ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Názor: prezidentka Beřovic k hendikepům

31.01.2012 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Předminulý týden jsem na tomto místě psal o (ne)aktivním hendikepu a v článku jsem se dotkl otázky celého systému, podle kterého se v Česku počítá hendikep amatérských hráčů. Názory v článku vyprovokovaly poměrně živou diskuzi na serveru golf.cz. Mám dojem, že téma je aktuální a zajímá hodně hráčů.

Na článek mi také přišel jeden obsáhlejší mail. Napsala ho prezidentka beřovického klubu ing. Jana Jonášová. Myšlenky v něm obsažené mi připadají natolik podnětné, že jsem ji požádal o svolení k zveřejnění. Jde o názory se značnou vypovídací hodnotou, neboť jsou podloženy bohatou zkušeností prezidentky s golfovým prostředím – beřovický klub má přes 900 členů, je znám aktivní klubovou prací, hřiště využívají rekreační hráči, sportovně zaměření i děti. Berte tedy tento názor jako další příspěvek do debaty, která by rozhodně měla dále pokračovat.

Jana Jonášová píše: „Myslím, že v amatérském golfu jde o hru a jen proto, aby nás bavilo hrát turnaje, tak máme HCP. Proto také podle pravidel klidně můžete startovat s nižším HCP, vyšší je trestán diskvalifikací. Ve výkonnostním golfu už vůbec nemá smysl o HCP mluvit, vždyť se hraje na rány nebo na jamky.

HCP měl tedy původně umožnit více radosti z turnajového klání, ale neměl se stát cílem všehomíra. Pomalu se zapomíná, že turnaj je zajímavý tím, že s někým soutěžíte a chcete ho porazit, nikoli tím, že jste “snižoval”.

Když se u nás hrála čtvrtá liga, tak jsem sledovala týmy. Hráč se vrátil z kola a tým byl zvědavý, jak dopadl. On hrdě hlásil: „Udržel jsem!“ To mi přijde na hlavu.

Recept je jednoduchý. V koutě v recepci by měl stát počítač a každý by si mohl po hře (jakékoli) zadat výsledek a tak si upravit aktuální HCP. Proč to hlídat? Jestli si někdo bude zapisovat pouze dobrá kola, tak se lepším golfistou určitě nestane. Začne-li tedy soutěžit, tak prohraje. A nebude-li soutěžit a bude se tím HCP chlubit jen při obchodních jednáních, tak budiž mu přáno.

Obráceně je to taky jednoduché. Kdo v turnaji uhraje víc bodů nežli třeba 45, tak tomu se upraví HCP, ale turnaj nevyhraje. Tak je to údajně ve Švédsku – nevím, ale přijde mi to chytré. Nepotřebujeme mraky algoritmů, HCP kontrol, zklamaných golfistů a nešťastných STK funkcionářů. Kvůli jedné HCP kontrole nám z klubu odešel člen, letos zase psal manžel jedné golfistky, že ona nehraje ráda turnaje, ale považovala za svou povinnost ty čtyři výsledky k aktivnímu hendikepu přinést – a taky je přinesla. Přesto jí HCP znehybněl. Důvodem byl údajně fakt, že jeden z těch turnajů se hrál jen na snížení a nikoli i na zvýšení HCP, a tak se to nepočítalo. Náš STKář ji HCP rozpohyboval a byl pokoj; ale myslím, že bychom se tím jako dospělí lidé vůbec neměli zabývat.

Někteří hráči tak touží upravovat si HCP, že se dožadují většího počtu turnajů, než je možno zorganizovat. Jde o jednotlivce a nemá smysl pořádat turnaj pro čtyři lidi, to pak není vůbec ta hra. Přesto se to děje, jako bychom zapomněli, o čem soutěž je. Jde zejména o amatérské hráče, jejichž HCP je nižší než 11,5, a tak nemohou hrát na nesoutěžních kolech.Tak náš STKář požadoval na federaci snížení této hranice, protože tito hráči chtějí bojovat s HCP a na křížkové turnaje se nedostanou. Nepochodil. Razantní většina byla toho názoru, že by všichni švindlovali. Jako by se na turnajích nešvindlovalo…

Dalším silným projevem byrokracie českého golfu je skutečnost, že bez federační kartičky nejste člověk. Pokud ovšem nejste například Korejec – pak vás všichni pustí hned hrát a na nic se neptají.

