ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

(Ne)aktivní hendikepový (ne)smysl

19.01.2012 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Po osmi letech hraní golfu jsem byl částečně vyřazen z golfové komunity. Jak mi totiž sdělil server ČGF, mám od roku 2012 neaktivní hendikep. Jsem tedy jen „půlhráčem“. A to i přes skutečnost, že jsem loni hrál golf docela často, vždy zhruba jednou týdně.

Neaktivní hendikep vám je přidělen ve chvíli, kdy za uplynulý rok neodehrajete alespoň čtyři turnaje nebo nesoutěžní výsledky. Jenže já hrál v roce 2011 jen dva turnaje a jeden „nesoutěžní“. Nijak jsem nad tím nepřemýšlel, ale domníval jsem se, že stačí tři výsledky. Ne, musí být čtyři.

Jakmile jsem u svého jména na serveru ČGF uviděl ono velké „NE“, trochu jsem se naštval. Co si to ten pitomý server dovoluje, říkat mi NE! Jaképak NE? V čem jsem NE? Co mi to tu zakazujete? Jsem snad jiný golfista než všichni ti aEGA?!

Samozřejmě, dělám si trochu legraci… Je mi vcelku fuk, jaká písmenka se u mého jména zjevují na webu. Na mém vztahu ke golfové hře to nic nemění. Nicméně tahle skutečnost mi byla dobrým impulsem k tomu, abych se nad smyslem (ne)aktivního hendikepu zamyslel. Chtěl jsem to ostatně udělat už dávno.

Když ČGF zavedla tzv. klubový hendikep 37-54, nadšeně jsem to uvítal. Měl jsem v živé paměti časy, kdy jsem se usilovně snažil dostat od Zelené karty (tehdy ekvivalent HCP 54) k hendikepu 36. Tímhle trápením si prošly stovky, ne-li tisíce hráčů. Mezera od ZK k 36 byla obrovitá a klubový hendikep ji vyřešil, hráčům hru zpříjemnil.

Zatímco zavedení klubového hendikepu se mi jeví jako pozitivní, u (ne)aktivního hcp jsem jeho smysl od počátku – tedy od roku 2009 – příliš nechápal. Za hlavní důvod bývá označováno to, aby na turnajích nevyhrávali hráči, kteří mají tzv. zadržený hendikep. Tedy ti, kteří přijedou na jeden štědře dotovaný turnaj ročně a tady zahrají díky vysokému hendikepu nějakých 50 stablefordů a seberou výhru v podobě zájezdu, hi-fi soupravy atd. Právě ty čtyři turnajové či nesoutěžní výsledky nyní dokládají, že hráčův hendikep je tzv. důvěryhodný, vypovídá o jeho reálné herní úrovni.

Podle mého názoru má tento systém několik slabých míst. Možná opravdu eliminuje možnost, aby na turnajích vyhrávali hráči se zadrženým hendikepem, ale jedná se jen o kategorie s HCP pod 36. Běžně se totiž stává, že v kategorii 54-37 vítězí právě ti hráči, kteří si „počkají“ a pak na nějakém cenově atraktivním turnaji uhrají zmíněných 50 a více stablefordů.

Další problém je stanovení oné hranice čtyř započítaných výsledků. Proč nejsou tři? Proč jich není pět? A proč ne rovnou deset? Kde je hranice odehraných her pro „důvěryhodný“ hendikep? Skutečný hendikep by totiž měl být odrazem nejen turnajových či nesoutěžních výsledků, ale VŠECH her, které hráč za rok odehraje. Tedy i těch rekreačních, s kamarády o pivo atd.

Problém aktivního-neaktivního hendikepu navíc vůbec neřeší skutečnost opačnou: že hráč má mnohem lepší hendikep, než je ve skutečnosti jeho výkonnost. Konkrétně to vztáhnu na sebe: už zdaleka nehraju na svůj hendikep 11,4, potřeboval bych ho zvýšit asi tak na 15 (běžně hraju nad 90 ran). Standardní cestou bych však musel odehrát 40 turnajů a na všech zhoršit, aby měl HCP 15,4. Estékář klubu mi zase hendikep „ručně“ nezvýší proto, že bude argumentovat: Hraješ málo turnajů, jak ti mám určit hendikep?

