Není grip jako grip – velikosti a typy gripů

17.01.2013 | Michal Prokop - GolfSmith | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Grip – místo, kde naše ruce svírají golfovou hůl, je hned po shaftu nejdůležitější částí golfové hole. A bohužel, pří výběru holí často opomíjenou. Jenže právě gripu by měla být věnována dostatečná pozornost, protože tohle gumové zakončení hole se podílí velkou měrou na tom… na tom tak zvaném POCITU. Z prostého důvodu – grip je jediné místo, kde se hráč hole dotýká a dostává skrz něj veškerou hmatovou zpětnou vazbu. Jak si ale vybrat ten správný a co ještě při jeho výběru vědět? Na to se pokusíme najít odpověď v následujících řádcích.

Velikost gripu

Speciální měřítko na ruce - Golfsmith Grip Sizer
Speciální měřítko na ruce – Golfsmith Grip Sizer

Ještě než si hráč vůbec bude vybírat v nepřeberném množství gripů, by měl znát jeho nejpodstatnější vlastnost, kterou je velikost. Podcenit velikost by neměl žádný z hráčů včetně úplných začátečníků. Úzký grip snadno vykluzuje, vede k přehnanému svírání hole, velký naopak nezaručuje pevný úchop a cit. Velký vliv má velikost též na správné a včasné uvolnění zápěstí a tím pádem i na samotnou rovinu rány. Pokud je velikost špatná, tak je tohle vše nucen hráč vědomě i nevědomě kompenzovat, ztrácí svou přirozenost a nakonec se může „naučit“ i nejednu chybu ve švihu.

Zjistit velikost gripu přitom není nikterak těžké. Stačí si nechat přeměřit dlaň speciální pravítkem, ze kterého lze rovnou vyčíst velikost. Zkušenému prodejci pak postačí i obyčejný metr a převodní tabulka. Léta vývoje v golfu vedly totiž k určité standardizaci rozměrů a tak, stejně jako máme velikosti rukavic, máme i velikosti gripů. Konkrétně 5 základních velikostí – juniorské, dámské, standardní, midsize a jumbo. Tím to ale nekončí, protože se nezřídka stává, že budete „někde mezi“. V takovém případě se tloušťka gripu řeší přidáním lepící krepové pásky mezi shaftem a gripem. Velká většina golfistů tak například mívá standardní velikost s jednou či dvěma páskami navíc, protože midsize je už pro ně velký.

Nutno ještě samozřejmě dodat, že tabulky velikostí různých výrobců holí se mohou sice lišit, ale v zásadě by měli dojít k podobným výsledkům. Ať už prodejce použije jakoukoliv tabulku, je to vždy lepší, než když nepoužije nic a jen vám prodá standardní velikost s holemi, která mu leží v regálu. Větší grip na nových holích ani nic víc nestojí, možná jen čas, po který je nutné si počkat, než vám dorazí hole na míru. Při výměně gripů za nové by se taktéž neměla cena výrazně v rámci velikostí lišit.

Porovnání průřezů Round a Ribbed gripu
Porovnání průřezů Round a Ribbed gripu

Tvar gripu

S velikostí gripu částečně souvisí i jeho tvar. Drtivá většina produktů na trhu je ve verzi round, tedy kruhového průřezu, který je považován za standard a lze v podstatě různě uchytit do dlaní. Některé modely se však dodávají i ve verzi ribbed. Ta má mírně „šišatý“ tvar průřezu, který je způsoben žebrem ve spodní části gripu po celé jeho délce. Tyto gripy napomáhají správnému držení, nutí hráče uchopit hůl pokaždé stejným způsobem.

Typ gripu

Počet typů gripů na trhu sahá do desítek, možná i stovek. Velmi snadno je pak můžeme rozdělit do několika základních skupin, podle použitých materiálů, respektive hlavně důležitého povrchu gripu.

Příklady standardních gripů – Golf Pride Tour Velvet, UST Mamiya Tour PC, Lamkin Crossline
Příklady standardních gripů – Golf Pride Tour Velvet, UST Mamiya Tour PC, Lamkin Crossline

První skupinou je standardní gumový grip, který naleznete na většině regálových holí v obchodě s tím, že je zpravidla vyveden v barvách a logu výrobce příslušných holí. Většinou je pro značkové hole vyrábí nejznámější výrobci gripů – Golf Pride v modelu Tour Velvet Black nebo Lamkin se svým Crossline. Ač jsou v jiném barevném provedení, jedná se v podstatě o totožný typ. Výběrem takového typu gripu člověk chybu neudělá, ale ani si nijak nepolepší. Pokud jde o začínajícího hráče, bývá nejlepší volbou, protože bude jistě chvíli trvat, než si udělá vlastní představu o svých preferencích.

