DRFG – left
DRFG – right
DRFG – top

Názor: pár smutných epizod z Challenge

02.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Právě skončený turnaj na Kunětické Hoře by mohl být přelomem. Na české hráče už je možné, a také potřebné, uplatňovat přísnější měřítka než v minulosti. Šestnáct z nich dostalo divokou kartu, někteří zdaleka nestartovali na Challenge, či dokonce European Tour poprvé, ale jen jeden prošel cutem a většinou opět končili na chvostu výsledkové listiny. Ale nejde jen o sportovní výkon, ten může v golfu ovlivnit cokoli, i když celkově byl jistě podprůměrný. Jde také o dojem.

Když jsem šel z nedělní tiskové konference, zastavil mě v klubovně úctyhodný muž, na první pohled dlouholetý golfista, a zareagoval na téma špatných výkonů domácích hráčů. “Chybí jim pokora, úcta a píle,” řekl bez známky zloby, spíš smutně. Přimělo mě to k zamyšlení. Asi bych sám v hodnocení nebyl tak příkrý, nicméně porozuměl jsem tomu, co onoho pána k přímým slovům vedlo. Udělal jsem si malou rekapitulaci.

Ve druhém kole odstoupil z D+D Real Czech Challenge Lukáš Lizánek. Několik jamek před koncem měl za sebou sérii špatných úderů, jeho skóre neočekávaně narostlo, situace na hřišti byla složitá, zdržoval hru svého flightu i dalších. Byl to dostatečný důvod vzdát? Jednoznačně: nebyl! Ano, je otázkou, jakou motivaci má právě Lizánek, jinak dobrý hráč s několika tituly z domácí scény, na mezinárodním poli. Pokud takovou, jaká odpovídá jeho volbě, divoká karta mu nepatří.

Mezi patnácti golfisty, kteří skončili po dvou dnech, byl Marek Nový, jeden z nejlepší české trojice uplynulých let i současnosti, loni stálý člen Challenge Tour nižší kategorie. Hrál 78 a 70 ran, tedy slušné jedno kolo. Den nato se na jeho facebookovém profilu objevily fotografie, na nichž bezstarostně ve společnosti kamarádů cosi slaví. Bylo to v tu chvíli správné? Jednoznačně: nebylo!

Možná Marek Nový mezitím trénoval, možná si vědomě naordinoval den volna po náročném programu. Určitě by se rád dostal aspoň na loňskou úroveň, s omezeným rozpočtem to není úplně snadné. Ale na tom nesejde. Jakožto jeden z nejlepších si musí uvědomit, že jsou na něj upřeny zraky veřejnosti. Jak chce při takové sebeprezentaci přesvědčit onoho pána z kunětické klubovny, že přistupuje ke golfu s pokorou?

Domácí hřiště tentokrát nepřálo Ondřeji Lieserovi, jenž na něm loni třicátým místem stanovil maximum českého golfisty na této úrovni. Po dohrání druhého kola byl rozezlený tak, že odmítl rozhovor. Na tři dotazy pouze odsekl, že hrál špatně, neví proč a jede rychle pryč. Má právo ještě ani ne třiadvacetiletý mladík na takovou reakci? Jednoznačně: nemá!

Jistě, kdybych si na Ondřeje Liesera počkal, třeba by za půl hodiny vychladl. Ale neudělal jsem to, protože mám rád, když věci klapnou na první pokus. Nerad bych, aby to vypadalo, že jde o můj osobní plezír. Jsem za léta praxe zvyklý na horší a odmítavější reakce fotbalistů, je to jejich vizitka, ne moje. Jenže tohle není fotbal. Golf si pěstuje zcela jinou kulturu, jejímž základem jsou korektnost a duchapřítomnost. Pokud český hráč tyto vlastnosti nemá v sobě teď, vypěstuje si je později?

A kdo by je v něm měl pěstovat? Nevšiml jsem si, že by se v Kunětické Hoře viditelně prezentovala česká PGA, která tu měla celou špičku. Amatérská federace přijala pozvánky, rozdělila je, ale jak dál podpořila nominované hráče, aby nekončili hluboko v poli poražených? Přimělo mě to pomyslet na dlouhodobě podprůměrné výsledky národních reprezentací. Czech PGA i ČGF mají relativně nová vedení. Od Kunětické Hory je třeba i na ně pohlížet přísnějšími měřítky, pokud se týče sportovních výsledků.

Na závěr ještě zmínku o finálovém kole. S Lukášem Tintěrou, jediným Čechem v cutu, šly po hřišti zhruba dvě desítky diváků. Byl mezi nimi Adam Rajmont. S tímto mladým hráčem jsem dosud neměl příležitost osobně a déle promluvit. Podle prvního dojmu je to sympatický a přístupný mladík. Vím, že na něm leží tíha nešťastné prezentace v bulváru, který ho (mimo jiné stupidity) ufounsky přirovnal k Tigeru Woodsovi. Věřím, že Rajmont, jehož výsledky při startech na divoké karty jsou zatím mizerné, se z té situace poučí a začne na svou image dbát s rozumem.

