ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Nad greenem se blýská, hromy do holí bijů

18.04.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Na obzoru se blýská, blíží se bouřka, ale hráč je skloněn nad svým puttem a nic nevnímá. Dělá chybu! Na greenech umírá na zásah bleskem relativně hodně hráčů! Zbytečně přehánějí své zanícení pro hru.

Zkušenosti s výboji mají i špičkoví profesionálové. Vítěz US Open Retief Goosen přežil v 17 letech zásah bleskem. “Hrál v roce 1986 se svým bratrancem Henrym Potgieterem. Ten od něho stál 40 metrů a rána ho porazila na zem,” zavzpomínala Annetjie Goosen. “Když se zvedl, našel Retiefa na odpališti v bezvědomí a nahého. Všechny šaty na něm shořely. Nezůstaly mu dokonce ani boty,” popsala matka dramatickou událost. “Smrad z pálících se vlasů byl neskutečný. Byl jsem přesvědčen, že je mrtvý,” prozradil bratranec. Retief při neštěstí utrpěl popáleniny a měl proražené ušní bubínky. V nemocnici strávil dva měsíce.

Lee Trevino vždy patřil mezi největší baviče na greenu. Společně s kolegy Jerrym Heardem a Bobbym Nicholsem měli štěstí v neštěstí, když do nich uhodil blesk na Western Open 1976 v Medinah. Všichni to přežili. Heard se ale ke golfu už nikdy nevrátil a Trevino musel podstoupit složitou operaci páteře.

V roce 1991 neznámý John Daly bez jediné tréninkové rány vyhrál coby přírodní živel PGA Championship, ale na turnaji řádil také skutečný blesk. V Carmelu při pro-am ještě před samotným turnajem zasáhl jednoho z patronů hřiště. Daly věnoval 30 tisíc dolarů ze svého šeku rodině nešťastné oběti.

O velkém štěstí mohl hovořit italský profesionál Alberto Binaghi, který v roce 1997 ve španělském San Roque při kvalifikačním turnaji na European Tour přežil zásah výbojem. Blesk podle svědků zasáhl Binaghiho deštník a na kratičký okamžik jej doslova rozsvítil. Dvaatřicetiletý golfista byl v bezvědomí převezen do nemocnice, vyvázl však z nehody bez zranění.

Nejznámější případ golfisty zabitého bleskem v Česku je starý osm let. Pětačtyřicetiletý Skot Desmond Mullan, ředitel Volvo Auto Russia, působil dříve v republice a oblíbil si hřiště na Konopišti. Vášnivý hráč byl v červnu 2005 na dovolené s manželkou a třemi dětmi v Praze a odskočil si na zamilovanou osmnáctku. Tři jamky před koncem hry se nad areál přihnala silná bouřka. Spoluhráči se běželi schovat do altánku. Skot údajně podotkl, že jamku ještě dohraje. Už to nestihl. Zabil ho výboj blesku a on zůstal na místě mrtev.

Ani dřevěná stavba však nemusí znamenat záchranu. Blesk si před pár lety vyžádal životy tří golfistek v severním Hesensku. Kvarteto žen hrálo poblíž města Korbach a před blížící se bouřkou se schovalo do dřevěné chatky v areálu hřiště. Do jejich útočiště však udeřil blesk a navzdory snaze přivolaných lékařů se tři z žen ve věku mezi 41 až 67 lety nepodařilo oživit. Čtvrtou ve věku 50 let lékaři ve velmi vážném zdravotním stavu vrtulníkem transportovali do nemocnice v Kasselu.

Na golfu zemřel i jeden z nejlepších britských fotbalistů. Skot Johne White z Tottenhamu Hotspur přežil stovky likvidačních faulů řízných obránců, ale úder blesku na hřišti na severu Londýna v roce 1964 ne. Před bouřkou se totiž schoval pod strom. Zřejmě nečetl Rychlé šípy…

Při přímém zasažení bleskem umírá podle lékařů asi 80 procent postižených. Zásah způsobuje popáleniny, bezvědomí, zástavu dýchání a zástavu srdce. Jenže nepoučitelní golfisté nedbají a z greenu je nedokáže vyhnat ani blížící se bouřka. Jsou známy případy ze slovenských Tálů, kdy blesky protínaly oblohu, a nadržení hráči si neodpustili dohrát jamku. A nad Tatrou se skutečně hodně blýská a hromy divo bijú…

 

.

Počet přečtení: 2 191
Komentáře
 • Antonín Ebr napsal:

  My děkujeme. Pamatujete na podobný případ ze Slovenska?

 • Peto napsal:

  Super clanok! Toto si nikdy nie je na skodu pripomenut… Dakujem!

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017