Nejlepší jamkové mistry klubů má Ostrava a Hodkovičky

24.06.2013 | Jan Bělohubý | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Již pošesté, letos nově ve výhodnějším předprázdninovém termínu, se konal ve své domovině ve Staré Boleslavi nedaleko Prahy pravidelný šampionát těch, kteří byli v minulé sezoně klubovými mistry na jamky. Čtyři kola na devíti rovinatých jamkách během jednodenní akce rozhodla o nových mistrech mistrů. Titul putuje díky Evě Schovánkové do GCC Prague z Hodkoviček, mezi muži putovní cenu zpět na šampionát po jejím ročním pobytu v Ostravě přivezl „vrátit“ Pavel Korda, aby si ji svým vítězstvím „vypůjčil“ na další rok.

Prezident ČGF Zdeněk Kodejš, který akci poskytl osobní záštitu, při předávání cen poznamenal, že federace tuto kvalitně zorganizovanou a již tradiční akci, a tím i celý jamkový formát chce výrazněji podpořit, už s ohledem na menší zájem ze strany některých klubů, které své mistry ani nenominovaly. Pořadatel pravidelně s předstihem již na jaře všem klubům, které své mistry uvádějí v seznamu mistrů na Golf.cz, rozesílá pozvánky. K letošní účasti byli pozváni i obhájci loňských prvenství bez ohledu na to, zda a jak se umístili v klubových jamkovkách. Pro vítěze byly připraveny nejen věcné ceny a designové putovní skleněné plastiky z dílny známého semilského skláře, ale i neputovní repliky plastiky pro vítěze, poraženého finalistu i semifinalisty, které hráči zůstávají.

Více krátkých kol za den – jako kdysi Open

Šampionát je od začátku koncipován jako jednodenní mistrovství. Kvůli potřebě během jednoho dne uhrát fyzicky čtyři kola se pravidelně hraje kolo na devět jamek. Nasazení do pavouka probíhá podle HCP klíče (1-32, 2-31, přičemž č. 1 vede horní polovinu a č. 2 dolní), takže odpadá kvalifikace a vše se zvládne za jediný den. Hraje se nenáročných 9 staroboleslavských jamek, případně do rozhodnutí. To přeneseně připomíná první ročníky britského The Open z dob, kdy hrával otec a syn Morrisové a šampionát probíhal ve skotském Prestwicku, který měl tehdy dvanáct jamek. Tehdy hrávali jamkovku celá tři dvanáctijamková kola také během jednoho dne.

Nový termín – ještě před prázdninami

Dnes svá jamková mistrovství nemají všechny české golfové kluby – ovšem ty s tradicí, dobrou organizací a čilým klubovým životem jej ale obvykle organizují. Vždyť jamkový herní formát je a byl po dlouhou dobu golfové historie tím základním, jež rozhodoval o mistrech nejprestižnějších světových soutěží, a do roku 1958 se hrál dokonce na čtvrtém z grandslamových turnajů – PGA Championship. Stejně jako kluboví mistři na rány mají svůj každoroční turnaj, tak i pro jamkové mistry klubů se pořádá toto klání vždy ve Staré Boleslavi – letos již pošesté. „Letos jsme navíc posunuli termín oproti dřívějšímu prázdninovému termínu již na třetí dekádu června, týden po jamkovém mistrovství republiky,“ informoval ředitel šampionátu a staroboleslavský prezident Vladimír Bouček. Celkem ovšem kluby přihlásily málo soutěžících: pouhých 7 mistryň a 8 mistrů.

Šampionát jamkových mistrů podporuje i ČGF

O významu akce svědčí i to, že osobní záštitu nad turnajem převzal prezident České golfové federace Zdeněk Kodejš, který touto podporou navázal i na svého předchůdce. O sportovním aspektu soutěže svědčí mimo dobře připraveného hřiště i fakt, že klub povolal k šampionátu devět rozhodčích, takže mohli být (na české poměry nezvykle) k dispozici dokonce při každém zápase. Greenkeepeři pod vedením Ondřeje Hotového kladli důraz i na rychlost jamkovišť, která bývá stejně jako při obou klubových mistrovstvích zhruba 9 stop. Ceny pro tři nejlepší v obou kategoriích poskytla společnost GolfArts s možností proměnit voucher za věci z nabídky pražského golf-marketu nebo online obchodu www.golfarts.cz. Sympatický je na akci navíc i fakt, že nejenže startujícím nejsou účtovány žádné poplatky a mají k dispozici občerstvení, ale navíc vyřazeným hráčům je hřiště k dispozici zbytek dne.

První obhajoba až letos. Díky Ostravě

Domácí mistři Štěpánka Čížková ml. (nakonec bronz) ani David Kváča argument znalosti místních podmínek letos plně nevyužili. Jak v mužské, tak v ženské kategorii nakonec rozhodovala (nebo při dormie stavu vítězství potvrdila) místní ostrovní devítka. Z ní si svůj první pohár vítězstvím nad loňskou obhájkyní Henrietou Martinčovou odvezla do pražských Hodkoviček až hendikepově třetí nasazená Eva Schovánková, nahrávaným birdie patem z kopce na ostrovním greenu o 2 jamky zvítězil nad Petrem Chajdou z liberecké Ypsilonky i ostravský Pavel Korda. Člen silného bratrského „klanu“ ostravských Kordů se stal také historicky první úspěšným obhájcem titulu.

