Alan Babický – Náprava křivd na golfistovi českém – díl pátý

15.01.2018 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Držte si klobouky… aneb tempo hry
Pátý díl zábavně přemýšlivého seriálu Alana Babického

Sice jsem chtěl napsat ještě jeden díl z kategorie „státotvorně-bafuňářské“, jmenovitě o velkých mezinárodních turnajích European Tour u nás, potažmo v tzv. střední a východní Evropě, a o tom co a jak je doopravdy, od tzv. licence na jejich pořádání, přes to, do čeho promotér investovat má a do čeho nemusí, proč není přínosem pro český golf, když se na startu objeví hráči, kteří se tam dostali jinak než herní kvalifikací, co hráči chtějí vidět a slyšet a co ne, a přes jazykový klíč k jejich diplomatickým hodnocením toho či onoho, proč Silesian Open nebyl ale vůbec dobrý název až po to, co je na turnaji důležité a co není (investice do hráčů versus do těch ostatních), nicméně… o tom proč je nás akce s rozpočtem minimálně 80 mio Kč je v zemi bojující s dostatečnou golfovou popularitou dlouhodobě marketingově takřka neudržitelná jsme si povídali už v minulém díle a já už se po svátcích (vánočních) těšil na „opravdový golf“. A tak už jdeme na hřiště a máme tady téma první: tempo hry. A konečně se něco netýká jenom ČR. Tempo hry rekreačních hráčů je téma všude na světě kromě britských ostrovů, kde si opravdu drží průměrné tempo na 18 jamek ve 4 lidech pěšky pod 4 hodiny. Tempo hry profíků v televizi je mezi odborníky takřka samostatné téma. Na závodní dráze automobilů profíci jezdí jinak a jinou rychlostí než se jezdí podle silničních pravidel. Většinou-)).

Pojďme se odborně podívat na to, jak je vlastně tempo hry rekreačního hráče tvořeno.
Celková hrací doba je tvořena součtem celkových časů potřebných na vykonání těchto 4 hlavních činností:

  1. příprava na ránu a její provedení
  2. fyzický přesun od míče k míči a přechody
  3. hledání míče
  4. pohyb na grýnech

Příprava na ránu a její provedení:
Dle pravidel má první hráč ve flightu na ránu 50 vteřin, druhý a další 40. Berme tedy, že průměrně hráč potřebuje (by měl potřebovat pouze) 40 s. Ano, na kratší paty asi méně, ale zase na nějakou tu zpoza-křoví-bude-ze-mě-Seve-Ballesteros kreativu asi více vteřin. Aneb necelých 40 s průměr.

Pokud tedy mluvíme o hráči kategorie A který hraje například 75 ran, spotřebuje jen na samotných 75 střel čistých 50 minut.

Obdobně hráči v dalších kategoriích:
85 ran necelých 57 minut
95 ran hodinu a pět minut
110 ran takřka hodinu a čtvrt

Prostou úvahou tedy zjistíme, že pokud spolu jdou čtyři lidé hrající každý 110 ran budou na hřišti přes skoro 5 hodin i pokud dodrží pravidla o času, pokud nehledají a měli Arabelin prsten na přesuny. Uff.
A to ještě v této základní školní úvaze není zohledněna skutečnost, že čím horší hráč je tím více má těch „ran v poli“, na které má technicky kolem 40s času, zatímco počet patů, hlavně těch kratších zůstává relativně pořád stejný na hranici řekněme 45 patů. Tzn, že reálný čas by byl ještě delší než je výše uvedeno, ale pro názornost to snad takhle stačí.