V zelených kartách došlo sice k pokroku, ale zdá se, že to hodně lidí mrzí. Stále je podporováno tvrzení, že to bez profesionálního trénování vůbec nejde. To zcela určitě není pravda. Prostě každý ať si vybere, co mu vyhovuje – proč pořád donucovat, diktovat a dohlížet?

Často poslouchám argumenty, že začátečník hřiště rozryje tak, že ho provozovatel nedá do smrti dohromady. Ano, golfisté opravdu občas hřiště pěkně rozryjí, ale rozhodně to není doména začátečníků. Je prostě údělem provozovatelů to hřiště zase upravit.

Výbor federace předkládá svou vizi českého golfu tak, že se zcela soustřeďuje na výkonnostní a špičkové sportovce, případně na jejich výchovu. Tím se ovšem oslabujeme o jeden z největších argumentů pro to, aby tento krásný sport získal řadu dalších příznivců. To je totiž fakt, že golf lze hrát v různém věku s různou výkonností, s nejrůznější fyzickou výbavou a může nás úžasně bavit a naplňovat nám život. Nejde přece jen o špičkové sportovce, to je třešnička na dortu. Hlavní je pro nás náš normální člen, kterého to baví a přijede si zahrát.

A tak uvažujeme o tom, že zavedeme členy, kteří nebudou ve federaci a členy, kteří tam budou. Přesně podle toho, jak to bude jednotlivým hráčům vyhovovat. Někteří rozhodně nehodlají hrát federační turnaje. Narážíme však na obavu lidí, že si na ostatních hřištích vůbec nezahrají, protože je někdo v recepci nepustí. A to přesto, že jim jako řádný klub povedeme HCP. Prostě nejsou to Korejci…

Jsem nicméně obrovský optimista, a tak si myslím, že stejně všechno nějak pomalu a po přískokách nakonec půjde svou cestou. Jen tomu musíme trochu pomoci.“

 

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 3 558
Komentáře
 • Miroslav Hrubec napsal:

  Dobrý den, přátelé golfu. Připojuji se do diskuse o HCP. V úvodu bych rád připomněl jednu číselnou řadu: 4,4, 11,4, 18,4, 26,4, 36. Ano, jsou to hranice handicapových kategorií. Probíhá zde debata o možných výhercích turnajů, kteří zvítězí, díky zadrženému HCP. Souhlasím, HCP je možno zadržet, ale rozhodně ne ve všech HCP kategoriích. Nyní se dostanu k tomu, že pes není zakopán v ČGF, ale v pořadatelích turnajů. Máme 5 HCP kategorií plus hráče s klubovým HCP. Slučovat nebo neslučovat kategorie? Soutěžní řád ČGF to nezakazuje. Proč se však, třeba na zkoušku, někdy neřídit nějakým předpisem? Dle soutěžního řádu ČGF pro rok 2011 (těžko lze letos očekávat zásadní změnu) cituji: „Pořadatel není povinen vypsat všechny uvedené kategorie, případně je může podle významu soutěže a očekávané účasti upravit. Pořadatel může předem omezit počet přihlášek do soutěže podle kapacity hřiště a svých možností. Vypíše‐li však kategorie určitým způsobem a přihlásí‐li se v některé kategorii méně než pět hráčů, pořadatel může tuto kategorii před zahájením soutěže pro hru i pro hodnocení sloučit s nejblíže vyšší hendikepovou kategorií. Ve sloučené kategorii pak musí udělit cenu za nejlepší brutto výsledek.“ Konec citace. Domnívám se, že nejmenší nebezpečí tzv. zadrženého HCP je v kategorii 1 a 2 tj. do HCP 11,4. Zde bych neměl obavu sloučit tyto kategorie. Dále bych se řídil rozdělením kategorií, daným Handicapovým systémem EGA, který ČGF každoročně vydává, a měli bychom se jím všichni řídit. Přibyly by i další výhody. Bylo by více vítězů v jednotlivých kategoriích. Bylo by i více cen, sice drobných, ale co udělá golfistovi větší radost, než několik golfových míčků. Navíc, my všichni soutěživí hráči bychom měli ze hry ještě větší radost – a o to nám, normálním hráčům přece jde. Aby se nám neztratila normální radost ze hry. O nejvyšší ceny by tedy zákonitě hráli hráči s nejvyšší výkonností a „vyčůránci“ by ostrouhali. Jsem si vědom toho, že někteří nepodepsaní účastníci diskuse mě označí za idealistu a snílka – věřte, ustojím to. Já sám hraji v úrovni 58 let a 90 ran a z vlastní zkušenosti vím, že jsem neměl nikdy HCP zadržen ani o jednu ránu (nevím, kam bych si ji schoval). Ale souhlasím s panem Haladou, že HCP lze snížit i bez valného tréninku. Jen bych připojil: „do HCP kategorie 3“. To bývá velmi často blízko hranice hry z bílých odpališť.
  I mě několikrát do jamek padlo skoro všechno, dost často zase skoro nic. A proto mám golf tak rád. Těším se, až mi tam zase letos spadne skoro všechno bez ohledu na vypsanou cenu.
  Přeji všem radost z každého kola.

