Na drátě s Nickem Faldem

06.04.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Marie Luňáčková a sir Nick Faldo

Společnost CZ Golf je pořadatelem mládežnické Faldo Series v České republice. Letos v červnu pořádá v Telči již čtvrtý ročník této celosvětové akce, kterou organizuje anglická golfová ikona sir Nick Faldo. V rámci prezentace jiného projektu společnosti CZ Golf  „Jdu na golf“, se v Praze na Rohanském ostrově konala tisková konference. Tématem bylo také představení golfového turnaje Faldo Series Czech Championship v Telči a Austria Championship v rakouském Waidhofenu. Na konferenci se představili vítězové české a slovenské Faldo Series Šimon Zach a Marie Luňáčková. CZ Golf je bude podporovat v rámci jejich amatérského statusu.

Největším trhákem tiskovky byl ovšem živý telefonický telemost s Nickem Faldem z Augusty, při kterém Angličan odpověděl na otázky českých novinářů.

Jaké jsou horké novinky z Augusty?
Všichni tady pracují velmi tvrdě, aby viděli, kdo jsou favorité. Je to docela složité, protože nyní máme spoustu zraněných hráčů. Já se koukám na soutěžící, co mají nejvíc sebevědomí. Na hráče které jsem potkal v minulosti. Hráče, kteří jsou sami se sebou spokojeni, jsou spokojeni se svými dovednostmi a mají sebevědomí. Soutěž je v tuto chvíli otevřená, sepsal jsem si jména osmadvaceti kandidátů na vítězství, takže uvidíme, co se stane. Jsou tu jména jako Adam Scott, Charl Schwartzel, Keegan Bradley, Matt Kuchar, Rory McIlroy, hrají velmi dobře. No, necháme se překvapit.

Jak si užíváte roli televizního komentátora a golfového analytika?
Musím říct, že si to velmi užívám. Je to moje desátá sezona, Masters jsem komentoval už osmkrát. Opravdu mě to baví. Ale jsem přece jenom jsem také golfista a teď musím říct, že mě to zase velmi chytlo. Budu se snažit hrát příští týden, také bych chtěl hrát příští léto. Já se teď snažím dostat do formy a udržet ji. Teď prostě jenom tak hraji. Uvidíme co se z toho vyvine, budu-li schopen zase hrát.

Co je pro vás důležité na Faldo Series Czech Championship?
Czech Championship je pro nás velmi důležitý. Je to jedna z největších událostí kterou v tuto chvíli v Evropě máme. Česká republika je země, která vykazuje hodně zajímavého potenciálu. Je tu spousta nadějných mladých golfistů. Jsou to hráči, kteří na Grand Finale vcelku pravidelně končí mezi první desítkou.

Co byste doporučil českému golfistovi na European tour?
Měl by hrát co nejvíc to půjde, měl by také hrát co nejvíce amatérského golfu. Měl by se ale také učit vyhrávat, je velmi důležité umět vyhrávat. Je opravdu důležité být vítěz, když hrajete amatérský golf. Chce to zkušenost s výhrou, hrát turnaje a to chce určité dovednosti a hlavně nervy. Například mně pomohlo, že jsem vyhrál spoustu amatérských turnajů. Tím se naučíte i mnoho věcí sami. Hlavní je, aby hráč hrál co nejvíce to jde, sbíral zkušenosti a zkusil se kvalifikovat na European Tour.

Jaký vidíte rozdíl mezi European a Asian Faldo series? Myslíte si, že jsou asijští hráči více ambiciózní a pracují na sobě tvrději?
Ne, to si nemyslím. Myslím si, že je to na samotných hráčích. Jak už jsem řekl, čeští golfisté jsou velmi perspektivní hráči. Opravdu si myslím, že je to velmi individuální. To už pak záleží na tom jak jsou hráči motivováni, jak jsou golfu a hře oddáni a jak moc se tomu věnují.

Máte nějaké doporučení pro český golf?
Já si myslím, že jedna z nejdůležitějších věci jsou určitě dobrá golfová hřiště a správný přístup ke golfu. Golfová hřiště by měla mít správný a pozitivní přístup a povzbuzovat mladé hráče, a vůbec mít ke golfu všechno potřebné. V zimě je velmi důležité mít kde hrát, indoory jsou velmi důležité. A hráči, kteří nemají tu možnost hrát pod dozorem zkušeného trenéra, aby měli možnost se učit alespoň z časopisů, které jsou v dnešní době dobře dostupné. Ale jak říkám, hlavně hraní v indooru, i kdyby si hráči nacvičovali jen odpaly. Je tu opravdu hodně možnosti jak se zdokonalovat, třeba před zrcadlem.

Odkazy: … Faldo Series CzechProjekt Jdu na golfCZ Golf

.