Příklady „měkkých“ gripů – Winn Dri-Tac, Winn Excel Soft Tan, Snake Eyes DSI

Příklady „měkkých“ gripů – Winn Dri-Tac, Winn Excel Soft Tan, Snake Eyes DSI

Do druhé skupiny můžeme zařadit veškeré měkké gripy vyráběné z polymerových materiálů, většinou pak poskládané z více různých vrstev hmoty. Špičkou v jejich výrobě je firma Winn. Na první pohled znatelnou výhodou těchto gripů je především příjemný úchop. Grip nedře ruce, přičemž hráč ani nemusí používat rukavice. Jejich podstatnější vlastností je však větší míra pohlcování nepříjemných vibrací. Ze zdravotního hlediska tak tyto gripy dobře chrání klouby před nadměrnou zátěží.  Naopak nevýhodou je o něco větší kluzkost povrchu, hlavně při vlhkosti. Také u nich dochází k rychlejšímu opotřebení materiálu a jejich životnost je tím pádem kratší. Tyto gripy jsou oblíbené hlavně u žen či u golfistů s pomalejším švihem.

Příklady cordových gripů – Lamkin Crossline Softcord, Golf Pride Full Cord White, Black Widow Torque Cord

Příklady cordových gripů – Lamkin Crossline Softcord, Golf Pride Full Cord White, Black Widow Torque Cord

Pravým opakem měkkých gripů jsou gripy s cordem. Jedná se v podstatě o běžné gumové gripy, ale do směsi je přidána tkanina. Výsledkem je mnohem hrubší povrch. Asi nejznámějším představitelem je Lamkin Crossline Softcord. Tento grip a jemu podobné zabezpečují mnohem menší prokluz hole, a to i při velmi rychlém švihu. Pokud se ale grip v ruce protočí, třeba díky špatnému držení nebo jeho špatné velikosti, může být konečný efekt podobný smirkovému papíru, na který si ještě nějakou chvilku mohou vaše ruce pamatovat. Podobné gripy tak nebývají moc vhodné pro začínající golfisty, ocení je spíš sportovní hráči s rychlejším švihem.

Příklady hybridních gripů – Snake Eyes Dual Traction Cord, Black Widow Maker, Golf Pride Multicompound
Příklady hybridních gripů – Snake Eyes Dual Traction Cord, Black Widow Maker, Golf Pride Multicompound

Vlastní skupinu by jistě měly mít hybridní gripy, především pak polo-cordové. Asi nejznámějším reprezentantem této skupiny je Golf Pride New Decade Multicompound. Tento grip kombinuje standardní typ ve spodní polovině gripu s cordovým gripem v horní části gripu. Podstata je taková, že horní cordová část zabraňuje prokluzu, přičemž ale na ruce, kterou držíte v těchto místech grip má hráč rukavici a cord tak není nepříjemný. Spodní část je pak ve standardním provedení pro lepší cit a příjemnější kontakt se spodní dlaní bez rukavice. Díky této kombinaci, ale i množství barevných variací, tak je v současnosti právě Multicompound nejoblíbenějším gripem.

Příklady ostatních gripů – Avon Arthritic, Grip Master Retief Goosen Montana Cow Red, Training Grip

Příklady ostatních gripů – Avon Arthritic, Grip Master Retief Goosen Montana Cow Red, Training Grip

Výše zmíněné kategorie povrchů gripu pokrývají 90% produktů na trhu, protože povětšinou se jedná o různě barevné mutace zmíněných druhů, či je sem tam přidán nějaký speciální prvek – například odlehčení, textura, spirálový tvar, atd. Zbytek gripů na trhu pak těžko zařadit do určité větší skupiny, proto bychom je zahrnuli pod pojem „ostatní“. Sem by se mohly řadit například celokožené produkty firmy Grip Mastrer, nebo speciálně upravené gripy Avon, pomáhající hráčům, kteří trpí artrózou. Uvést bychom zde mohli i speciální tréninkové typy gripů.

A jak si vlastně vybrat vhodný typ gripu? To záleží na preferencích každého hráče, kdy by si měl dobře rozmyslet, co od gripu očekává – jaký komfort, jakou životnost, jestli hraje i za nepříznivého počasí. Svou roli může hrát i barva s texturou gripu a v neposlední řadě určitě cena. To vše je potřeba důkladně zvážit a nejlépe si gripy fyzicky osahat, pokud možno nasazené – alespoň na zkráceném konci shaftu. Určitě je též dobré se poradit se specializovaným prodejcem. Správný výběr může totiž vylepšit nejen ten POCIT, ale i vaše skóre.

Pokud se vám zdá, že by se toho dalo o gripu napsat více, jistě se neplete. Příště se podíváme na putter gripy, zmíníme, jak často je vhodné gripy měnit, a pozornost budeme věnovat i jejich údržbě.

Michal Prokop

Fitting specialista Golfsmith CZ@SK

 

 

 

 

.