 • Michal Hušák napsal:

  Peto: HCP neni zaklad golfu, ale jak sam pisu je to zaklad AMATERSKYCH soutezi hracu s nizsi vykonosti, ktere by bez vyrovnani byly pro vetsinu zucastneneych neatraktivni a mirne redceno depresivni. A z tohoto pohledu ma spravne stanoveny HCP smysl, aby tento typ soutezi byl regulerni. Jinak HCP se v USA nepocita jako prumer 10 ti vysledku, ale 10-ti nejlepsich vysledku z poslednich 20-ti her. Je to mirne lepsi nez nase definice HCP – rychleji to reaguej na zmeny ale i tak to zvyhodnuje hrace z nizsim HCP. Ani jeden system nezabrani podvodum – nejrychlejsi zpusob jak snizit HCP je rychla tuska. Proc povazuji za spravny pro vypocet HCP jen vysledek na zavodech ? Zkuste si udelat statistiku jak hrajete trenikova kola a jak zavody ….

 • Peto napsal:

  Pan Husak zrejme nepochopil o com je diskusia. Diskusia nie je o tom, ci zrusit alebo nezrusit HCP. HCP k amaterskemu golfu jednoznacne patri a je to uzasna vec. Avsak pan Modricky ma urcite pravdu, ze golf na tom nestoji (podla mna golf stoji na skvelom pocite z dobrych uderov pri prijemnej prechadzke na cerstvom vzduchu s fajn ludmi), i ked s HCP su mnohe veci lahsie a zabavnejsie. Cela diskusia je o tom, ci je naozaj nutne tak striktne a exaktne pristupovat k stanovovaniu HCP. Ja si myslim, ze volnost je urcite lepsia. Krajiny, kde sa hra golf stovky rokov to maju ovela volnejsie, takze nechapem, kde tu beriete tu odvahu tvrdit, ze tento nas system je najlepsi. Dokonca si dovolim tvrdit, ze niekde v statoch, kde si HCP ratate ako priemer poslednych 10tich kol (sutaznych, nesutaznych, priatelskych) vedie k aktualnejsiemu a presnejsiemu HCP ako ked ma niekto vypocitany HCP z 5-6 turnajov, ktore za rok odohra. Samozrejme, kto hra turnaj kazdy vikend, tak je na tom zrejme dost presne.

  Ale ako som pisal, kto si chce umelo pozdrzat HCP to zvladne aj dnes a kto chce podvadzat a rychlo sa prepracovat k lepsiemu HCP, tak bude podvadzat priamo na turnajoch. Takze ani dnesny system nie je vobec odolny voci spekulantom.

