Neuvěřitelné handicapové rekordy

24.04.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

V honbě za stablefordovými body, které jim zajistí vítězství v turnaji, jsou Češi vynalézaví. Často však jde o neuvěřitelné osobní zlepšení, nebo dokonce o nedorozumění a neochotu systému řešit konkrétní příběhy hráčů. Podívejme se na rekordmany této téměř ryze tuzemské soutěže.

62 bodů: Trhový Štěpánov, srpen 2010
Jaroslav Ženíšek z Golf Clubu Marina Praha se do toho nedělního rána probudil z handicapem 51. To se však mělo brzy změnit. Na krátké, ale technicky obtížné devítce Atrium se mu kromobyčejně dařilo a obešel hřiště 84 údery. To byl výkon pouze o jeden úder horší, než kolik činil čerstvý rekord Petra Vlasáka.

Ženíšek získal plných 62 stablefordových bodů, díky čemuž s obrovským náskokem ovládl kategorii hcp 36-54, zároveň vytvořil neoficiální rekord v počtu bodů. Handicap zlepšil na 30,5.

61 bodů: Malevil, červen 2005
O podobný výkon se na turnaji na hornaté osmnáctce postaral hráč domácího klubu Libor Staněk. Před akcí měl handicap 36 a po ní má 24. Do klubovny přinesl výkon 77 úderů, což znamenalo nevídaných 61 stablefordových bodů.

„Jako domácí znám dokonale hřiště a ten den jsem neudělal jedinou chybu,“ řekl Staněk, který do sezony nastupoval se zelenou kartou a po třech turnajích si uhrál handicap. Na čtvrtém udělal díru do světa.

55 bodů: Ostrožská Nová Ves, srpen 2009
Otevírací turnaj na devítce Jezera měl nečekaný náboj. Hned dva začátečníci si na jamkách plných vody razantně zlepšili handicapy, oba do klubovny přinesli výsledek 55 bodů.

Těmi „hrdiny“ byli Hynek Michálek (hcp zlepšen ze 49 na 33) a Pavel Hruška (z 54 na 35,5). „Chvílemi jsem si říkal, jestli to opravdu hraji já, nebo za mě nějaká vyšší moc. Krásné hřiště, krásný den,“ shrnul své pocity Hruška.

54 bodů: Hrádek u Nechanic, květen 2010
Nejlepší stablefordový výkon roku na devítce u krásného zámku předvedl Jan Ellinger z Golf Clubu Na Vrších. V turnaji uhrál 54 bodů a zlepšil si handicap z 50 na 34.

Jiné zvláštnosti
Hrál už řadu let na Floridě, ale oficiální handicap neměl. Bývalému tenistovi Petru Kordovi přes jeho protesty dali tehdy na Karlštejně handicap 36 a on si šel zahrát malý turnaj. „Přesně si to nepamatuji, ale bylo to skoro šedesát bodů,“ vzpomíná Korda.

Absolutní rekord na konec. Tenista Robin Vik na turnaji osobností v Mladé Boleslavi uhrál dokonce 71 bodů. Také údajně šlo o organizační nedorozumění a neposouzení jeho výkonnosti v zahraničí bez vazby na český handicapový systém.

.