DRFG – left
DRFG – right
DRFG – top

Nejúžasnější historky z The Open

18.07.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Turnaj kategorie major se dá vyhrát i s tuberkulózou, nebo se ztrátou třinácti úderů na prvního. Historie The Open Championship je na takové příběhy velmi bohatá.

Dodnes se vedou spory o tom, kdo premiérově zahrál na turnaji hole-in-one. První jasně doložené eso předvedl v roce 1868 Tommy Morris junior. Ve skotském Prestwicku pokořil osmou jamku o délce 133 metrů. To ho tak nabudilo, že vyhrál nejenom turnaj, ale i tři následující ročníky.

Jeden z nejlepších hráčů své doby Harry Vardon alias Mr. Golf onemocněl v roce 1903 tuberkulózou a zdálo se, že do Prestwicku ani nedorazí. Nakonec se “kašlaje” odhodlal turnaj odehrát. V posledním kole už byl velmi zesláblý a dokonce několikrát omdlel. Přesto se nevzdal, zahrál 78 ran, a o šest úderů porazil druhého v pořadí.

Neuvěřitelný návrat předvedl v roce 1920 George Duncan. V Royal Cinque Ports zahrál úvodní dvě kola shodně na 80 úderů a kdyby v té době existoval cut, zřejmě by jím neprošel. Ztrácel třináct úderů za nejlepším kolegou, ale v té době fantastickými výkony 71 a 72 turnaj vyhrál.

Třetí major sezony je znám obtížnými britskými bunkery. Gary Player ovšem dokázal, že patří mezi mistry hry z písku. V roce 1990 v Royal Birkdale se devětkrát dostal do bunkerů, ze kterých si osmkrát přihrál na jeden putt a zachránil jamku a jednou zahrál úder z písku přímo do jamky.

Španělský golfista Sergio García se v roce 2010 rozhodl oslavit triumf fotbalistů na mistrovství světa velmi netradičním způsobem. Turnaj odehrál mj. i v červeném dresu fotbalové reprezentace. „Vzhledem k jejich velkému vítězství by od nás bylo nevychované proti tomu protestovat,“ řekl tehdy šéf R&A Peter Dawson.

Nezvyklou roli dostal loni během turnaje útočník Manchesteru City Carlos Tévez. Argentinský fotbalista dělal posledním kole nosiče holí krajanovi Andrési Romerovi. „Užil jsem si to, hřiště je nádherné. Byl to můj první major,“ smál se Tévez, který je velkým golfovým fanouškem a má handicap třináct.

Diváci na British Open od loňska smí opět používat mobilní telefony. Organizátoři se rozhodli zrušit zákaz, který zavedli v roce 2006. Telefonovat však bylo a bude dovoleno jen na vyhrazených místech v areálu. K povolení mobilů vedl pořadatele rozmach chytrých telefonů a s nimi spojených golfových aplikací, které budou moci využívat i na Open.

Letos bylo v Muirfieldu rušno ještě před samotným turnajem. Britská ministryně pro ženské otázky a rovné příležitosti Maria Millerová a skotský první ministr Alex Salmond odmítli pozvání. Jako důvod uvedli fakt, že se turnaj koná v klubu vyhrazeném jen pro muže. Ve Velké Británii jsou jen tři místa, kam mají ženy vstup zakázán, a pořádá se zde golvový major. „Neupíráme nikomu právo na názor, ale existují i ryze ženské kluby, takže považujeme ty mužské za legitimní,“ řekl  Dawson.

Počet přečtení: 1 126
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017