Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Nebezpečný golf

17.02.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Nehoda na hřištiČlověk se může vážně zranit při každém sportu. Zimní olympijské hry ve Vancouveru začaly smutným příběhem gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho, který zemřel při tréninku, když vyletěl ze saní. Golf je oproti adrenalinové jízdě na extrémně rychlých sáních procházka růžovým sadem, ale ani tento klidný sport nemá čistý rejstřík, co se zranění týče. I přesto, že není kontaktním sportem, se při golfu stalo mnoho divných a ošklivých nehod.

Co zmůže golfový míček s holí?
Malý, kulatý a nevinně vypadající golfový míček dosahující rychlosti až 160 kilometrů v hodině, může napáchat mnoho škody. Pokud je špatně odpálený může odletět skoro v pravém úhlu k zamýšlené dráze a ohrozit tak lidi, kteří jsou zdánlivě v bezpečí.

Je nízká pravděpodobnost, že budete golfovým míčkem zasaženi a ještě nepravděpodobnější je, že ohrozí váš život, přesto by si ale každý měl dávat větší pozor. V roce 1999 tým Dr. Davea Jandy z Institutu preventivní sportovní medicíny prováděl výzkum s figurínami, které se používají v automobilových testech. Použili přístroj vystřelující golfové míčky přímo na figuríny do oblasti hlavy, rukou a hrudníku. Přitom měřil pomocí počítače následky a rozsah zranění. Test odhalil, že zranění mohou být velice vážná. Podle Dr. Jandy by si měli golfisté dávat pozor i na zranění holí při švihu. Někteří hráči navíc při hře konzumují alkohol, a to se jeví jako další hrozba.

Minulý rok v říjnu se stala tragická nehoda na golfovém hřišti ve Skotsku. Zeť trefil golfovým míčkem svou tchyni. Šestašedesátiletá Janet Llewellynová  svému zranění podlehla druhý den v nemocnici v Glasgow.

Golfové kárky, další hrozba
Podle informací Institutu preventivní sportovní medicíny se od roku 1990 do 2006, nechalo ošetřit zhruba 147,700 lidí, kteří byli zraněni golfovou kárkou. Jejich počty stále rostou, přičemž vypadnutí z kárky za jízdy je nejčastějším jevem a může mít opravdu fatální následky. Pokud tedy řídíte kárku, nepodceňujte řízení a berte ohledy na terén i počasí.

Golfisté padají častěji než švestky ze stromu
Nehody, jako uklouznutí a spadnutí jsou na golfovém hřišti zcela běžné a poslední dobou by se mohlo zdát, že jsou dokonce na vzestupu. Může to být snižující se obezřetností golfistů, nebo způsobem, kterým se ubírá výroba golfové obuvi, zatím je to ale záhadou. Vedení golfových klubů zaznamenává případy spadnutí na celém prostoru hřiště. Golfisté si zkrátka nevybírají mezi cestou, fairwayí, nebo bunkerem, padají všude.

Co je horší, hromy, blesky, krokodýl v bunkeru, nebo rozzuřený golfista?
S bouřkami je tu stále riziko úderu blesku. Golfista Lee Trevino je asi nejslavnějším hráčem, do něhož uhodil blesk. Stalo se tak na Western Open na Butler National Golf Club v Oakbrooku  roku 1975. Trevino přežil a dokonce je schopný na svou příhodu vtipkovat.

Dále je tu možnost napadení zvířetem, což také není neobvyklé. Například v říjnu 2009 přišel sedmasedmdesátiletý golfista o ruku v Jižní Karolíně při zápasu s krokodýlem. A co napadení člověkem? Bude to znít hloupě, ale i to se ve vášnivé hře, jménem „golf“ stává. Může o tom vyprávět čtyřiatřicetiletý golfista ze Seattlu odsouzený na 21 měsíců v červenci roku 2009 za surové napadení spoluhráče při hádce na hřišti Auburn v roce 2008. Pětačtyřicetiletý muž utrpěl vážná poranění hlavy s trvalými následky a ztrátu paměti.

