Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Nevídáno! Mickelson je nervózní

07.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

 

Phil Mickelson

V kombinaci s počtem startů a hlavně vítězství představuje Phil Mickelson nejzkušenějšího hráče ve startovním poli letošního Masters Tournament. Přesto pro oficiální web PGA Tour v neděli prohlásil: „Jak se blíží příští týden, jsem trochu nervózní.“ Sotva odhadovat, jestli by to řekl, kdyby ho čekal jiný turnaj. Jistě, na The Open Championship bude obhajovat titul, ale v takové situaci byl mockrát. Nadcházející klání v Augustě je však pro každého hráče výjimečný každoročně, bez ohledu na osobní historii s hřištěm a celou akcí.

Mickelson se do zeleného saka oblékal třikrát (2004, 2006, 2010). Jiný takový golfista na startu nebude. Nick Faldo, jenž má na kontě rovněž tři vítězství, ale práva zúčastnit se nevyužil a s ohledem na vročení jeho úspěchů (1989, 1990, 1996) i věk by nebyl v okruhu favoritů či možných kandidátů na titul. V akci nebudou ani zbylí dva žijící golfisté, kteří vyhráli více než dvakrát. Čtyřiasedmdesátiletý Jack Nicklaus (1963, 1965, 1966, 1972, 1975, 1986) to naposledy zkusil v roce 2005 a Tiger Woods (1997, 2001, 2002, 2005) je zraněn.

Vzdor svému výsadnímu postavení se Mickelson necítí být oprávněn hovořit o vysokých ambicích. „Nedosáhl jsem žádných výsledků. Nebyl jsem ve hře o tituly, letos jsem nevyhrál, takže mám obavy o své šance,“ podpořil slova o nervozitě. „Ale je to můj oblíbený týden v roce,“ doplnil.

Při prvním i druhém vítězství měl na kontě už jednu výhru v sezoně. V roce 2004 si formu ověřil na lednovém Bob Hope Chrysler Classic a v roce 2006 šel na Masters v roli čerstvého vítěze BellSouth Classic. Zařadil se tím mezi úzkou skupinu hráčů, kteří dokázali na prvním majoru sezony zopakovat triumf z předchozího týdne. To dokázali už jen Sandy Lyle (Greater Greensboro Open 1988), Art Wall (Azalea Open 1959) a Ralph Guldahl (Greater Greensboro Open 1939).

Při třetím titulu před čtyřmi lety však Mickelson mohl říci totéž co letos. Předtím na podzim exceloval na závěr play-off PGA Tour. Výhra na The Tour Championship před Woodsem byla jeho třetí v tom roce. Pak ale následovala sedmiměsíční přestávka, než v Augustě soustředěným výkonem (kola 72 a pak třikrát 69) zdolal v neděli Leeho Westwooda.

Přesto letos poprvé volí třiačtyřicetiletý Američan opatrná slova. „Bude to pro mě výzva, vypořádat se s tlakem Masters a s tím, jak moc mám ten turnaj rád,“ dodal v témže duchu. Nijak zvlášť ho neposílilo ani dělené dvanácté místo na Shell Houston Open. Má na kontě druhé místo z Abu Dhabi HSBC Championship započítávaného do European Tour, ale na PGA Tour bylo v konečném top 10 naposledy na říjnovém The Barclays, kde skončil šestý.

Znamená to, že průniku mezi nejlepší desítku se Mickelson nedočkal v sedmi po sobě jdoucích startech. Teď by to měl zlomit v nejdůležitější chvíli. „Není úplně nejjednodušší věcí, když máte mít věci pod kontrolu a přitom to nemáte čím podložit,“ dodal pochybovačně.

Další věcí je, že populární Lefty má co napravovat z loňska, kdy v Augustě obsadil až dělené 54. místo, což byl jeho nejhorší tamní výsledek při jedenadvaceti startech, kdy prošel cutem. To se mu nepovedlo jen dvakrát. Po 46. pozici z amatérského debutu v roce 1991 byl naopak vedle tří titulů ještě čtyřikrát třetí, dvakrát pátý, jednou šestý, dvakrát sedmý a jednou desátý.

.