To, že se jako jediný přišel podívat na svého krajana, jak bojuje o výsledek v evropské konkurenci, byl poslední špatný dojem, jaký z českého pohledu turnaj nabídl. Ne, není to povinnost. Ale z patnácti jeden… Jednotlivé popsané epizody by samy o sobě ještě nezavdaly důvod ke kritice. Mají svá pro a proti, uznávám. Ale tohle není ani tak kritika jako názor a nabízená pomoc. Pokud hráči nemají ve svém okolí nikoho, kdo by jim řekl nepříjemné věci, nezbude než aby to udělala média. Jak dokládá mé setkání s oním pánem v klubovně, média nikdy nemluví jen za sebe.

.

Počet přečtení: 2 971
Komentáře
 • Míra napsal:

  Ahoj všichni!
  Využil jsem letos možnosti zúčastnit se Kuňky jako dobrovolník. Moc jsem si to užil, bylo to zajímavé, bylo se na co koukat, nakonec i komu fandit :-) a tak přidám také pár postřehů.
  >Marek Nový – bojoval. Po prvním dnu, kdy kultovní hláška p.Kemra Ch…a ch… byla slabým vyjádřením skutečnosti, a který se mu nevydařil, přinesl v pátek -2 – tedy nezabalil to a to se také cení…
  >Profesionálové – v davu na Kuňce zazněla hláška: “Víte, kdo je v současnosti největší PROFESIONÁL v Českém golfu??? Roman Šebrle!!!” Něco na tom bude, že?!?! Já osobně si myslím, že ČGF a vůbec všichni, kdo se v ČR starají (nebo mají starat) o golf a jeho růst by se měli maximálně snažit Romana využít, až zneužít ve prospěch popularizace golfu! V Americe je golf určitě populárnější než u nás, a přesto, když s ním začal koketovat Phelps, tak ho stále prezentovali a golfový obraz jím vylepšovali. A u nás…Šebrle dostane trest….?!?!?
  >Co mě bylo nejvíce líto? Diváci! Tedy jejich absence!!! Jediný turnaj profesionálů v ČR se vstupem zdarma a já marně čekal na nějakého trenéra mládeže obklopeného děckama, jak jdou “okouknout ty Evropské profíky”!!! Že by se nebylo čemu přiučit?!?
  >A nakonec největší (jediná) česká radost, “Mister houlin” Lukáš Tintěra. Celou dobu se choval skvěle, vstřícně, příjemně. Důkaz? V neděli se “osmnáctka” rozhodla, že ho potrestá za to, jak pokořil kolegyni “osmičku” a on na ní zahrál dabláč. Přesto rozdal úsměvy, podpisy, míčky a když dal míček také jednomu klučíkovi, který za ním přiběhl, zeptal se ho, jestli z něj bude také Velký golfista. Pinďa se zadrhnul a ne a ne ze sebe dostat odpověď. A tak mu Lukáš (který jak víme měří asi 155, když má ještě neochozené spiky) povídá: “Hele neboj, věší než já budeš URČITĚ!” :-)
  Přeji všem hezkou hru!

 • Honza Fait napsal:

  Pepo, velmi dobře napsáno! H.

 • Luděk napsal:

  … měl jsem tu čest jako caddy v prvním hracím dnu (zrovna v tom nejhorším počasí pro golf) pozorovat rozdílný přístup hráčů už odpočátku, tzn. od rozcvičky přes rozehrání na cvičných plochách. Můj hráč, amatér, mladý kluk, Turek studující v USA college a nejspíš takto získávající své první zkušenosti na mezinárodním “kolbišti”. Setkání dvě hodiny před tee-time, já si převzal bag s holemi, hráč šel na půl hodiny na strečink. Následovala téměř hodinová rutina na putting greenu (zjevně to má dobře nadrilované z Ameriky – doslova “jdu na to, řekni mi za 30 minut”… následně “jdu čipovat, řekni mi po 20 minutách”… apod.) a následně ca 35 minut driving range – od krátkých holí přes střední až po driver. Odbočka – po dobu puttovací rutiny “mého” hráče jsem sledoval kolem sebe okolí, včetně příchodu několika českých “profíků” na driving range (halasné zdravení se s kámoši, cigárka v rukou, pohoda, úsměvy, to vše cca 40min do tee-time). A říkal jsem si – to jsem na to zvědav. No a výsledek už v tuto chvíli všichni známe. A i když tatínek pak – pro špatný výsledek v prvním kole (+10) mému hráči na další den caddyho nepovolil (!!!), byla to i pro mě škola a možnost porovnat různé přístupy hráčů k přípravě, ke hře atd. Není profík jako profík, a dokud bude na domácích hřištích chybět tvrdší konkurence ke srovnání (jak domácí, tak zahraniční), nejspíš se budou naši chlapci pořád většinou motat na chvostu výsledkové listiny. I když jsou tu naděje – ad Adam Rajmont, Šimon Zach, či Vítek Novák. Snad sami pochopí, že je to jen a jen o nich – o jejich přístupu k věci, o pokoře, o hlavě, o vytrvalosti. Držím palce. Jsem optimista a věřím, že se dočkáme. Hezkou hru! L.