Aktivnost či neaktivnost tak vnesla do beztak zbyrokratizovaného golfového systému v Česku další překážku, či spíše otravující nepříjemnost. Nejenže musí být český golfista organizován v ČGF po vzoru někdejší totalitní Národní fronty, ale sama ČGF navíc ještě dělí své členy na turnajově „vyvolené“ a ty nepřipuštěné. Jestliže tím možná odstínila pár stovek těch, kteří filutovsky zadržovali svůj hendikep a jezdili na turnaje pro ceny, pak zbylé mase hráčů zbytečně komplikuje situaci. Konkrétně se neaktivní hendikep týká asi 10 000 hráčů. Dalších zhruba 15 000 má aktivní hendikep 0-36, zbylých téměř 30 000 hráčů má klubový 37-54 nebo nemá vůbec žádný hendikep (cca 5 000 hráčů).

Co přitom musí udělat hráč, aby se opět stal „aktivním golfistou“? Odehrát alespoň tři turnaje či nesoutěžní výsledky. Takže hráč pojede na turnaj jen proto, aby splnil nějaký úředně nařízený limit… A pokud by náhodou dosáhl dobrého výsledku, který by stačil třeba na třetí místo, tak nedostane nic. Tumáš, chytráku, my do tebe vidíme, tys chtěl lacino pobrat cenu – takhle ostrouháš!

Odhaluje se tu jedna věc, která nemá s podstatou golfu vůbec nic společného: je to nedůvěra a podezíravost v čestnost samotných hráčů. Golf jako hra je postaven právě na tom, že hráč nepodvádí sám sebe ani ty druhé. Že sám sebe potrestá ranami navíc, pokud zahraje proti pravidlům (i když ho nikdo nevidí). Tento bohulibý rámec byl vytvořen v anglosaském světě, kde je také golf stále považován za hru gentlemanů. Kde si také hráč může mnohem volněji upravovat vlastní hendikep podle toho, jaká je jeho skutečná výkonnost. Hraje také podle ran a nikoli podle „šidícího“ stablefordového systému, který hráčům nasazuje růžové brýle.

Naproti tomu evropský kontinentální systém je upjatější, byl vytvořen „shora“ a je mnohem více úřednický a méně individuální. V Česku je pak celý systém golfového fungování ještě svázanější, protože kdo není v ČGF, ten nemůže hrát turnaje, obtížněji se dostává na hřiště atd. K dovršení všeho se pak v Česku golf vydal pošetilým směrem, kdy se hraje obrovské množství turnajů a spousta hráčů má dojem, že se musí honit za bláznivými číslíčky s označením HCP. Tohle věru není podstata golfu, jehož smyslem je trefit se holí do míče a příjemně strávit volný čas. Zkuste se mimochodem zeptat jakéhokoli Skota na to, zda má aktivní nebo neaktivní hendikep. Vyvalí na vás oči a řekne: „No, asi bych měl mít aktivní hendikep, když hraju golf…“

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

.

Počet přečtení: 7 712
Komentáře
 • Jakub napsal:

  Jsem golfovy zacatecnik, takze o podstate aktivnich a neaktivnich handicapua spol toho mnoho nevim. Ale jako prekladatele, tedy cloveka, ktery pracuje s jazykem a denne je nucen premyslet ovyznamech a vedlejsich vyznamech slov, me zarazi, jak se pouzita zkratka pro neaktivni handicap vymyka tem ostatnim kolem. Skoro jako by jeji autor chtel hracum stimto handicapem naznacit, ze jsou NE, fuj, nikdo s nimi NEbude chtit hrat, NEpatri mezi golfisty a vubec jsou vseobecne NEchutni… Proc to nema neutralni oznaceni, ktere by zapadlo mezi ta ostatni (nAct, nHCP, nA, …) Ze budu treba nekdy mitneaktivni handicap by mi bylo celkem jedno,ale nerad bych, kdyby se mi to stalo, aby mi pak vsichni golfisti naznacovali, ze mezi ne kvuli tomu NEpatrim…

 • Dušan Chládek napsal:

  Reakce na (ne) aktivní handicap… Pane Halado, naprosto s Vámi souhlasím. Měl jsem v r. 2009 úraz, nehrál od července golf a také jsem byl označen “NE”, byť hraji golf již 18. let a možná jsem byl v první pětistovce golfistů po rozdělení ČSFR. Štve mě, jak kdejaký Ing, MUDr nebo Gř, popř PR ředitel “musí” hrát golf, aby byl IN. Já golf miluju, ,štve mě, když u nás je golf skoro 3x dražší než třeba v Rakousku, kde co do historie, etiky a kráse tamních hřišť jsme u nás stále v plenkách. Např. ve Waidhofenu jsem hrál 18-ku za 20EUR i s ručníkem, sprchou,na poloprázdném a kvalitním hřišti . Na stáži v Indianapolis v r .2009 dokonce za 20USD vč. bugy, a zapůjčení begu s holema.Také proto jsem si vybudoval s manželkou vlastní 6-ti jamkové hřiště v Moravanech u Ústí n. Labem-snad se mi podaří prosadit dětskou akademii. Můj HDC je 12,4, už jsem byl 11,9, stále bych rád šel na singlHDC, ale rodina a podnikání mi nyní neumožní příliž trénovat.Golf je hlavně pohoda v přírodě, a také věčný souboj se skóre, já rád soutěžím a pokaždé před turnajem chci mík přípravu takovou, abych se umístil “na bedně”. Ale s “NE” aktivním HDC je to o ničem. Hodně nápadů a dalších skvělých článků!

 • Franta Ryzý napsal:

  Aktivní HCP je nesmysl z jednoho prostého důvodu: vůbec nic neřeší, a zejména ne to co řešit chce. Když už je někdo “podvodník” v tom smyslu, že zadržuje HCP kvůli případné výhře na turnaji, co mu brání zahrát špatně několik turnajů nebo nesoutěžních výsledků ??? Řešení je jinde – hodnotné ceny jen v turnajích na rány.

 • Milan napsal:

  Pane Halado, kdybyste si podle svého skvělého návodu v článku¨
  http://www.golf.cz/novinky/snizit-hendikep-bez-treninku-jde-to-snadno/
  občas zahrál nesoutěžní výsledek, nemusel jste se na konci roku vyjevit, že máte neaktivní HCP. V červnu jste nám odborně radil, jak si českým chytračením zlepšit to “bláznivé číslíčko”, které ovšem dnes vehementně odmítáte, protože podstatou golfu je přece příjemně strávit volný čas. Já to věděl předtím i nyní, jen se těším, co napíšete příště – třeba potom, co Vám zase “zapnou” handicap :-) Hezkou hru všem.

 • Aleš Kamarád napsal:

  …kdyby každý třetí golfista v Čechách nebyl vykuk co se všemožně snaží ohýbat Pravidla své aktuální potřebě a formě, nemuseli bychom tu mít systém (ne)aktivních HCP. Také nějak nedokážu pochopit, jak by někoho mohlo potřěšit vítězství na turnaji, když zahraje o 20 ran hůře než je ‘běžně’ schopen ;-) Osobně se turnajů účastním rád, protože teprve tam se pozná opravdový golfový charakter. A na tom ani systém (ne)aktivního HCP na tom nedokáže nic změnit.
  A pokud jde o nesoutěžní výsledky, možná byste se někteří divili jak těžké je sehnat někoho, kdo Vám ten nesoutěžní výsledek zapíše pokud jste tak jako já v situaci, že váš nejbližší golfový parťák bydlí 250 km daleko :-(
  Golfu jako sportu gentlemanů zdar!

 • Martin S napsal:

  Každý to může vnímat jinak, ale v čem vlastně člověku vadí neaktivní HCP? že se nemohu umístit na turnaji? To mě osobně je už dávno jedno. Snažím se hrát kdykoliv proti číslu a hlavně abych měl z golfu radost. Přece přinést dobrý číslo a přitom strávit 5hodin s nějakým “kreténem” je jen poloviční radost. Hergot jsem se natěšil. :)

 • Peto napsal:

  Podla mna nepochopili system HCP a stablefordov niektori, co tu pisu. Zmyslom HCP je vyrovnat rozdiely medzi hracmi na turnajoch aj mimo turnajov!!! To len v nasich koncinach je taka fixacia na turnaje. Golfisti vo vyspelom golfovom svete zdaleka nehraju tolko oficialnych turnajov co u nas.

