ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Nevykládejte mi o draw

27.08.2013 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Už jsem se několikrát setkal s rekreačními hráči, kteří mi tvrdili, jak směřují k tomu, hrát draw. Většinou to byli hráči s hendikepem nad deset. Jejich snahu jsem sice ocenil, ale vnitřně mi přišla docela pošetilá. Proč?

Draw je typ rány, která patří v golfu k velice obtížným. Přesněji řečeno: všechny záměrně tvarované, „točené“ rány jsou v golfu obtížné. Nejen draw, ale i fade. Zatímco fade hraje poměrně dost hráčů neúmyslně, je to vlastně relativně zvládnutý slice, draw jen tak lehce – ať už záměrně či nezáměrně – nezahrajete.

Co je to draw? U pravorukého hráče je to rána, která startuje vpravo a stáčí ve svém letu vlevo. Draw uděluje míči menší rotaci, proto také jsou rány takto zahrané delší. A právě proto o draw sní mnoho rekreantů – mají totiž pocit, že budou hrát delší rány.

Profesionálové draw využívají hlavně v okamžicích, kdy skutečně potřebují takto tvarovanou ránou – chtějí-li například obstřelit nějakou překážku. Kvůli délce využívají draw spíše kratší hráči, ti dlouzí volí naopak často fade, protože při něm se míč lépe zastavuje a hráč tak má nad ním vyšší kontrolu.

Draw je obtížné zahrát proto, že hůl jde při této ráně zevnitř ven. Než hlava hole udeří do míčku, je stále „uvnitř“, tedy před linií míček-cíl. Naopak při fade hlava hole přichází zvnějšku. Švih při fade nebo u slice poznáte podle toho, že řízek směřuje nikoli přímo na cíl, ale vlevo od cíle (u praváků). Při draw naopak řízek míří vpravo, tedy „ven“.

Podle Hanka Haneyho, někdejšího trenéra Tigera Woodse, švihá zvnějšku 95 procent všech rekreačních hráčů. A to je také příčinou, proč hráči tak často hrají slice.

Jednoduše řečeno: abyste hráli draw, musíte na rozdíl od 95 procent všech golfistů umět švihat „jinak“, opačně. Či přesněji: variabilně, jednou tak a podruhé onak. Naučit se hrát řízené draw, na požádání, je proto věcí dlouhého a obtížného tréninku. Švihat zvenčí dovnitř je totiž pohodlnější než zevnitř ven. Kupříkladu i Phil Mickelson je hráčem, který od své přirozenosti hraje rány spíše fade než draw.

V praxi jsem se – pokud pominu hráče při vrcholných soutěžích – setkal jen s minimem těch, kteří draw hráli. Jednou jsem šel ve Staré Boleslavi s náhodně přiřazenou dvojicí hráčů a jeden z nich od první rány švihal velice jistě. Posléze jsem si všiml, že hraje skutečně čisté draw, byť i jemu se ne vždy vydařilo. Pak jsem zjistil, že to byl profesionální trenér…

Učit se hrát tvarované rány je samozřejmě možné, ale pokud někdo zahraje draw občas na drivingu, na hřišti mu jeho snaha hrát tyto rány přináší spíš víc škody než užitku. Většinou místo draw hraje push, ránu tedy vytlačí přímým směrem vpravo od cíle (pravák). Anebo zahraje hook, tedy ránu příliš se točící doleva.

Osobně jsem toho názoru, že draw se naučí hrát hráč s hendikepem zhruba pod 5. Pro všechny nad 10 je taková ambice vcelku k ničemu. Tito hráči by se měli snažit vyvarovat především příliš divokých ústřelů do stran (ať už je to slice, hook, zatažená či vytlačená rána), neměli by hrát trojputty a měli by zapracovat na krátké hře. Sny o draw mohou s klidem nechat spát.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 3 638
Komentáře
 • Ajka Kamoš napsal:

  …no ale není to krásný pocit, když se to jednou za čas povede ;-)
  Hrát golf na jistotu a neexperimentovat je jako v autě se sedmistupňovou převodovkou jezdit maximálně na čtverku.

 • Milan napsal:

  Bingo, konecne to nekdo rekl verejne. Mate pravdu jsou mi k smichu vsichni ty “hcp snilci” kteri se stavi jakoby do draw a pak o tom sverepe diskutuji. Kdyz se jim na konci clovek koukne na statistiku, takzadne zaszene fairwaye, a prumer putu 2.3, to by meli trenovat.

 • Peto napsal:

  Ten posledny odstavec to krasne vystihuje. Dokonca doplnim, ze Martin Kaymer bol svetova jednotka a vyhral major, napriek tomu nevie hrat spolahlivo draw. Vsetko dosiahol vdaka jemu prirodzenemu fade-u. Kedze chcel mat sancu vyhrat Masters, kde hrat draw je vyhodnejsie, zacal sa to ucit a rozhodil si svih tak, ze uz nie je ani v top 10…aj ked, mat tak jeho problemy so svihom, ze? :-) Jack Nicklaus hral prevazne fade (aj ked vedel dat draw, ked potreboval), Hunter Mahan hra fade. A mnoho dalsich. A aj 300 metrovy drive vedia dat ako fade… Takze ziadne vyhovorky!!! :-)

 • Tomáš Fejfar napsal:

  Autor mi promluvil z duše. Moje zkušenost po dvaceti letech hraní golfu je přesně stejná. Kdysi jsem se ptal jednoho, dnes profesionála, který to vzorně uměl, jak to dělá. Odpověď byla “nezkoušej to”. Měl pravdu, já se podle toho zachoval a dobře jsem udělal. :-)

 • Mates napsal:

  děkuji vyřešil jste mi dilema:)
  říkal jsem si jestli se na to mám ptát trenéra nebo ne :P

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017