 • průměrný golfista napsal:

  1) pro mě osobně je největším pozitivem přístup pana Dědka, neznám ho, nikdy jsem ho neviděl, nemluvil s ním, jen co jsem se dočetl v médiích a především v diskuzích (nic moc pozitivního). A nyní dal Lukášovi Tintěrovi, hráči mimo jeho skupinu, kartu na European Tour do Rakouska. Bravo!
  2) super Lukášova trefa esa za milion. Snad je dobře prodá a zafinancuje si alespoň 2 sezony.
  3) Lízánek – no comment. po nenastoupení na dohrávku European Tour na Čeladné a tomto “výkonu” doufám, že to byl jeho výkon poslední!
  4) Nový – opravdu by mě zajímalo kdo z českých hráčů má profesionální přístup a drží ho – fitness, trénink, jídlo, regenerace, spánek a tak pořád dokola… bojím se že nikdo a proto to dopadne tak že dlouho nikoho neuvidíme hrát mezi nejlepšími…
  5) Lieser – chápu že novinář chce emoce, ale chápu i hráče (největšího favorita z domácích hráčů co nezahraje dobře)
  6) ČGF – co může ČGF udělat víc? dostala top hráče na soutěž a oni sami musí prokázat své schopnosti – Zach a Novák předvedli slušné první kolo, ale ve druhém asi moc tlačili a nešlo to. škoda, snad příště. jim držím palce nejvíc!
  7) GOLFU ZDAR! AŤ JE O ČEM SI PSÁT :)

 • Peto napsal:

  Dobry clanok vystihujuci pristup spickovych ceskych golfistov (keby sme na Slovensku aspon takych mali…). Ale bez urazky voci nim, ani jeden z nich na vrcholovy golf NEMA a ani nikdy NEMAL. Problem preco spickovi ceski golfisti nemaju ani na tretiu svetovu ligu nie je v tychto 16tich golfistoch, ale v tom, ze medzi nimi nie je nikto s talentom, absolutne odmakanymi par rokmi medzi 12-18 rokmi a dobrou hlavou na spickovy golf. Vacsina Tour Pro prechadza medzi profikov s HCP +4 alebo +5, len vynimocne +3 a vacsinou pocitanym trosku prisnejsim systemom ako je ten pouzivany u nas. A na tento HCP sa musia dostat ked maju 17-19 rokov, alebo aj skor. A hlavne, na velku Tour sa dostanu IBA hraci, co si tento HCP dokazu uhrat aj pod tlakom velkeho turnaja a na tazkom ihrisku. V USA su desiatky, mozno stovky, chalanov s HCP +4 alebo +5, co sa ani tak nikdy na Tour nedostanu.
  Preco cesky (a slovensky) golf nie je schopny vyprodukovat spickovych golfistov je, ze iba zufalo malo deti, ktore sa golfu venuju nepochadzaju z bohatsich rodin, nemaju skolu ako jednu z priorit a golf nie je iba jedna zo zabaviek. Drviva vacsina PGA Tour hracov pochadza z relativne skromnych alebo priemernych pomerov a golfom v puberte doslova ziju a z drivingu/ihriska doslova ani neodchadzaju. Kolko takychto deti je u nas? Vacsinu dovezie na 2-3 hodiny tatino mercedesom, nieco potrenuju 2-3x do tyzdna a cez vikend turnaj. A nehovoriac, ze mnohych aj co na to mozno maju zabiju “kvazi treneri”, ktori detom beru ich prirodzeny svih a nahradzaju ho “idealnym”. Cim to je ze v ktorykolvek moment je v top 10 viac hracov s evidentne “chybnym” svihom ako tych ucebnicovych?
  V zenskom golfe je tak 20%na konkurencia oproti muzskemu. Klara Spilkova je skvela a vynimocna, ale rovnako talentovany a dobry chalan by sa na Euro Tour nedostal, lebo je tam 5x viac este lepsich. Kto v 15tich rokoch nema HCP 0 alebo lepsi moze na EuroTour rovno zabudnut. A to ma este vela prace pred sebou. A ked v 18tich nie je lepsi ako +3,5, tak tiez. Cest vynimkam (e.g. Greg Norman, Ian Poulter), ale tie musia mat iny pristup a inu hlavu ako opisujete v tomto clanku. Hadam sa raz dockame…

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017