ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Neuvěřitelné historky o fenomému Eso

02.04.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Půvabné Adrien Foley se nelíbilo, že by si po svatbě měla změnit jméno. Navrhla tedy snoubenci, že si před obřadem půjdou zahrát golf. Poražený se podřídí. Mladé ženě z Nového Zélandu se i v dlouhých bílých šatech na deváté jamce podařilo zahrát eso a zdálo se, že si zachová dívčí jméno. Milovaný Greg se ale nevzdal a nakonec ufuněný vyhrál. Mrs. Marshall se nechala slyšet, že pokud se někdy rozvede, tak o své další budoucnosti bude raději soupeřit v kulečníku. Prý blbý sport, když jí k vítězství nestačil ani takový ušlechtilý výkon.

Mohlo by se zdát, že zahrát eso není obtížné. Není. Podařilo se to i slepému golfistovi Wortu Deltonovi (52), který se trefil na turnaji nevidomých v Tripoli Country Clubu v Milwaukee. Američan, který přišel o zrak o dvacet let dříve, to dokázal na vzdálenost 114 metrů. Slepý Leo Fialko (92) vzal před třiceti lety pětku železo na stometrové jamce a míček poslal z týčka za pomoci navigátora rovnou do jamky.

Neuvěřitelných 59 es údajně zahrál za svoji kariéru neznámý Norman Manley. Kolega Jackson Rue zahrál pět jamek na první úder do svých osmi let a Joseph Boydstone proměnil tři z osmnácti jamek jednoho kola v esa.

Více než kuriozním způsobem se “houlin” podařil Toddu Obuchowskimu. Na hřišti v Massachusetts odpálil svůj míček tak nešťastně, že trefil auto projíždějící po přilehlé silnici. Od něho se míček odrazil zpět na green a dokutálel se do jamky. Majitelka potrefeného vozu však nadšení golfistů nesdílela a postěžovala si, že rána způsobila na její toyotě škodu za více než 150 dolarů.

Nejméně v 16 případech bylo dosaženo esa na dvou za sebou následujících jamkách. V roce 1964 se Normanu Manleyovi na hřišti v Kalifornii podařila dvě za sebou dokonce na čtyřparových jamkách. Američanka Evelyn Tucciová (82) při turnaji na Floridě zahrála hole-in-one hned dvakrát, přitom předtím se jí to nikdy nepodařilo. List Sun Sentinel v té souvislosti připomněl, že pravděpodobnost takové události je 1:67 000 000.

Je to již hodně dávno, kdy byl jeden slavný Angličan požádán, zda by se kvůli reklamním účelům nevyfotil na golfovém hřišti v Kentu. V té době ještě golf neovládal, půjčil si tedy hůl a míček, a s cigaretou v ústech nestylově prošvihl. Před ním se táhla třípárová jamka dlouhá 175 metrů. Obrázek z toho dne stále visí na zdi klubu, neboť jeho míček skončil přímo v jamce.

Znovuzrozená světová jednička Tiger Woods zaznamenala svůj první v šesti letech. Celkem jich v kariéře Američan zahrál osmnáct. Mezi golfisty, kteří měli to štěstí, patří i nejlepší hráč s českou krví Alex Čejka či bývalá světová tenisová jednička Ivan Lendl. Český amatér Boris Tunkl se údajně trefil rovnou jamky hned šestkrát.

Zahrát eso se podle statistiky podaří pouze mizivému procentu hráčů, přesto se z různých anket dozvídáme, že to dokázala zhruba čtvrtina dotázaných. Každému šestému dokonce více než jednou v životě. Trochu to odporuje jiné statistice, podle které 85 procent golfistů nikdy nezahraje pod stovku.

“Nej” kolem hole-in-one
První doložená padla na The Open Championship v roce 1868. Šťastlivcem byl Tom Morris jr., který skóroval na osmé jamce v Prestwicku.

Nejdelší se podařila Robertu Miterovi na hřišti v Omaze 7. října 1965 na jamce č. 10, která měřila 408 metrů (par 4). Mitera nebyl žádný ranař, meřil 168 cm a vážil 75 kg, ale pomohl mu vítr o rychlosti 80 km/hod.

Nejvytíženější jamkou je sedmička hřiště Oak Hill v Rochesteru. V roce 1989, kdy zde probíhal slavný grandslamový turnaj US Open, tu eso zahráli hned čtyři hráči.

Nejmladším držitelem esa se stal teprve tříletý Američan Jake Paine. Jím odpálený míček na hřišti Lake Forrest v Kalifornii letěl 36 metrů vzduchem a poté se dokutálel po zemi do krátké jamky.

Nejstarším hráčem, kterému se eso podařilo zahrát, je Švýcar Otto Buchler (99 let a 244 dní). Výkon předvedl na stometrové jamce ve Španělsku 13. ledna 1985. Rekordmankou mezi ženami je Elsie McLean, která dala eso, když jí bylo 102 let. Stalo se to na 91 metrů dlouhé čtyřce 5. dubna 2007 na Floridě.

Počet přečtení: 2 369
Komentáře
 • Antonín Ebr napsal:

  Díky za info a přeji hezký den.

 • Michal Husak napsal:

  Asi nejlepṣ̌í infomace o fenoménu condor jsem našel tady:
  http://www.golftoday.co.uk/golf_a_z/articles/condor.html

 • Antonín Ebr napsal:

  Zdravím, máte o esech na paru 5 nějaké informace? Mě se je nepodařilo získat. Díky za spolupráci. T.

 • Michal Husak napsal:

  Možná by bylo dobré zmínit hole-in-one na 5-ti parech. Legendární výsledek – condor -4 . Dosud zahraný snad jen 4x mimo profesionální turnaje.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017