ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Neradostná čísla: počty nových golfistů v Česku klesají

09.11.2010 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

V letošním roce se počet golfistů v Česku poprvé dostal přes hranici 50 000 hráčů. To je dobrá zpráva. Ta méně radostná říká, že za rok 2010 přibylo jen 4 000 nových hráčů. To je méně než v předchozích letech. Vyplývá to z dat, která poskytuje server České golfové fedrace.

V tuto chvíli se zdá, že největší golfový boom má Česká republika za sebou. V roce 2001 tu bylo pouhých 10 000 golfistů, o tři roky později (2004) vzrostl jejich počet dvojnásobně. V roce 2004 začalo s golfem 3 200 hráčů a čísla šla stále nahoru. V roce 2005 přibylo 4 100 hráčů, o rok pozdějí přes 5 300 a nejlepší byl rok 2007, kdy začalo hrát golf více než 6 600 hráčů.

Pak už ale neměl nárůst vzestupnou, nýbrž klesající tendenci. V roce 2008 to bylo ještě úctyhodných 6 000 nových hráčů, ale v loňském roce se objevilo už „jen“ 4 900 noviců. Letos je to do začátku listopadu 4 042 nových hráčů. Není přitom pravděpodobné, že by se ve zbývajících dvou měsících objevily další stovky nových hráčů. Nárůsty bývají největší vždy na jaře a během léta.

 

Může za to krize i počasí
Co je příčinou slábnoucího zájmu dosud nehrající veřejnosti o golf?

Důležitým faktorem je ekonomická krize, která přinutila mnohé firmy i jednotlivce osekat náklady na zbytné záležitosti. Firmy neorganizují různé golfové akademie, nedávají svým zaměstnancům benefity v podobě úvodních lekcí atd. Jednotlivci zase nechtějí začít se sportem, který vyžaduje investice do začátku. Výbava, tréninkové hodiny, členství v klubu atd. vyjde i při „chytrých“ řešeních na více než 10 000 korun.

Příčinou může být i nasycenost golfem. Golf je dnes reflektován v mnoha mediálních výstupech a mezi střední a vyšší vrstvou je to relativně rozšířená zábava. Kdo chtěl začít s golfem, už ho také hraje. Pokud se do něj další zájemci nehrnou, mají k tomu své důvody. Mohou vycházet z předsudků či neznalosti, ale velkou roli hraje ekonomická stránka. I přes zlevnění není golf stále levným sportem.

Důležitá je také informace, že trend poklesu nárůstu nových hráčů se netýká jen Česka, ale i většiny západní Evropy. I tady čísla v posledních rocích už nerostla jako třeba v letech 1995-2005. V tomto směru kopírujeme vyspělý svět. V Rakousku dnes hraje golf zhruba 1,2% populace, v Německu a Francii 0,7%, u nás je to 0,5%. Potenciál růstu minimálně na 70 000 (tedy na 0,7%), by ale u české veřejnosti rozhodně měl být.

Specificky letošním důvodem může být nepříliš dobré počasí. Především v květnu, který bývá pro golfový start vhodným měsícem, bylo stále deštivo a zima. Projevilo se to i na běžném provozu hřišť, kdy skoro všichni majitelé zaznamenali menší vytíženost oproti minulým rokům.

 

Sto tisíc je nedosažitelných
Pokles nováčků je argumentem pro ty, kteří nevidí akci „Hraj golf, změň život“ jako dobře nastavenou. Její kritici ji na základě uvedených čísel mohou oprávněně považovat za málo efektivní. A dosáhnout slibovaného čísla 100 000 golfistů v roce 2013 se zdá být zcela nereálné.

Podle údajů ČGF se nicméně o akci „začalo zajímat“ přes 8 700 lidí, z nich 4 850 se posléze evidovalo. Je možné, že mnozí z nich začnou hrát, resp. stanou se členy ČGF, až v příštím roce. Akce také potrvá ještě další tři roky, její efekt a význam může zesílit. Argumentem v její prospěch může být i poněkud šalamounské konstatování, že kdyby se nekonala, začalo by hrát golf ještě méně než těch 4 000 nových registrovaných hráčů.

