Největší kolapsy historie British Open

16.07.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Tep se začíná zrychlovat. Ve čtvrtek začne ve skotském Muirfieldu nejstarší major golfového kalendáře s názvem The Open Championship. Svět ho zná jako British Open. Podívejme se na největší kolapsy, které se po dobu 141 ročníků staly. Klaretový džbán dokáže znervóznit i favorizované profesionály a k vidění byl třeba výsledek 14 úderů na jedné jamce.

O největší kolaps v dějinách British Open se postaral Francouz Jean van de Velde v roce 1999. V Carnoustie hrál fantasticky a na odpališti poslední jamky si mohl dovolit zahrát i double bogey. Po zásahu potoka a následně špatně zvolené strategie záchrany se však psychicky zhroutil a nakonec odešel s triple bogey a poražen.

O pět let dřív Švéd Jesper Parnevik na odpališti poslední jamky finálového kola v Turnberry špatně přečetl vzdálený leaderboard a domníval se, že na vítězství potřebuje zahrát birdie. Přitlačil tedy na pilu, skončil v těžkém bunkeru a zapsal bogey. Přitom mu stačil obyčejný par.

Japonec Tommy Nakadžima přišel o vítězství na Open 1978 v St Andrews, když se na sedmnácté jamce vypatoval z greenu do obávaného Roand Bunkeru. Hráč nevěřil svým očím a potřeboval čtyři údery, aby se z písku dostal na green. Vylo z toho devět úderů do jamky a turnaj pro něj skončil.

V roce 1925 v Prestwicku získal na písek ještě horší vzpomínky amatér John Ball. Aby opustil krutý Half Moon Bunker, potřeboval plných jedenáct úderů. Zní to neuvěřitelně, ale ještě Open málem vyhrál.

Rekordních čtrnáct ran na jedné jamce vykouzlil stejného roku Dennis Murdoch. Nejdříve (ne)bezpečně přestřelil green a následně potřeboval devět ran, aby se dostal ze skalnaté stezky zpět k jamce. Psychicky zlomený muž korunoval výkon čtyřputtem.

Max Faulkner měl v roce 1962 na hřišti Royal Troon dobré šance na úspěch, ale vzaly za své. Omylem kopl na greenu do svého míčku a vyfasoval trestný úder. To ho rozhodilo a na následné jamce s parem 4 zahrál jedenáct úderů.

Angličan George Duncan zahrál sedm ran za sebou do autu, osmou poslal na green, zavěsil následný putt a nakonec ještě vyhrál celý turnaj. Že se vám to zdá nemožné? Psal se rok 1920 a trest za úder mimo hranice hřiště byla pouze a jen ztráta vzdálenosti.

Kolaps mozku na The Open postihl v roce 2001 kontroverzního Američana Johna Dalyho. Před turnajem v Royal Lytham & St Annes mu lékaři nedoporučovali po operaci namáhat zraněnou ruku. Bouřlivák nedbal rad, a tak mu po jednom úderu začala z ruky stříkat krev. Její proud zastavil vteřinovým lepidlem.