  Ja chodim na 6-7 turnajov rocne (z toho 5-6 krat zhorsim), mam HCP 15, realne hram v priemere na HCP 24-25 a bude takto trvat 12 rokov kym sa mi prisposobi HCP. Ale kedze raz za rok udrzim, tak mi ho nikto nezhorsi. Je to ok? Naopak su ludia, ktori hraju pravidelne na turnaj chodia 2-3x do roka a ich HCP zodpoveda ich hre (ako je pan Halada – kazdy golfista s dobre urcenym HCP hra v priemere o 4-6 ran horsie, kvoli tomu ako sa pocitaju SF a tempo zlepsovania vs tempo zhorsovania), tito ho vsak maju neaktivny, lebo 4 turnaje.

  Co je dolezitejsie. Kvoli malej skupine podvodnickov sa tu zaviedlo pravidlo, ktore ovplyvnuje realnych golfistov, ktori radi hraju, ale chodia iba zriedka na turnaje. Bravo! Riesenim je moznost odovzdavat nesutazne vysledky. Suhlasim a stacilo aby pan Halada raz navyse zahlasil nesutazny vysledok a je v pohode. Tu ste v Cechach vo vyhode, mozte tak robit az do HCP 11,5 a zapisovatel staci aby mal HCP do 30. Na Slovensku to nejaky hlupak nastavil tak, ze hrac moze hrat nesutazny vysledok, len ak ma HCP nad 26,5, ale zapisovatel musi byt pod 26,5…

 • Jonáš Vokřál napsal:

  Otázkou ale je, jestli opravdu Váš HCP odpovídá vaši hře, můj HCP je 1 – 2 cca a rozhodně nehraji v průměru + 1 cca… Pak je tu diskutované normování hřišť, kdy některá hřiště rozhodně neodpovídají jejich slope ratingu (třeba z důvodu změna sekání a podobně)… ten systém zdaleka není dokonalý a je to také důvod proč se špičkový hráči s nizkým HCP v ČR málokdy přiblíží jejich kolegům z Anglie a podobně, ačkolvi HCP je podobný… V americe Australii JAR vůbec tento systém nemají a nemyslím si, že je to omezuje – ALE do ČR se hodí, jelikož honba za HCP je tu ústřední téma mnoha turnajů, tak proč ne.. vždyť nám to “padne”

 • Michal Hušák napsal:

  Smyslem HCP je vyrovnávat výsledky při turnajích. K čemu by mi byl HCP 0, když při tréninkové hře v klidu hraji hřiště v občas i v paru ale vím, že ve stresu při turnaji se pod +20 většinou nedostanu ? Pak mi prostě těch 20 patří a jediná šance jak se k tomu číslu dobrat je na turnaji. Pokud chci mít smysluplné HCP tak prostě musím hrát golf na turnajích. Když nechci hrát turnaje, tak si v klidu můžu počítat svou vlastní soukromou statistiku definovanou dle mé úvahy a tím co píše server CGF se nemusím rozčilovat.

 • Jiří Modřický napsal:

  Správně to říká Petr M: Bohužel jste jen další, kdo zřejmě nepochopil … až už je vás přes 10.000. Prostě se Halado zařaďte a nekecejte. Co se vám má co nelíbit, když je to tak dobře vymyšlené :-)

 • Jonáš Vokřál napsal:

  Velmi zajímavé zamyšlení, se kterým určitě souhlasím, např. v JAR se po každé hře v klubovně projede kartička čtečkou a zadá celkový výsledek na rány a HCP se počítá dle určitého váženého průměru ran.

  ALE pak se musí veškeré výkonostní turnaje oddělit od HCP, např. přijetí na mistovství ČR, “amatérky” a podobně a otevřín open kvalifikace, což asi není úplně reálné. Tkaže dle mého názoru má každá mince dvě strany.

 • Petr M napsal:

  Bohužel jste jen další, kdo zřejmě nepochopil v celé šíři systém stablefordu a vše okolo. Nikdo Vás nenutí hrát turnaje a nikdo Vás nenutí mít aktivní HCP. Na všechny hřiště Vás s neaktivním HCP půstí a nikdo Vám hru nebude zakazovat v Česku ani ve Skotsku. Pokud ale budete chtít hrát nějaké turnaje, tak se zkrátka musíte podřídit dobře vymyšlenému systému. Ale pokud nechcete, je to Vaše volba a pak je tenhle článek opravdu o ničem.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017