A zde jsou prostory na zmenšení času v této kategorii:

  • důsledně dodržovat Stableford a „zvedat“, jakmile nemůžete skórovat, což zdaleka nedodržuje dost lidí… Ze zřejmých důvodů, že jim je líto fee a chtějí si zahrát, což chápu obojí. Nicméně ještě vidím to, co je často až s totálně hrách-na-stěnu zabejčeností opomíjeno: strategicky správná hra z odpaliště (volba hole a směru) abych si své stablefordové rány nevypotřeboval už třeba v polovině jamky nebo ještě dříve…-) Ale o tom detailně někdy příště.
  • Zkrátit přípravu na ránu – jak říkal Lee Trevino, pokud to máš zkazit, zkaž to rychle. Dlouhé soustředění na ránu je u nesoutěžních hráčů vždy kontraproduktivní, tělo ztuhne a mozek se zanese myšlenkami na provedení. O vlivu hlavy, a jak je to s ní doopravdy a o železné pravdě statistiky a celém tomto soukolí, které si každý vlečeme po hřišti s sebou ale až příště. Hlava a psychika totiž zdaleka nejsou takový faktor, jak by rekreanti na ně rádi svedli…
  • Přípravy na ránu se musí překrývat – což ale třeba v kombinaci s tím, že každý je někde jinde není vždy úplně snadné. A navíc, úplní začátečníci si nejsou jisti, co mají dělat a tak vlastně skoro pořád váhají. Takže třeba vy s hcp 10, co si myslíte, že jste rychlíci a „velký golfisti“, neřvěte na chudáky s vysokými hcp před sebou, neboť, za 1.) jste ještě nedávno byli úplně stejní a za 2.) flight soutěžních hráčů za vámi pokud neusnul, tak si o vašem „time managementu hry“ myslí zhruba to samé jako vy o těch chudácích před vámi… Paradoxem je, že oni sami často mají pocit, že jsou v nezvladatelném kalupu.

Léčba? U rekreantů je největší problém v tom, že zbylí tři pozorují hru toho čtvrtého, kdo je na řadě, pak jí všichni kolektivně zhodnotí a pak se teprve začne připravovat ten další a takto absolvují celou hru. Pokud jim téma nadnesete, zjistíte, že si tento absolutní a nepotřebný „klid“ mylně vysvětlují jako etický požadavek golfu na úctu k ostatním a nebo si to celé vůbec neuvědomují. Soutěžní hráči a profesionálové se hře svých spoluhráčů takřka vůbec nevěnují, věnují se svojí a přípravy se překrývají. Připravující hráči zastaví či ustanou jen na ty cca 4 sekundy, kdy hráč přistoupí k míči udělá cvičný švih a švihne. Jakmile spoluhráč odpálí, ihned zbylí tři vyrazí vpřed ke svým míčům nebo pokračují ve své vlastní přípravě. Sami si všimněte, že pokročilý hráč si vypěstuje cit pro to, co nedělat a kdy přestat i když hráče na řadě nesleduje. Toto není neuctivost, toto je správné provedení. Na pochvalu rány zbyde čas vždycky a na pokec slouží přesun mezi ranami.

Přesun mezi ranami a jamkami
Tato kategorie je schématicky velmi jednoduchá. Hráči musí ujít několik kilometrů, které se počítají takto: hrací délka hřiště (tady je exaktnější počítat od normálních pánských odpališť, která by měla být logisticky ta hlavní a měly by kolem nich vést základní cestičky. Jsou nejpočetnější kategorii, na mistrovská se běžně „vrací“ a všichni ostatní hráči kolem „žlutých“ stejně prochází). O designu hřiště a o tom, že to vůbec není subjektivní záležitost, jak si mnozí v ČR myslí, až příště. Dalším faktorem jsou přechody: prostě sedmnáctkrát nějaká, čím novější hřiště, tím často větší vzdálenost mezi jamkami. O tom proč, až v kapitole o designu.

Takže pokud máme hřiště s designovou délkou např. 6100 metrů ze „žlutých“ a máme 17 přechodů s průměrnou délkou např. 80 metrů (což vypadá mnoho, ale někdy si to sami změřte u vás na hřišti) musí hráči ujít cca 7,5 km.

Všechny tyto vzdálenosti by hráči měli urazit rozumně co nejrychleji.

Při výzkumech jsem zjistil, že rychlost chůze soutěžních hráčů při prostých přesunech je kolem 5,5 km za hodinu. A tak těmito přesuny stráví něco málo přes hodinu a dvacet minut. Pokud mají profíci kedíky, chodí často rychlostí 6 až 6,5 km za hodinu. Což je pro normálního rekreačního hráče doslova nepředstavitelný úprk.

