventualita posiluje Nationwide Tour, a snaží se ujistit, že nejlepší hráči se dostanou do nejlepší ligy, PGA Tour eliminuje snílky, kteří vynaložili tolik úsilí během nejnamáhavějšího týdne v golfu na Q-school.

Tento týden byl mezi sedmadvaceti šťastlivci například muž, který zahrál posledních pět jamek za mínus pět ran pod par, nebo osmatřicetiletý farmář, který ještě před pár lety oral pole, aby mohl zaplatit své účty. Je tam také vždy někdo, kdo překonal zdravotní krizi, nebo těžkou rodinnou situaci, jen jejich jména se mění. Tyto příběhy jsou stejně tak zajímavé, jako byly před padesáti lety, kdy Q-school začala v roce1965.

Podle Steva Strickera, který je členem výboru PGA Tour, by bylo dobré, kdyby ještě zůstala možnost takzvaného „rychlého zjevení“ na tour. Detaily se ještě rozhodují, ale plán už se pomalu rýsuje.

Orgainizátoři PGA Tour věří, že mají pro amatéry (nejčastěji univerzitní hráče), kteří již nebudou mít možnost získat svou kartu.  Příkladem by mohl být Rickie Fowler minulý rok a Dustin Johnson v roce 2007. Jedním nápadem bylo i převedení jejich výdělků z amatérské kariéry (v profesionálních turnajích) do finančního žebříčku. Platí totiž, že amatér na takových turnajích peníze nevyhrává.

Vše by se mělo rozběhnout na podzim roku 2013. Poté, co skončí zmíněné tři turnaje, začne sezóna tím, co byla kdysi podzimní série, neboli Fall Series.

Jim Furyk vstoupí do výboru PGA příští rok, obává se ale, že hráči, kteří získají kartu z kvalifikační školy v roce 2012, budou mít jen osm měsíců na to, aby se probojovali do rozehrávek FedEx Cup a zachovali si tak svá členství. Už by totiž neměli Fall Series na to, aby jim pomohly.

Příští rok je tak asi posledním, kdy takzvaní snílci budou mít skvělý týden a odměnou jim vude místo na PGA Tour. Nezmění se ale to, že ti nejlepší si cestu najdou.


Aneta Zárubová