Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

NEZNÁMÝ BEN CURTIS VÍTĚZÍ NA BRITISH OPEN

21.07.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Ani Woods, ani Singh a ani Bjorn se nestali vítězi 132.British Open. Překvapivým přemožitelem všech těchto zvučných jmen se stal Američan Ben Curtis na jehož vítězství vypsala britská sázková kancelář kurz 500-1.

BRITISH OPEN
Royal St. George´s, Sandwich, Kent

Nejstarší major turnaj – 132.British Open začal v anglickém Sandwichi v Kentu na hřišti Royal St. George. Toto hřiště prošlo velmi dramatickou rekonstrukcí hned poté, co zde naposledy v roce 1993 vyhrál Open Greg Norman. Hřiště se prodloužilo o cca 220 metrů, změnil se par ze 70 na 71 a díky těmto změnám se mnoho hlubokých pískových bunkerů opět dostalo do hry. Sami hráči to v průběhu prvního dne pocítili velmi znatelně. Hřiště samotné je pak historicky vůbec prvním mimo Skotsko, na kterém se Open začal hrát. Dnes jsou „štace“ na British Open rozděleny mezi osm hřišť v celé Británii – Old Course St.Andrews, Muirfield, Royal Troon, Royal St.George´s, Turnberry, Royal Lytham&St.Annes, Carnoustie a Royal Birkdale.


Den první
Vítr vzal z plachet veškeré naděje na obhajobu titulu například Ernie Elsovi, který po dokončení svého kola prohlásil, že zda-li se dostane v neděli na skore v paru, tak to bude považovat za úspěch. Bude-li to však stačit na opětovné získání titulu se již předvídat neodvážil. Els zahrál 78 a na vedoucí příčku ztrácí v tuto chvíli plných deset ran.
Jeho kolega z flightu – věčně usměvavý Japonec Shigeki Maruyama měl také ke spokojenosti daleko. Jeho úsměv mu zmrznul při socketu na tříparové jamce – musel dropovat nehratelný míč, přehrál green až do hluboké pískové překážky, z které nakonec ještě zachránil double-bogey. Podobný úděl však mělo mnoho golfistů na velmi těžkém hřišti. Vítr a déšť ještě ztížily již tak náročné hřiště.
Detailně sledovaný flight, ve kterém šel Tiger Woods a Sergio García také nepředvedl žádný extra-výkon. Tiger hned na první jamce ztratil míč (!!!), když žádný z 25 pomocníků kolem ferveje nebyl schopen najít jeho úvodní drajv do roughu. Rezultovalo z toho skore 7, tedy triple-bogey hned na úvod. Tiger nakonec stačil zachránit svou pověst a přinesl pouze 2 nad, tedy 73 ran, což mu zajišťuje dělené 19.místo. Tam je ve společnosti dalších kvalitních hráčů jako Sergio García, Retief Goosen či Robert Allenby.
Mezi smolaře prvního dne patřil Colin Montgomerie, který musel pro zranění ruky, které si způsobil pádem při cestě na snídani opustit dějiště šampionátu.
Dalším odpadlíkem v průběhu dne byl Paul Azinger, kdežto Jerry Kelly se tak rozhodl až po skončení svého kola, ve kterém zahrál na první jamce 11 ran (!!!). V hustém roughu se snažil vyhrát míč ven a ani na čtyřikrát se mu to nepodařilo. To již zmiňovaný Shigeki Maruyama zahrál svůj míč z husté trávy a k překvapení všech vylétly míče dva!
Nejlépe však na tom po prvním dnu je 27ti letý Jihoafričan Hennie Otto. Ten dokonale využil svého velmi brzkého startovního času, kdy ještě vítr ani déšť nerozpoutaly peklo na linksovém St.George. Přidal k tomu naprosto fantastické puttování a hle – byl z toho výsledek 68 ran a nečekané vedení. Tento mladík, který za čtyři roky za evropské PGA Tour nevyhrál ani jediný turnaj a jehož nejlepší výsledek je zatím v Top20 se vznášel na vrcholu blaha. Je mu však připomínán příběh Roda Pamplinga, který v roce 1999 vedl Open v Carnoustie aby pak v druhém kole naprosto propadl a neprošel vůbec cutem.
O ránu za tímto mužem je pak Davis Love III a výborně si vede také Greg Norman, který oživuje své vzpomínky na rok 93, kdy zde Open vyhrál.
Rozhodně nás však čeká zajímavý British Open, který má svá další překvapení ještě před sebou.


Den druhý

Druhému dni na British Open vévodil Američan Davis Love III. Jako jediný z celého startovního pole dokázal zůstat v červených číslech. Potřeboval k tomu i trochu toho sportovního štěstí, což dokázal na jamce číslo 14, kdy jeho pokažený drajv mířil do autu. Nicméně se v poslední chvíli odrazil od bílého kolíku označujícího hranice hřiště zpět do hry.
Tiger Woods zahrál v tomto kole 72 ran a především neskutečná minela na 12. jamce ho mohla mrzet nejvíce. Metrový putt dostal do jamky až na třetí pokus a bylo z toho double-bogey. Stále však zůstává ve hře o celkové prvenství, když ztrácí na Lovea čtyři rány.
Na dalších místech je Thomas Bjorn a Korejec S.K. Ho. Oba ztrácejí na vedoucí příčku dvě rány.
Dobře si vede také poražený finalista z rozehrávky při minulém British Open Thomas Levet. Ten má ztrátu na první příčku tři rány.


