Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

NAD LYSOU HOROU VYŠLA NOVÁ GOLFOVÁ HVĚZDA

25.09.2001 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Na novém golfovém hřišti v Čeladné byl v sobotu společností Sdružení pro obnovu a rozvoj uspořádán první golfový turnaj, ještě před oficiálním otevřením, kterého se dle dostupných informací zúčastní architekt hřiště Juan Angel Jimenez.V sobotu 22.9. 2001 byl uspořádán první oficiální turnaj v golfovém areálu Čeladná. Byl jsem vyslán svojí domovskou redakcí magazínu EURO, abych obhlédl terén a nabyl dostatku informací a poznatků pro naše čtenáře.
Pokud jste tedy neměli ještě možnost okusit tamní greeny a fairwaye, musíte se spokojit s mým subjektivní dojmem a to jak celého areálu, tak popisem hřiště, které jsme měl možnost a čas hrát pouze jednou. Nicméně utrpení celé osmnáctky jsem na večírku prošel s nejedním golfistou, ale to přeci všichni znáte.

Nejtěžší a nejdelší jamkou na hřišti je cesta. Je to dlouhý par 4.
Z Prahy měří 400km a je třeba dvou dobrých dvouset kilometrových ran, aby jste dorazili do Frýdku Místku a pak lehkou příhrou do Čeladné.
Odbočka na golf není ještě značená, ale pokud tam pojedete, odbočte v obci hned za autobusovou zastávkou vlevo a cca po 500 metrech uvidíte krásné zelené sítě od driving range. Odbočíte vpravo a branou vjedete dovnitř. Prostor Vás překvapí svoji velkorysostí. Dobře řešené velké parkoviště před klubovnou , upravený terén, vlevo stáje a jízdárna. Stará hospodářská budova se proměnila v úschovnu vozíků, které díky kopcovitému terénu budou v budoucnu jistě hojně využívané. Všechny cesty jsou velmi dobře řešené a je vidět, že investorvi i architektovi areálu záleželo na lidech a snažili se jim poskytnout maximální pohodlí a komfort.
Driving Range je krytý a jeho jedinou nevýhodou je, že má v současné době málo stání. To se má však v blízké budoucnosti zlepšit. Před turnajem se tedy můžete dostat do fronty a tak doporučuji neváhat a hned, jak uvidíte volné místo, hurá na pár ran. Míče jsou nové a dobře ošetřené, vzdálenosti perfektně čitelné. Z tréninku v dešti můžete mít stejnou radost jako v pěkném počasí. Stání jsou moderní, je z nich dobře vidět a můžete tak dobře kontrolovat dopad Vaší rány. Je také příjemné, že máte blízko do klubovny a tak odpadá cesta, na kterou se někomu na některých hřištích moc nechce.
Klubovnu rozhodně nemůžete vynechat. Je zde opět pamatováno na všechno. Má svůj V.I.P. prostor, který lze dle potřeby uzavřít, prostorný bar, PRO SHOP, který je hned od začátku dobře zásoben a pak přichází zdejší bonbónek a tím jsou terasy, které jsou vysunuty nad krásné uměle vybudované jezírko. Dle potřeby lze udělat variabilní prostor, který splňuje ta nejpřísnější kritéria.
Jsem pevně přesvědčen, že v letních měsících se toto klubovna stane častý mistem schůzek a posezení při grilu, nebo dobrém vínu s romantickým pozorováním západu slunce. Personál se chová velmi příjemně a to co jsme měl možnost ochutnat při rautu vypadá velmi slibně, a tak zdejší pohostinství vřele doporučuji.

Dost chvály architektovi areálu. Podívejme se na hřiště. Je to sice mojí optikou, ale pár hřišť jsem již viděl a hrál. Pokud mě jakýkoliv profesionál bude chtít doplnit, nebo opravit, je mu kdykoliv k dispozici moje emailová schránka a slibuji, že se postarám, aby se informace dostaly k našim čtenářům. Berte to jako postřehy golfového nadšence.