Soudní bitky na greenech
Kvůli nehodám na golfových hřištích se řeší mnoho soudních sporů.  V únoru 2009 dokonce jeden sedmašedesátiletý golfista žaloval klub Candia Wood v New Hampshire, poté co ho jeho vlastní míček, který se odrazil od značky vzdálenosti, zasáhl do oka. V lednu 2008 byla v New Jersey zasažena žena golfovým míčkem, když pozorovala svého manžela, jak hraje. Po klubu Owl’s Creek chtěla neuvěřitelný milion dolarů. Pokud dojde ke zranění na hřišti, měli by se hráči poradit s právníkem ohledně případné žaloby na nedbalost hřiště, nebo jiného hráče, případně výrobce vadného vybavení.

Podivné nehody profesionálních hráčů, nejen na hřišti
Pozastavení kariéry Martina Kaymera, které měla na svědomí nehoda jeho golfové kárky minulé léto, není nic proti tomu, co se stalo dánskému hráči Oliveru Suhrovi. Dán si vloni v září zlomil několik prstů na nohou. Musel se podrobit operacím a dvouměsíčnímu klidu. Vrátil se sice na konci sezóny, nemohl už ale dohnat čas, který ztratil na výhru svého prvního Order of Merit.

Alespoň je nyní zdravý a zpět ve hře. Suhr si ale může být jistý jednou věcí, v roce 2010 nezačne sezónu jako člen European Tour. S touto představou pětadvacetiletý hráč žil možná ještě, když zahájil první kolo kvalifikace na European Challenge Tour s výsledky 69 a 74 ran po dvou kolech. V polovině turnaje tak obsadil dělené první místo. Do druhého kola postupovalo pouze devět hráčů z devětatřiceti, nesměl tedy na hřišti polevit. Jelikož je známým faktem, že si hráči od tlaku, který je na ně na hřišti vyvíjen, nejlépe odpočinou mimo hřiště, Suhr se rozhodl pro relaxaci. Vybral si místní centrum pro volný čas. To se ovšem ukázalo jako špatné rozhodnutí. Po nehodě na vodním tobogánu, která ho zanechala se dvěma zlomenýma nohama, skončil v nemocnici a pochopitelně byl i venku z turnaje. Navíc čas, který musel vyhradit na rehabilitaci, mu zasáhl hluboko do kariérních plánů.

Pro dobrotu na žebrotu
V srpnu 2009, Angličan Robert Coles, devátý na žebříčku Challenge Tour v Ženevě vedl po dvou kolech o tři údery. Nicméně, od turnaje musel odstoupit poté, co si natrhl lýtkový sval, když běžel za jiným hráčem, aby mu řekl, kde přistál jeho míček. V tom samém týdnu se stalo neštěstí i bývalé hvězdě Ryder Cupu, Peteru Bakerovi, který si usekl poslední článek prstu na ruce, když spravoval svou sekačku na trávu. V září musel z Australian Open odstoupit i jiný anglický hráč, John Morgan, když se kopl o postel a zlomil si palec u nohy. Tato nehoda z neopatrnosti měla bohužel ošklivý dopad hlavně na jeho kariéru. Morgan, vypadl na celý měsíc v nejdůležitějším čase sezóny. Zakončil ji na 184. místě finančního žebříčku. Hrací kartu na sezónu 2010 tak nedostal.

Sam Torrance, zase nemohl obvinit nikoho jiného než sebe, když si v roce 1993 zlomil hrudní kost. Na turnaji promýšlel hrací strategii a nešikovně spadl, když zakopl o kořen stromu. Zatímco, Thomas Bjorn si zkomplikoval kariéru pouhou chutí na avokádo. Při loupání exotického ovoce se řízl nožem hluboko do dlaně. Rána se mu dlouho hojila a citlivost v ruce bude nejspíše omezena.

Daly a lepidlo
Možná ze strachu, že by se mu mohlo stát něco podobného, vzal v roce 2002 na Dutch Open John Daly doslova „věci do svých rukou“. Kousek skla, který byl  zadřený v dlani si sám našel cestu ven, ale místo toho, aby golfista navštívil lékaře, nechal si sklo vyjmout a zašít ránu, si  začal dlaň léčit sám. Nalil si do zranění vteřinové lepidlo. Prohlásil, že je mu jedno, jestli to není moudré z lékařského hlediska, ale nechtěl se dál dívat, jak rána krvácí.

Jak by se mohlo zdát, kuriózní nehody netrápí pouze golfisty, ale také jejich ženské protějšky. Dokazuje to případ novozélandské hráčky, Lynette Brooky, která si zlomila loket, když šla do schránky pro poštu.

Některé golfové nehody mohou končit relativně bezbolestně, i když…