British Open – finále
Extrémní teploty a slunečné počasí vítalo všechny, kteří se probojovali do finálových bojů 132.British Open. Mezi těmi, kteří měli reálnou šanci na zisk stříbrného džbánu bylo více než deset jmen – Tiger Woods, Vijay Singh, Davis Love III či vedoucí muž třetího kola Thomas Bjorn.
Nepatřil již mezi ně Mark Roe, který byl po banální chybě diskvalifikován z turnaje. Roe, který ukončil třetí kolo pouhé tři rány od vedoucího Bjorna byl společně se svým partnerem ze hry Jesperem Parnevikem vyloučen kvůli naprosté banalitě – oba si zapomněli vyměnit skorekarty a všimli si této chyby až při jejich odevzdávání. Podepsali si tedy každý jiné skore a za tento přečin neexistuje jiný trest než diskvalifikace.
Na hřišti se však rozpoutala opravdová bitva o prvenství. Chvíli se zdálo, že Tiger Woods bude tím, kdo promluví do celkového pořadí nejhlasitěji. Bohužel ho nakonec zklamal opět jeho putter a šance na birdie zůstávaly nevyužity. Potvrdilo se tak pravidlo, že ještě ani jednou nebyl Woods schopen vyhrát major útočíc ze „zadních pozic“. Vždy musel být po třetím kole ve vedení, aby se tak stalo. Takže výjimkou nebyl ani letošní British Open, který Woods zakončil na děleném čtvrtém místě.
S Woodsem ve flightu šel Vijay Singh a i ten měl zisk titulu ve svém zorném poli. V jednu chvíli se dokonce dělil o první místo, ale stejně jako světová jednička ani Vijay nebyl schopen proměňovat putty. To ho nakonec odsunulo na dělené druhé místo, o jedinou ránu za vítěze.
Druhá pozice nakonec zbyla i pro lídra třetího kola Thomase Bjorna. Na odpaliště 16 jamky s parem 3 vstupoval ještě s náskokem dvou ran avšak příhra na green vzdálený necelých 150 metrů skončila v písku. A tam také skončily Bjornovy šance na životní úspěch. Dvakrát zahrál míč na green, ale dvakrát se díky backspinu zase vrátil k jeho nohám. Teprve až třetí ranou se dostal k praporku a to znamenalo, že zde zahrál double-bogey. Viditelně zdrcen ztratil dělené první místo na následující jamce díky bogey a tak pouze birdie na osmnáctce mohlo zachránit jeho šanci. Druhou ránu však hrál z roughu a nechal ji krátkou. Čip do birdie se nepovedl a tak na Bjorna zbylo pouze dělené druhé místo. Jeho vystoupení evokovalo vzpomínky na Jeana Van De Veldeho, který na British Open v roce 1999 ztratil na poslední jamce svůj náskok tří ran a v následné rozehrávce pak nestačil na Paula Lawrieho. Van De Velde seděl tentokráte na komentátorském křesle a dokázal se s pocity Bjorna ztotožnit.
Jestliže na vítězství nedosáhl ani Woods, ani Singh, ani Bjorn a také ani Love, kdo se tedy stal hrdinou letošního šampionátu. Byl jím Ben Curtis. „Ben kdo?“ ptal se místní caddie Andrew Sutton, když mu jeho přítel nabízel práci u Bena Curtise. Sutton, který je kedíkem Johna Bickertona na evropské PGA Tour byl o tomto víkendu volný a tak souhlasil. Curtis zase chtěl někoho z místních, kteří by znali záludnosti linksového hřiště a tak svého kedíka nechal doma. Tento sňatek z rozumu tak nakonec přinesl své ovoce. Ne, že by se Curtis příliš spoléhal na rady Suttona při puttování, neboť mu během čtyř dnů nechal přečíst pouze dva greeny. Avšak jejich partnerství nakonec slavilo úspěch. A to i přesto, že na posledních jamkách Curtisovi docházely síly dokázal však skončit s výsledkem dvě pod par ve čtvrtém kole a celkově mínus jedna. Jako jediný tak pokořil par hřiště a Claret Jug je jeho. Stal se tak prvním vítězem, který vyhrál British Open ve svém vůbec prvním startu od roku 1913. Tehdy dvacetiletý Francis Ouimet porazil Harryho Vardona a Teda Raye v playoff.
Výsledky:
1. Ben Curtis (72-72-70-69) -1
2. Thomas Bjorn (73-70-69-72) E
2. Vijay Singh (75-70-69-70) E
4. Tiger Woods (73-72-69-71) +1
4. Davis Love III (69-72-72-72) +1
[Gallery not found]