Nicméně reálně dosažitelná rychlost chůze pro rekreanta s dostatkem „pocitu pohody a pokecu“ je 4,5 km za hodinu. Touto rychlostí stráví na place chůzí něco málo přes 1 hodinu a 40 minut. Tedy o 20 minut víc. Což například znamená, že při všem ostatním stejném (což není) bude kvůli rychlosti prosté chůze na vás flight soutěžních hráčů za vámi na každé jamce minutu čekat. To jen pro ilustraci.

Problém ovšem je, že většina rekreantů se přesouvá rychlostí kolem 3 až 3,5 km za hodinu, tedy velmi procházkovým tempem. A v tu chvíli stráví na hřišti o padesát minut déle než normálně svižný rekreant a o celou 1 hodinu a 10 minut víc než flight soutěžních hráčů. 50 minut znamená téměř 3 minuty čekání na každé jamce.

Zdvižené ruce dolů, prosím. Rekreační elektrické vozíky často mají rychloměr. I ti, co nevěří, si mohou vozík nastavit na 4,5 km za hodinu a uvidí rozdíl oproti svojí běžné hře.

Pobyt na grýnu a hledání.
Při detailním rozboru je správné tyto dvě kategorie posuzovat odděleně. Pro naše „víkendové“ zamyšlení jsem je i s ohledem na omezený prostor sloučil. Nebojte o principy nebudete ochuzeni.

Na hledání má hráč zatím ještě 5 minut. Bude se snižovat na 3 minuty. Doba se měří od přijití k míči. Navzdory tomu, že se to rozhodčím nelíbí, pokud „zasejou“ svůj míč všichni čtyři mohou si pomáhat hledat navzájem a hledají každý míček např. 4 minuty (a pak najdou) stráví hledáním 16 minut a nelze s tím nic udělat. Pozor, nesmíte hledat každý sám svůj míček 16 minut.. Hledáme Petrův, max 5 minut, hledáme Frantův max. 5 minut atd… V takové to situaci musíte flight, případně dva, za sebou bez jakékoliv prodlevy a diskuze pustit. Není pravda, že v turnaji se nepouští. Kromě televizních turnajů s přímým přenosem je to všude běžná praxe. Jinak před vámi vznikne mezera a rozhodčí vás doženou k „smrti“ nebo ke katastrofálnímu výsledku, neb odolnost na stres z rozhodčího za zadkem se učí dlouhou a těžce.

Podle mých dvacetiletých průzkumů jsou celkem akurátní tato čísla:

Hráči hrající 75 ran hledají (jako flight) cca 4x – 6x za rundu. Hráči kolem 85 ran cca 10-12 x za rundu. Tato čísla vynásobíte v průměru jen třeba 3 minutami a celkový nutný čas kola narůstá.

Léčba? Hrát z odpaliště takovou hůl, kterou „neztratím“. Nebo ne tak často. To je rozhodně nejefektivnější léčba. Zkrácení hledání je „institucionálně“ nejsnazší, ale má hodně svých „ale“. Rekreační hráči nedodržují 5 minut, brutálně, a tak nebudou dodržovat ani 3 minuty. A navíc, velmi často hledají úplně jinde. Především proto, že míček nesledují do poslední skoku dostatečně bedlivě a nedefinují si z odpaliště místo, kde se míček ztratil… třeba“ v metrové výšce skočil do kopřiv za 4. velkým stromem tam u těch dlouhých stínů… a ideálně nahlas. Všimněte si, že když soutěžní hráči hledají tak jsou cca 10 metrů od sebe a rekreanti hledají 3 každý někde a čtvrtý, 20 metrů od nich (většinou blíž k odpalištím-)) ) zařve „mám ho“. V proamech strašně často od rekreačních hráčů slýchám, jak to děláme (profíci), že ty jejich i naše minely tak rychle najdeme… přesně tak, jak je výše uvedeno. Rekreant místo, aby ránu sledoval, začne nadávat, „obhajovat“ svou hru před sebou i kolegy, ale hlavně: přestane se na svůj míč koukat… Pokud si nepopíšete přesně, kde hledat, často zapomenete a hledáte jinde. Při hledání chodíte pochopitelně velmi pomalu, ale v průměru ujdete na každé 4 minutové hledání cca 100 metrů. Při 12 hledáních dalších 1200m v nohách. Čas je nicméně určen čistě délka hledání krát počet.

