Neuvěřitelný tlak posledního kola U.S. Open

21.06.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Dustin Johnson trval na tom, že je vůči tlaku odolný. Jeho výsledek z nedělního kola U. S. Open mu ale ukázal, že tomu tak není. Místo toho, aby dokázal svou mladistvou sebejistotu, přidal své jméno na dlouhý a ne příliš slavný seznam hráčů, kteří utrpěli v posledním kole tak váženého turnaje kolaps.

V neděli Johnson na Pebble Beach vykročil s vedením tří ran a doufal, že vyhraje svůj první major.  Ale ještě než došel k páté jamce, měl už triple-bogey, double-bogey a bogey . Byl to pro něj katastrofální začátek, který ho odklidil z cesty soupeřům. Jeho kolega, který s ním šel ve dvojici, Graeme McDowell nakonec odešel s trofejí místo něj.

Johnson skončil kolo s 11 ranami nad, výsledkem 82 ran. Po hře ale hráč řekl, že i přes svůj špatný výkon si den na hřišti užil a že na trofeji zapracuje příště. Možná že ano, ale odešel s vědomím, že mu k vítězství stačilo 76 ran. Místo toho se bude na jeho den vzpomínat, jako na podobnou neděli Gila Morgana na Pebble před osmnácti lety, 81 ran Retiefa Goosena v poslední den turnaje Pinehurst v roce 2005, nebo 80 ran Aarona Baddeleyho na turnaji Shinnecock v roce 2007.

Problémy si Johnson podle odborníků přivodil sám. Objevili se hlavně na sérii tří jamek na samotném začátku jeho hry, kde je Pebble Beach považováno za lehčí.

Vše začalo zřejmě, když hrál na druhé jamce na green a jeho míč se dostal do špatně hratelné pozice v bunkeru a musel tak chipovat jako levák, nakonec jamku zahrál na sedm ran. Byl to právě úsek tří jamek, který mu zmařil prozatímní výsledek šesti ran pod par.

Jeho tvrdohlavost mu rozhodně nepomohla. Podle odborníků místo hry na jistotu, riskoval. Na třetí jamce ztratil svůj míček, musel se tedy vrátit na odpaliště a udělal double bogey a double. Na dalším čtyř-paru zahrál trojku dřevo, slice přímo do oceánu.

Jeho konečné skóre, 82 ran, bylo v ten den druhým nejhorším a nejhorším finálovým kolem hráče vedoucího po 54 jamkách od dob Freda McClouda, který v roce zahrál 83 ran. Tiger Woods prohlásil, že se taková věc na Pebble Beach může stát relativně snadno i sebelepšímu hráči. Dodal, že „hřiště přímo vybízí k agresivní hře.“

Johnson v posledním kole nezahrál jediné birdie, poté, co jich v předchozích třech dnech udělal hned 11 a k tomu jeden eagle. Podlehnout tlaku není na U. S. Open nic neobvyklého. Johnson nicméně v sobotu vypadal velmi klidně a vyrovnaně, zahrál 66 ran, stejně jako Woods, celkově měl ale na Woodse pět ran. V sobotu si ještě věřil natolik, aby prohlásil, že nebude jednoduché ho porazit, jen si bude muset udržet chladnou hlavu a zůstat v klidu.

Z toho, co měl v plánu, se mu ale nepodařilo udělat nic, místo toho jeho problémy daly hned na začátku nedělního kola naději ostatním hráčům. Johnsonova hra se sice na druhé devítce trochu zlepšila, ale stejně zahrál bogey na 11., 12., 16. a 17. jamce.  Den bohužel završil tří-patem na osmnáctém greenu, těsně před tím, než patoval McDowell a turnaj vyhrál.


Aneta Zárubová