Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Neobyčejná kniha o Woodsovi, která stojí za přečtení

29.09.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Autor, Tom Callahan se s Earlem Woodsem poprvé setkal v roce 1996 na turnaji Greater Milwaukee Open a dalších deset let strávil posloucháním jeho příběhů a získáváním jasnějšího pohledu na tohoto charizmatického muže. Jen pár dalších lidí mělo od Earla takovou důvěru a přístup k němu.

Bylo prý daleko složitější přesvědčit vydavatele a agenta, že kniha a otci Tigera Woodse stojí za napsání. „Nikdo nechtěl, abych tuto knihu napsal, mysleli si, že Tigerův otec nebude nikoho nezajímat,“ přiznal Callahan.

Přitom, ze všech knih o světové jedničce, může být právě tato jednou z nejpůsobivějších. His Father’s Son, v překladu Syn svého otce, byla vydána nakladatelstvím Gotham Books a měla by se v obchodech objevit 28. Října. Doufejme, že bude brzy přeložena i do češtiny. Časopis Golf Digest, pro který Callahan pravidelně píše, také plánuje část textu otisknout ve svém listopadovém americkém čísle.

Callahan první číst knihy věnoval Earlu Woodsovi – jeho kansaským kořenům, předsudkům, kterým čelil jako jediný baseballový hráč černé pleti ve státě Kansas; jeho vojenské kariéře; prvnímu manželství a také setkání s jeho druhou ženou v Thajsku. Druhá polovina není o nikom jiném, než o samotném Tigerovi.

Callahan Earla vyobrazil jako sukničkáře, což se zdá být genetické. V listopadu minulého roku, v době, kdy vypukl Tigerův skandál, byl Callahan zabrán do psaní knihy. Jak ale sám tvrdí, následné události knihu nijak razantně neovlivnily. Jediné, co se změnilo, byl počet kapitol, kterých mělo být původně 40, ale nakonec jich je jen 31.

Vydavatel se prý zajímal, jestli bude Callahan kontaktovat některou z žen, které byly při vypuknutí aféry s Tigere v médiích spojovány. Ten se o ně ale nezajímá a prý je přenechává bulváru. Jeho kniha je o spletitém vztahu otce, který do svých 42 let nesáhl na golfovou hůl a syna, který dominoval golfu na každé úrovni.

Callahanův výzkum zahrnuje i rozhovory se sestrami, první manželkou a jejich dětmi a také sousedy Earla Woodse. Jeho nejlepším zdrojem byl ale samotný Earl.

Ve své knize Hledání Tigera, Callahan popisuje svou cestu do Vietnamu za účelem nalezení vojáka. Col. Nguyen Tiger Phonga, podle kterého Earl pojmenoval svého syna a který zemřel v květnu roku1976.

S Tigerovým otcem se Callaghan znal tak dobře, že ho chodil často navštěvovat v době majorů a sledovali spolu Tigera v televizi. Callaghan v knize například popisuje scénu, kdy Earl pospával u golfu, vždy se ale rychle probral, jakmile byl na kameře jeho syn a začal mu dávat rady. Později prý také tvrdil, že ho Tiger slyší, když mu radí. Earl prý vyprávěl mnoho historek, z nichž nebyly všechny pravdivé. Nebyly to prý ale ani úplné lži, něco na nich byla vždy pravda. Jediná věc, o které nikdy nepřeháněl, byl ale Vietnam.

Callahan mluvil také s Arnoldem Palmerem, Jackem Nicklausem a Erniem Elsem, který se nesouhlasně vyjádřil k jeho záletům.


Aneta Zárubová