Příští ročník se plánuje opět ke konci června 2014 – Stará Boleslav bude kvůli nominaci kluby obesílat v příštím roce již na přelomu února a března, ale letošní kluboví mistři budou moci organizátory v tomto termínu kontaktovat i sami. Kontakty najdou na www.gcsb.cz, kde je k vidění také fotoreportáž z letošního šampionátu.

ROZHOVORY – Ptáme se jamkové mistryně a mistra:

  1. 1. Proč podle vás není jamkovka i při běžném společenském klubovém golfu více využívána? V čem osobně spatřujete kouzlo jamkové hry?

Eva Schovánková, HCP 8,7, GCC Prague: „Domnívám se, že u některých hráčů, právě při jamkové hře vázne i běžná komunikace z důsledku většího soustředění na každou ránu, za kterou je vidina možné vyhrané jamky.

Pavel Korda, HCP 0,8, Park Golf Club TJ Mittal Ostrava:

„Myslím, že menší rozšíření jamkové hry je hlavně z důvodu náročnější organizace, při které musí organizátor neustále hlídat termíny odehrání jednotlivých kol a komunikovat s jednotlivými hráči. Tato soutěž obvykle v klubech probíhá po celou sezónu, tudíž je těžké skloubit program a čas všech zúčastněných. Já osobně kouzlo spatřuji v její nepředvídatelnosti. Při hře se smazává spousta výhod i nevýhod jednotlivých hráčů a každý zápas je naprosto otevřený pro obě strany.“

  1. 2. Je nějaký rozdíl hrát jamkovku na devítijamkovém hřišti, a jaký případně?

Eva Schovanková: „Jamková hra je vždy v každém případě výzva soupeře i hřiště, ale i soustředění či taktiky jak využít chyb soupěře a tak získat náskok, neboť při hře na 9 jamek může být vše rychle jinak. Třeba jednou špatnou ranou právě ve Staré Boleslavi na ostrovní 9. green – ten má osobité kouzlo pro každého hráče, ale pro vítěze zvlášť. Mě osobně se zdá, že mistrovství na 9jamkovém hřišti má větší dynamiku i adrenalin.

Pavel Korda: „Těžší je určitě v koncentraci, hráč musí makat naplno od první rány a nesmí si dovolit polevit. Každá ztráta jamky je mnohem více cítit a hráč se tak dostává pod větší tlak s vědomím, že mu do konce zbývá mnohem méně jamek než při 18jamkovém systému.

  1. 3. Co říkáte na startovní pole?

Eva Schovánková: „Škoda, že startovní pole mistryň a mistrů klubů v jamkové hře nebylo více obsazeno, protože toto krásné upravené hřiště s kvalitními greeny, velice příjemným zázemím a celkovou atmosférou, si to určitě zaslouží.“

Pavel Korda: „Malá účast je velká škoda. Turnaji nechybí nic, starají se o něj skvělí lidé a vytvářejí pro hráče krásné prostředí a zázemí. Hřiště samo o sobě je sice kratší, ale nahrazuje to členitými greeny, úzkými fervejemi a hustými rafy.“

  1. 4. Jak se vám hrálo ve Staré Boleslavi?nnemá sice přídomek hřiště mistrovského nebo vrcholového – jak ale vám sedlo pro zápasy? Co greeny? Jaká jamka ovlivnila vaši hru?

Eva Schovánková: „Zápasy byly proměnlivé. Při tom se Štěpánkou Čížkovou – místní mladou dobrou hráčkou a i mistryní z předešlých ročníků – jsem si moc velké naděje nedávala, ale pomohla mi zkušenost a taktika. S loňskou obhájkyní Henrietou Martinčovou to bylo obdobné – zkazila jsem 4. jamku, kde se dalo skórovat – jediný PAR 5 s podélným outem vpravo. Naopak mi vyšly poslední dvě: Na 8. jamce po dobrém drivu (hrálo se tu ze žlutých) jsem sice skončila ve fairwayovém bunkru, ale odkud jsem to vyhrála přes další greenový bunker na jamkoviště! Tak jsem ji vyhrála, což mi dodalo větší šance na poslední, kde jsem podařenou přihrávkou na ostrovní green zvítězila.“

 

Pavel Korda: „Hrál jsem myslím celkem dobře, hřiště jsem od loňska již trochu více znal, což považuji za výhodu. Kvalitativně je v perfektním stavu, takže hráč nepozná, že není na „mistrovském“ či „vrcholovém“ hřišti. Nedařila se mi jamka č. 4 (pozn.: PAR 5 vybízí dosáhnout jamkoviště na dvě rány), na které jsem out na pravé straně pravidelně „krmil“ a většinou ji daroval soupeři. Naopak jsem měl radost z ostrovní jamky č. 9. Ta je sice pro mne nepříjemná, nicméně jsem na ní v semifinále i finále dokázal těžkými paty skórovat a tím zvítězit.

  1. 5. Co bylo při zisku vašeho titulu letos nejtěžší?

Eva Schovánková: „Letos bylo asi nejtěžší vypořádat se s mým zdravotním stavem i s horkým počasím především dnů těsně před šampionátem.“

Pavel Korda: „Určitě semifinálový i finálový zápas, jelikož soupeři dokonale smazali papírové předpoklady, hráli skvělé zápasy a nutili mě k maximálnímu výkonu. V porovnání s loňským ročníkem jsem musel mnohem více útočit a hrát více birdie.“

 

.