NEJLÉPE DOTOVANÝ TURNAJ NA SVĚTĚ VYHRÁVÁ BIG EASY

02.12.2002 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené

Nejlépe dotovaný turnaj v Sun City v Jižní Africe se stává kořistí pro Ernieho Else. Na Skins Game v Kalifornii zase létaly mimo míčků i fotoaparáty.

European PGA Tour – Omega Hong Kong Open
Hong Kong Golf Club

Švéd Fredrik Jacobson zaznamenal své první vítězství na evropské profesionální scéně, když vyhrál turnaj Omega Hong Kong Open. Po sérii šesti druhých míst v průběhu své dosavadní kariéry je to vůbec jeho premiérový titul na European PGA Tour. 28-ti letý Švéd si ho zajistil skvělým finišem, když v posledním kole zahrál 64 ran a nechal své pronásledovatele o dvě rány zpět. Dvě birdie na 12 a 14 jamce znamenaly tentokráte dostatečný náskok před ostatními a tak závěrečné čtyři pary jen potvrdily celkové vítězství Jacobsona. Ten měl ve své kariéře několikrát vítězství na dosah, ale ani v jednom případě se mu nepodařilo vystoupit na stupínek nejvyšší. Letos byl dokonce v play-off o titul Scottish Open v Loch Lomond vyřazen Argentincem Eduardem Romerem. Po dlouhých sedmi letech je to tedy jeho nejlepší umístění.
Na děleném druhém místě skončil Argentinec Jorge Berendt a další Švéd Henrik Nystrom. Dán Soren Kjeldsen, Skot Stephen Dodd a Welšan Garry Orr se podělili o čtvrté místo.
Výsledky:
1. Fredrik Jacobson (68-65-63-64) -16
2. Jorge Berendt (68-65-62-67) -14
2. Henrik Nystrom (64-68-63-67) -14

Skins Game
Landmark Golf Club, Indio, Kalifornie

Oblíbeným formátem soutěže profesionálních golfistů jsou takzvané “skins”. Odlišnost oproti klasické hře na rány je v tom, že na každou jamku je vypsána určitá peněžní odměna a kdo tuto jamku vyhraje, získává i náležitou částku. Skončí-li jamka remízou, výhra (skin) se přičítá k následující jamce. A právě takový formát soutěže je již tradičně hrán na Skins Game, která se konala v Landmark Golf Clubu v Idiu, Kalifornie. Zůčastnili se ho 4 přední světoví hráči – Tiger Woods, Phil Mickelson, Fred Couples a Mark O´Meara. Hrálo se opravdu o hodně, vždyť na prvních šest jamek byla vypsána výhra 25 tisíc dolarů, na dalších šest 50 tisíc a poslední jamky měly hodnotu celých 70 tisíc dolarů. Zmiňme na tomto místě také to, že celých 20 procent výher bylo určeno na charitativní účely.
Tiger Woods se těchto her zůčastňuje celkem pravidelně a celkem pravidelně nechává spíše vyčnívat své kolegy. Snad je to tím, že jamková soutěž není jeho oblíbenou, což dokázal i při letošním Ryder Cupu. I zde potvrdil svou pověst špatného hráče “skinů”, když v průběhu dvou dnů dokázal vyhrát pouze čtyři jamky a s celkovou výhrou 125 tisíc dolarů obsadil poslední místo. Navíc na poslední jamce, kdy potřeboval zahrát birdie aby vyrovnal výsledek Mickelsona ho při nápřahu vyrušil neposlušný divák. Přesně ve chvíli, kdy se Tiger napřahoval zmáčkl nedaleko stojící muž spoušť svého fotoaparátu a Woods tento úder pokazil. Woodsův kedík Steve Williams diváka potrestal po svém – jeho fotoaparát skončil na dně nedalekého jezírka.
Phil Mickelson a Fred Couples sice vyhráli pouze 3 jamky (skiny), ale díky jejich větší hodnotě se radovali ze druhého respektive třetího místa. Druhý Mickelson si na své konto připsal 300 tisíc dolarů především díky bonusu 200 tisíc za výhru na poslední jamce soutěže. Couples na svůj účet přidal 170 tisíc.
Překvapivě nejúspěšnějším hráčem letošních Skins Game se stal Mark O´Meara, který vyhrál 8 jamek a s celkovou výhrou 450 tisíc dolarů předstihl všechny své mladší kolegy. “Délky mých ran zdaleka nejsou tak dlouhé jako Philovy či Tigerovy. Nicméně Skins jsou o hře na greenu a ta mi tentokráte vyšla skvěle,” říká o příčinách svého úspěchu Mark O´Meara jeden z nejlepších hráčů na greenu a blízký přítel Tigera Woodse.