Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Nová krev na greenu

11.03.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

(Euro) Změny téměř obamovských rozměrů chystají pretendenti trůnu České golfové federace. Tento týden, 14. března, se koná v pražském hotelu InterContinental volba prezidenta federace a skupina mladých golfistů v čele s manažerem Janem Jenčovským (32), která přichází s novou koncepcí, by ráda ovládla její vedení.

V čele našeho golfu již osm let stojí právník Milan Veselý (58), druhý český člen nejstaršího a nejprestižnějšího golfového klubu světa – The Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews (prvním byl Hanuš Goldscheider). Veselý má mezi členy federace stále dost příznivců, zejména proto, že loni otevřeně kritizoval podvádění na českých hřištích a vyzval k boji proti tomuto nešvaru. Jenže podle informací týdeníku EURO by změnu uvítaly desítky golfových klubů i většina vlivných finančníků, kteří se pohybují kolem tohoto sportu. Vzhledem k tomu, že golf patří mezi nejkonzervativnější sporty, není pravděpodobné, že by bylo zvoleno revoluční řešení. Spíše se dá očekávat, že Veselý svůj post obhájí, ale nové generaci bude muset dát ve vedení federace adekvátní prostor.

Česká republika je golfovou velmocí v postkomunistické části regionu střední a východní Evropy. Ze všech hřišť těchto států jich více než polovina leží na území ČR. Hraje na nich více než 70 procent všech hráčů v regionu. ČGF sdružuje všechny golfové kluby u nás, je jich 133. Ve federaci mají tyto kluby 405 hlasů podle počtu členů. V klubech je registrováno zhruba 43 tisíc golfistů. V českém golfovém byznysu se podle kvalifikovaných odhadů ročně točí zhruba tři miliardy korun. 

„Samovolný rozvoj golfu posledních deseti let v České republice pravděpodobně končí. A to také vinou hospodářské recese. I silní investoři zastavují stavbu nových golfových hřišť. Současné vedení nedokázalo uskutečnit jakoukoliv strategii pro další systémové řízení rozvoje tohoto sportu.  Přestože za poslední čtyři roky výnosy federace díky růstu členské základny dramaticky stouply, hospodařila ČGF v roce 2008 s více než dvoumilionovou ztrátou.  Hlavně z těchto důvodů jsme přišli s úplně novou koncepcí,“ říká podnikatel Michal Zahradníček (41), který vedle Jenčovského kandiduje na post viceprezidenta ČGF. „Hodláme profesionalizovat řízení federace, představíme nový tým, program včetně odpovědnosti členů sedmičlenného výboru. Nechceme pouhé sdružení starého funkcionářského typu, které vybírá jen poplatky od členských klubů.  Sport, tedy i golf, je byznys. Chceme hospodařit efektivně a přebytky rozdat klubům, protože oni vědí nejlépe, jak je využít. Děláme golf v Česku, ne v St. Andrews, spoléháme především na české kluby a české hráče,“ vysvětluje Zahradníček. Nové vedení hodlá zvýšit do roku 2013 členskou základnu federace na více než dvojnásobek, až na sto tisíc registrovaných hráčů. Chtějí najít nové zdroje financování golfu jako vrcholového sportu, vytvořit špičkový národní reprezentační tým a z mladých hráčů vychovat národní šampiony. Podpora mladých talentů nebude plošná, ale cílená na jedince. „Byli bychom rádi, kdyby golf byl vnímán jako sice konzervativní, ale masový a rodinný sport podporující zdravý životní styl,“ dodává Zahradníček.

Lidé, kteří aspirují na vedoucí pozice v českém golfu, také hodlají skládat členům ČGF pravidelně několikrát do roka účty o hospodaření s ročním auditem od renomované společnosti. „Zrušíme zbytečné navazující organizace, které zamlžují odpovědnost a hospodaření federace,“ slibuje Zahradníček a dodává, že pro český golf vybojují peníze i z jiných zdrojů než doposud. „Otevřeme a využijeme nové prostředky financování, jako jsou operační programy České republiky, krajské úřady, statutární města, ministerstvo životního prostředí, resort školství a tělovýchovy, CzechTourism a podobně. Budeme více lobbovat za český golf na všech úrovních,“ slibuje Zahradníček.

Je otázka, zda tento program osloví členy federace natolik, aby hlasovali pro změnu. Až konečné hlasování rozhodne, zda současný prezident Veselý, jemuž je vytýkáno, že buduje jakýsi kult osobnosti, dokáže přesvědčit kluby o své klíčové roli v čele českého golfu, nebo se ukáže, že o svůj čas již přišel.

István Léko, týdeník  Euro
ilustrační foto Antonín Krčmář: www.golf-foto.cz