Nicméně už teď je zřejmé, že akce oslovila jen část golfového spektra. Zatím se jí účastnila zhruba třetina klubů, resp. polovina hřišť, a není pravděpodobné, že by se příští rok situace radikálně změnila. Mnohé kluby do ní nepůjdou proto, že je pro ně z ekonomického a organizačního hlediska nevýhodná. Naopak v případě některých menších klubů měla efekt, přinesla jim desítky nových hráčů.

I když to nelze dokázat čísly, nebude od pravdy daleko tvrzení, že akci Hraj golf, změň život využili určitě i ti, kteří by golf začali hrát i bez ní. Když měli možnost začít podstatně levněji, za 299 korun startovacího balíčku, začali hrát.

Je však nadále otázkou, jakou cestou se má golfová osvěta v budoucnu ubírat. A také zda letošní slabý nárůst je jen přechodným jevem, výpadkem daným shodou okolností (krize a počasí), anebo jde o trend, který jednotlivci, kluby ani vedení ČGF nedokáží zvrátit.

 

Stav členů České golfové federace

 

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 3 016
Komentáře
 • Milan napsal:

  Nějak nemůžu pochopit, k čemu je dobrých sto tisíc golfistů. Kdaby to byla státem podporovaná akce, aby mmladí nechlastali a nedrogovali, tak to dává smysl. Ovšem mládežníci jsou líní hrát třeba fotbal, který je levnější, proč by náhle měli chtít sport náročnější na peníze a z počátku i na čas. A navíc je u golfu vidět zřetelně, že jako novic jsi kopyto, takže žádný rychlý efekt.
  Akce jako kdysi ČSTV – “za masovost, za rekordy”.Leda by v té akci byla zase nějaká levárna s dotacemi atd. Asi bude třeba požádat svého prezidenta, ať se důrazně poptá na ČGF. Skoro bych se vsadil, že se tam okolo motá pár lidí, kteří jsou sice k ničemu, ale jinak velmi čiperní. Možná, že zrovna u vás budete mít prezidenta klubu, který se potom doopravdy podívá. Ať nejsme jako obvykle za pitomce. Nějak to zapáchá.

  Milá ČGF, zveřejni prosím zdroje této akce a jejich rozdělení. A to dostatečně podrobně s příjemci a účelem.

 • Jirka napsal:

  Zadna krize, zadne pocasi, jen nesmyslne pozadavky golfove federace. Ja treba hraji, ale registraci odmitam, neni proc nic to za 3000 neprinasi, nema to pridanou hodnotu a hodne lidi to nezaplai a to z principu! a vsude staci doklad o ziskani HCP.

 • Roman napsal:

  Az bude CMR za 500,-/rok, mozna se prihlasi i ti co golf davno umi a nejsou jiz registrovani. A mozna by bylo vhodne zamyslet se na dalsi moznosti registrace/neregistrace. Dnes nikdo nechce byt nekde registrovan, clenem neceho-nekoho,…Az se toto zmeni, verim, ze 100 000 golfistu je realnych. Jenze, pak by nebyly prispevky od CSTV.

 • huhu napsal:

  100 tis. golfistů je nesmysl : ) 60 tis. je reálné do 5 ti let

 • Pavel napsal:

  Toto bylo jasne od zaciatku,len ty panove tomu nechceli verit!!!!! Kazdy normalne inteligentni clovek,musi vedet,co je realny a sledovat golf i v jinych zemich Evropy,kde je Golf na daleko vyssi urovni a ziskavaji realny pocet novych clenu. Prosim,CGF zostante na zemi a pochopte tuto realnou pravdu a nechte si to pripustit,ze Vase sny jsou pouze sny a to naprosto nemozne !!!!!!

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017