Na grýnu se čas u rekreantů ani u profíků neměří. Nicméně je zajímavé vědět, že každý hráč na grýnu nachodí snadno kolem 70 metrů. Krát osmnáct je další kilometr a půl v nohách. Na grýnu je vlemi snadné překrývat přípravy, četbu grýnu a obcházení jamky. Navíc jsou hráči blízko a mohou snadno komunikovat, kdo hraje a kdo se nachystá. Každopádně je vcelku korektní počítat každému 2x 30 sekund na každý grýn na technickou přípravu na dva putty a cca minutu na opravu grýnu, nadstandardní čtení, chůzi a další činnosti. Celkem 2 minuty na hráče.

Suma sumárum, nejjednodušší způsob jak zrychlit hru je chodit rychleji a překrývat přípravy jak na rány ve směně (hráči jsou relativně blízko sebe na ferveji) a přípravy na grýnu. Ještě dvě věci nabídnu pro vaše zlepšení: ten bude na řadě nesmí dělat nic jiného než jít k ráně nebo se na ní připravovat. Pokud nečtete a nestudujete paty zezadu na cvičných grýnech nedělejte to ani na hřišti. Nemá to vůbec smysl. A navíc, rekreační hráči mají na grýnech největší problém se sílou úderu (tedy dosaženou vzdáleností) potom s chybovostí úderu na kratších a krátkých patech, pak dlouho nic pak s mířením a pak teprve se čtením grýnu.
Hráč hrající cca 85 ran jdoucí vycházkovým tepem to má tedy nakonec takto:

85 ran 65 min
Rychlost chůze 4,5 km/h cca 100 minut
Hledání 10 krát max. 50 minut
Grýny 18 x 2 minuty cca 36 minut
Nutný čas celkem cca 4 hodiny 12 minut

Určitě je namístě i nějaká „ochranná časová zóna“ vyplývající z nutností střídání hráčů, čekání, rozumných prodlev a pár dalších činností, které je třeba. Dejme velmi vstřícně 30 minut, skoro 2 minuty na jamku.
Veškerý čas „nad“ je tedy zaviněn chybami v načasování toho, co kdy hráč dělá. A chybami zmíněnými výše.

.

Babicky1001Alan Babický

.

.

.

.

.

Náprava křivd na golfistovi českém:

Díl první: Malej, ale náš

Díl druhý: Amatér na plný úvazek aneb sbírka dvousečných mečů

Díl třetí: Profesionál, tělocvikář a to všechno okolo

Díl čtvrtý: Golf a marketing

.


Ing. Alan Babický, MBA je představitelem servisní a poradenské společnosti Ingolf. V minulosti působil jako ředitel marketingu společnosti Pepsi Cola. V Česku a v Číně pořádal akce GolfWeek, během kterých představil Ernie Else, trenéra Tigera Woodse Hanky Haneyho, Darrena Clarka, Alexe Čejku, Kláru Spilkovou.
V letech 1999 až 2016 působil jako golfový komentátor a analytik české verze Eurosportu.
V letech 2007-2009 působil jako šéftrenér juniorské golfové reprezentace Slovenské republiky. Je spoluautor konceptu a organizátor Mezinárodního mistrovství České republiky středoškolských družstev – PB Středoškolského poháru.
Publikoval více než 300 výukových, odborných i populárně naučných golfových článků doma i v zahraničí. Přeložil 14 titulů odborné golfové literatury včetně dvou vydání Velké golfové encyklopedie golfu, USGA Manuálu pro normování hřišť pro Českou golfovou federaci a také Malé červené knížky Harveye Pennicka. Babický je autorem designu hřiště Barbora Golf Resort v Teplicích.
Je členem české PGA se statutem Head Pro.

.