 • Michal Husak napsal:

  Reakce na nazor pana Jiriho Modrickeho: Pokud spolu hraje hrac s HCP 10 a HCP 17, ma hrac s HCP 17 cca 10% sanci vyhrat bez vyrovnani. (odvozeni viz. The Science of Golf, John Wesson, Oxford University press 2011, strana 207). V pripade HCP 10 proti HCP 24 to je dokonce pod 1%. Bavilo by vas se v teto situaci o neco snazit ? System HCP neni dokonaly – zvyhodnuje hrace s nizkym HCP, pomalu reaguje na zmenu vykonosti (zejmena pomalu zhorsuje) ale nic lepsiho nename a bez nej by amaterske souteze ztracely smysl. Co ma smysl je svuj HCP si poctive uhrat za srovnatelnych podnime (= na turnajich, ne na nejake vypiplane nesoutezni hre) a nefixlovat.

 • Peto napsal:

  Prispejem do diskusie:
  – napad neuznavat vysledky nad 46SF je hrozny. Pred dvoma rokmi som na velmi tazkom ihrisku (mal som HCP 18) zahral kolo mojho zivota 82 uderov, 46 SF. Proste od birdie na prvej jamky az do konca mi islo a prvy krat som sa citil “in the zone”. Keby mi v tej euforii niekto povedal, ze nemozem zlepsit, tak skoncim s golfom a to uz davno nie som posadnuty HCP.
  – suhlasim s tym, ze menej kontroly a prisnosti pri sledovani HCP a vacsia sloboda pri upravovani HCP by bolo lepsie. Vacsina podvodov, ked chce niekto podvodne zlepsit HCP, sa aj tak deje priamo na ihrisku. Suhlasim s p. Jonasovou, ze stavat prisne pravidla kvoli par hlupakom so zadrzanym HCP je nezmysel. Dokazu to obist aj pri sucasnom systeme.
  – ucit deti hnat sa za lepsim HCP je hlupost, ale neda sa tomu zabranit. Deti su sutazive a casto same chcu a porovnavaju sa. Ked ich k tomu nutia rodicia, tak ide o rovnako kvalitnych rodicov ako uvrieskani oteckovia na zimnych stadionoch, co uz vidia deti v NHL a seba na Floride…

  P.

 • Jiří Modřický napsal:

  Pan Michal Husák. Dobrý den. Hodně doufám, že se mýlíte, že golf nestojí na základu, kterým je hendikep. Hendikep je komfortní pomocný prvek, který sice ulehčuje golfistovi život, ale není nezbytný.
  Jsem přesvědčen, že základem je hra na rány nebo na jamky.

 • lotr napsal:

  golf je sport, lidé si rádi honí tričko, někdo nízkým hcp, někdo fair hrou proti hřišti. Zlatá doba, kdy jsem měl 54, to se to hrálo. Nepohyblivý, spící nebo jakýkolv jiný neaktivní hcp osobně nechápu. Chápu princip snižování, který každého svým způsobem hendikepuje, proti sobě, proti soupeřům, proti hřišti. Tam by hcp mělo zůstat a basta. Zhoršování je podle mne také pitomost, hrát špatně proto, abych byl na příštím turnaji zvýhodněn nebo proto, abych hrál proti horším, je stejný podvod. A je to navíc zbytečně komplikované, neprůhledné a občas i chybně vypočítané.

 • Michal Husak napsal:

  Omlouvám se za překlep. Chtěl jsem napsat “Ohledně nápadu aby hráč s více než 45 SB NEvyhrál – to považuji za velmi nešťastný nápad.”
  Příspěvek paní prezidentky mi připomíná rozhovor s rozhodčím na jednom nejmenovaném českém hřišti. Rozhovor byl vedený přibližně ve stylu – my na našem hřišti na dodržování pravidel golfu při turnajích tak moc nekoukáme, oni pravidla našim hráčům nevyhovují a oni by u nás pak nehráli. V podstatě s tímto přístupem souhlasím – ovšem ať se ta hra potom nenazývá golf.