Hřiště. Turnaj se hrál systémem kanón start. Začínal jsem z jamky číslo pět, a tak se mi to napoprvé vždycky všechno pomotá.
Začněmě ale od jedničky. Osmnáctka je rozdělena do dvou devítek, což asi není nijak neobvyklé. Vlajky jsou ale rozdělěny na modré a červené a jsou značeny od jedné do devíti. V mém případě je to nebezpečné, protože na jamce číslo devět jsme vybral devítku z červeným praporkem a s přehledem zahrál druhou ránu přes vodu do greenu a už jsem se těšil jak si zahraju párek a ejhle. Mistní profesionál Martin Měch mi s milým úsměvem sdělil, že jsem na druhém greenu. Mohl jsme tedy beztrestně dropopvat a hrát na ten správný. Pozor tedy na fairwayie obou devítek směřujících ke klubovně. Ale projděme si hřiště tím správným směrem.
Z jedničky se vydáváte na krásnou procházku Beskydy. Po dobrém drivu máte ještě daleko do grenu a pozor, je tam příčná voda. Vzdálenost je třeba dobře počítat na metry, ale pokud tam zdoláte par, je to báječný pocit. Dvojkou par tři, jdete zpět a i z poměrně krátké vzdálenosti ( 147 m), můžete mít hodně starostí. Green je dobře chráněn bankry. Jamky číslo tři a čtyři pak jde poměrně dobře zvládnout. Všude je dostatek místa pro slice i hook a druhá rána je pak již jen krátké železo do greenu. Trochu Vás polechtá pětka. Dlouhý par pět zahybá vlevo a je tam dost obtížný slepý drive na výhled. Green je opět chráněn bankry a i po dvou dobrých ranách může být vzdáleni ještě na délku dlouhého železa.
Na šetce si odpočinete, ale zajímavá a asi nejvíce fotografovaná bude jamka č.7. Drive na paru tři na ostrůvek je poměrně obtížný. Green je dostatčně velký na to, aby jste tu uhráli par a vypravěli o tom donekonečna v klubovně. Osm pak do kopce a devět ke klubovně. Tam se Vám naskytne krásný pohled na Lysou Horu, věřte, stojí to za to. O úskalích a záměně greenu jsem již mluvil ale je možné, že se to stalo jenom mě. Druhá devítka mi přišla poměrně těžší. Začíná sice snadným parem pět, ale pak přijdou dva těžké a dlouhé pary čtyři. Zejména na dvanáctce není vůbec snadné trefit druhou ranou green, který je i po dobrém drivu poměrně daleko a a je před ním voda. Následuje par tři, hezky řešený přes údolí. Celkem bez úhony se můžete pomalu vracet směrem zpět ke klubovně. Čeká na Vás ještě úskalí v podobě jamky číslo sedm (16). Drive jde do malého údolí. Do doglegu, je přesně umístěn bankr a do greenu je pak ještě dlouhá cesta. Rána dlouhým železem je ztížena, protože green není přesně vidět.
Autor hřiště Juan A. Jimenéz Vás pak nechá oddychnout a pokud se nebojíte vody, můžete před plnou terasou zahrát poměrně efektní par. Pokud osmnáctku ujdete svižným tempem a v případě, že nosíte bag, čeká Vás jistě zasloužený odpočinek. Při zdejší kvalitě vzduchu budete spát jak miminka.
Turnaj. Velmi se mi líbilo s jak netradiční přístupem uchopila agentura RPA pořádáni celého turnaje. Všichni, včetně sponzorů byli nadmíru spokojeni a a užili si při rautu a moravské hudbě radosti až do rána.

I kdy hřiště není blízko a je prakticky nemožné si na něj zajet zahrát jen tak na otočku, vřele ho všem aktivním golfistům doporučuji. Božský dotek španělského profesionála je zde znát, a tak je to opravdu sportovní výkon. Personál je velmi příjemný a oplývá tradiční moravskou pohostiností. Děkuji za turnaj a těším se na další golfová setkání. Držím palce při jednání s ekology a doufám že zde budu moci hrát brzy 27 jamek.

Zdraví

kg