Nejdelší par tři na světě: nový rekord

11.01.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

hora95Světový rekord na extrémní 19. jamce v Legend Golf & Safari Resort v jihoafrické provincii Limpopo zahrál bývalý kriketový hráč, Franklyn Stephenson. Stal se tak prvním člověkem, který nejdelší par tři na světě, na jehož odpaliště se lze dostat pouze vrtulníkem, zahrál na birdie. 19. jamka je v golfu přibližně to samé, jako vylézt na Mount Everest a vzbuzuje v každém golfistovi respekt. 
Neuvěřitelný kousek se mu povedl, když si s přáteli vyrazil na golfové prázdniny do Afriky. Stephenson objednal vrtulník, který ho vyvezl až na horu Hanglip, která se tyčí nad greenem tříparové jamky o délce i výšce přibližně 400 m. Poprvé tehdy pochopil, proč je z jamky doslova legenda.

Před člověkem, stojícím na vrcholu hory s driverem v ruce se rozprostře podívaná, která bere dech. Z obří skály pod ním vidí miniaturní vzdálený green ve tvaru afrického kontinentu, kam se má trefit. Míček musí překonat i les pod skálou a odpaliště je tak vysoko, že míčku trvá celých 30 sekund, než spadne na green. Není to jednoduché, Stephenson ale ukázal nervy ze železa, když se postavil na odpaliště a odpálil svůj první míček na nepatrný green v dálce.

Stephensonův odpal nebyl jen štěstím, bývalá hvězda kriketu z Barbadosu, hraje golf na velmi dobré úrovni. Ze světa kriketu odešel v roce 1997 a od té doby ho uchvátil golf, kterému naprosto propadl. Při odpalu v Jihoafrické republice určitě využil svých bohatých zkušeností a nenechal se rozhodit ani strašidelně vypadající ránou. Chladnou hlavu si zachoval, i při čtení greenu 19. jamky, jeho šestimetrový pat tak skončil v jamce.

Extrémní 19. jamka je jen jednou z velkého množství atrakcí resortu Legend Golf & Safari, které zahrnuje samozřejmě i unikátní mistrovské hřiště s osmnácti jamkami. Hřiště, které je nejdelší na Africkém kontinentu se otevřelo v březnu minulého roku a už se stačilo stát jedním z nejznámějších.

Stále platí, že člověk, který zde jako první zahraje hole-in-one, si odnese výhru 1 milion dolarů.

Legend Golf & Safari Resort