 • Michal Husak napsal:

  Paní prezidentka se snaží vysekávat cihly ze základů domu, který na nich stojí. HCP se používá například i k následujícím účelům:
  – omezení účasti na federačních turnajích
  – aktivaci mechanizmu, který posuzuje zda byl zápas odehrán v regulérních podmínkách
  Pokud přestane být HCP spolehlivé číslo rozbije to i řadu dalších mechanizmů.
  Ohledně nápadu aby hráč s více než 45 SB vyhrál – to považuji za velmi nešťastný nápad. Mám občas úlety kdy zahraji i 50 SB, ale nezopakuji to konzistentně kdybych se na hlavu stavěl. Představa že se mi to zase někdy povede a já kvůli tomu nevyhraji je demotivující

 • Milan napsal:

  S řadou názorů paní prezidentky lze jistě souhlasit. Když ale čtu předchozí článek o neaktivním hcp a teď tohle, přestávám tak nějak rozumět, o co vlastně komu jde. Řekněme, že máme tři typy hráčů: jedni chtějí mít nízký HCP (aby se mohli chlubit, aby mohli na křížkové turnaje, aby byli lepší než někdo), druzí chtějí mít vysoký HCP (aby snadno vyhrávali turnaje), a třetím je to jedno (aby se nemuseli stresovat ještě i na golfu). „Honiči čísla“ jsou podle mne neškodní, protože za nízký HCP se nikde nic nerozdává a pokud číslo neodpovídá reálné výkonnosti, dřív nebo později se to ve hře ukáže, a to v jejich neprospěch. „Zadržovači“ donesou svoje hýčkané číslo nejdále do toho kýženého turnaje s překrásnou cenou, kde se na vítězství třeba moc nenadřou, ale zlepšení se nevyhnou a musí začít zadržovat nanovo (to tedy musí být zábava…) A „ignorantům“ je to pochopitelně jedno, že mají aktivní, neaktivní, malý nebo velký handicap, chodí, hrají, baví se s přáteli a občas odevzdají nějaký výsledek. A já jsem stále nepochopil, co je na tom všem tak katastrofálně špatného. Stejně je nejlepší golfista ten, kdo hraje nejméně ran. Populární prohlášení, že handicapový systém umožňuje, aby obyčejný amatér „porazil“ špičkového hráče, je podle mého názoru pohádka. Kdybyste s HCP 28 zahráli 95 ran (-5) proti Lukovi Donaldovi s 69 ranami (-3), měli byste doopravdy pocit, že jste porazili světovou jedničku? Tak už to neřešte a těšte se na jaro :-)

 • František napsal:

  Dovolte mi zareagovat na reakci Martina. Pokud je ČGF nejlépe vedená federace u nás, proč není žádný její zastupce v novém vedení ČSTV? Tam může získat prostředky a potom je investovat do špičkových výkonostních hráčů. Nebo je jednodušší zvednout roční příspěvky? To je ta výborná práce výboru ČGF. Takto se pánové snaží?
  Pane Martine to snad nemyslíte vážně!!!!!!!!!
  František H.

 • J.M. napsal:

  “Martin” je klasický bafuňář, který umí všechno vysvětlit. Je-li ČGF nejlépe vedená federace, pak ta jeho má ústředí někde na severu Prahy.
  S pozdravem bafuňáři všech federací, podržte se !
  XYZ (taky se nepodepíšu).

 • Karel napsal:

  Co je špatného na hráči, který “udržel”?

  IMHO je tento systém lepší než žádný. Nikdy nebudou spokojeni všichni.

 • Martin napsal:

  Věnuji se sportu na profesní úrovni už téměř 10 let. Zkušeností s fungováním nejrůznějších svazů a federací mám poměrně dost a sám v jedné pracuji – ne v ČGF :) Nemám vůbec žádný zájem na tom ČGF chválit, ale výtky typu “donucovat, dohlížet, diktovat” mi přijdou zbytečné a liché. Paní Jonášová a další lidé, jejichž každodenní chleba je práce v golfu, jsou určitě odborníci na svém místě, ale ze zkušenosti vím, že když něco děláte příliš dlouho a intenzivně, pohltí vás to a už není možné mít objektivní pohled. Tzn. každodenní řešení problémů jednotlivců vyvolá podvědomě dojem, že celý systém musí být nějak špatně. Vždy když se objeví nějaké potíže s hcp, nebo hráč v týmu křičící “udržel jsem”, zůstává to v hlavě. Ale představte si, že by úplně všichni co hcp neřeší a se systémem problém nemají, přišli po každém kole za paní Jonášovou a sdělili jí “vše bylo v pořádku, systém ČGF mi vyhovuje…” Platí zde zkrátka staré dobré pravidlo, že 90% nespokojených se ozve a 90% spokojených mlčí.
  Mám hcp 10, něco… už ani nevím, neřeším to a v běžném golfovém životě kolem sebe žádný hysterický hon na hcp nevnímám. Začínající golfisté sledují svůj hcp velmi pečlivě a záleží jim na čísle, i já to dělal. Většina to tak má a je to úplně normální.

  A nemůžu si ještě odpustit poznámku k vizi ČGF, kterou paní Jonášová kritizovala ve svém příspěvku. Zaměřit se na výchovu talentů a investovat prostředky do špičkových výkonnostních hráčů, je možná vůbec to nejdůležitější co všichni rekreační golfisté a celý tento sport potřebuje! Dovede si představit jaké by to bylo, kdyby česká média dlouhodobě každý týden přicházela se zprávami a reportážemi o úspěšném českém golfistovi na PGA?! Kolik jenom lidí a dětí by to motivovalo tento sport zkusit ? Kolik rekračních hráčů by jen mělo radost fandit Čechovi na PGA ? Jak by se změnil pohled veřejnosti na golf, který je u negolfistů stále naprosto příšerný a zcestný ?

  Tvrdím, že ČGF je jedna z nejlépe vedených sportovních federací u nás a mám takový dojem, že právě ti co si stěžují nejvíce, jsou těmi, kteří už si golf nedokážou doopravdy užívat. Hezkou hru všem.

 • Aleš Kamarád napsal:

  Nápad s vlastní evidencí výsledků, na jejichž základě bude upravován HCP, naprosto a cele podporuji. Golf přece dělá jedinečným sportem i to, že díky HCP spolu může jít rundu hobby hráč se světovou jedničkou a oba si společné klání užijí (na rozdíl třeba od takového tenisu).
  Golf je pro mne ve své podstatě jen a pouze soubojem mezi hráčem a hřištěm. Mít možnost upravit si HCP podle výsledku jakékoliv hry bych určitě uvítal, protože jedině tak budu vždy mít pocit, že proti svému soupeři (rozuměj hřišti) nejsem zvýhodněn.
  Napadá mne i řešení v podobě 2 HCP:
  1) EGA – upravovaný na základě turnajových a nesoutěžních výsledků
  2) Klubový – vedený domovským klubem a upravovaný na základě výsledků vložených samotným hráčem (a bylo by jen na hráči samotném, zda by zde evidoval i výsledky turenajové + nesoutěžní).

  P.S.
  Hráče hlásícího v klubové soutěži “Udržel jsem!” bych osobně k dalším utkání určitě nepozval :(

 • Medcin napsal:

  Přečetl jsem si se zájmem článek a hned mě napadlo – to bude 44 bodových plicht. Těch třípatů na posledním půlmetru 18. jamky, abych náhodou nezahrál 46.
  Jsme v Česku a generacemi jsme vychováváni každné nařízení nepřekročit, ale ohnout až k hranici možného. Takže pokud se nemá s HCP čachrovat, jsou IMHO možné pouze 2 cesty:
  – úplně zrušit jejich význam, tj. přestat pořádat hendykepové turnaje.
  – HCP je možno pouze zlepšit. To, že momentálně hraješ 15 pod svůj HCP je jenom tvůj boj.

 • rjl napsal:

  Bohužel ale děti jsou nuceny snižovat HCP za každou cenu, nominační kriteria třeba na NGTM a už i jiné dětské turnaje jsou rok od roku ostřejší, rodiče nezřídky tlačí na děti aby snižovaly, chodí s nimi nesoutěžní výsledky apod. Takže mám pocit, že se jim to cpe do hlavy už od dětství -tj. máš moc vysoký HCP, nezahraješ si turnaje s dětma na dobrých hřištích..

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017