Na větvi, aneb železem z dřeva

27.03.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Sergio Garcia

Ve francouzské komedii s Louisem de Funès Na stromě se sice golf nehraje, ale to neznamená, že se golf na stromě nedá hrát. Že nerozumíte? Vysvětlení nám poskytl například Španěl Sergio García v neděli při turnaji Arnold Palmer Invitational.

Garcíův míček zůstal po drivu mezi větvemi. Španěl si zahrál na lemura, míček našel a identifikoval, ale napřáhnout nemohl a byl nucen hrát jednou rukou a za sebe. Přesto si od kedíka vyžádal trojku železo, což mezi diváky vzbudilo obrovské nadšení a očekávání. Podaří se? Podařilo! Kolega z flightu William McGirt jen nevěřícně kroutil hlavou, jak míček končí na fairwayi.

García nebyl první, ani poslední, kdo se podobného výkonu odvážil, ale přesto zaslouží úctu za odvahu. Je to totiž výjimka, protože drtivá většina hráčů sice míček v koruně stromu najde, ale musí ho prohlásit za nehratelný a jednou trestnou ranou dropuje pod větvemi. Letos hledal míček na palmě v Abu Dhabí i Rory McIlroy. Našel, ale ke smutku diváků hrát nemohl. Před několika dny zůstal míček zaseklý v palmě i Tigeru Woodsovi na Caddilac Championship. Opět byl k vidění drop.

Hraní z větví má svou vlastní historii a své nezapomenutelné hrdiny.

Když se Angličan Nick Faldo vrátil po třech letech v roce 1995 na Pebble Beach, ptal se v klubovně barmana, jak se daří „jeho“ stromu. Myslel tím košatý kus dřeva na 14. jamce, kde v roce 1992 při US Open v jeho koruně ztratil míček. „Při bouřce ho trefil blesk a byl poražen,“ odvětil mu barman a Faldo zesmutněl. „Ten strom jsem měl rád,“ přiznal, přestože kvůli němu musel hrát provizorní míč a ztratil zde dvě rány.

Osudnou se mu stala třetí rána na tomto pětiparu, kterou se snažil přestřelit solitérní strom. Míček už nikdy nikdo nespatřil. Dráhu úderu přitom vidělo několik stovek fanoušků a Faldo se v koruně pět minut pohyboval jako zkušená opice. Marně. Snad míček našel dřevorubec, který rozřezával strom po zmíněném zásahu bleskem.

Sir Faldo byl na stromy specialista. Při turnaji ve španělské Valderramě v roce 1993 se jeho míček po drivu zatoulal do větví baobabu. Profesionál nejen, že ho našel, ale on ho i odehrál směrem k jamce. Nadšené publikum celý víkend nemluvilo o ničem jiném.

A co další? Němec Bernhard Langer ukázal svou proslulou zarputilost na turnaji European Tour. Pět minut hledal míček, našel a zahrál na green. Ovace diváků nebraly konce, a tak se stalo nemožné. Ortodoxní katolík ztratil koncentraci (kolikrát se mu to v životě stalo?) a předvedl trojputt. Par tedy nezachránil.

Palmu trefil v roce 2003 během turnaje Dubai Desert Classic skotský profík Alastair Forsyth. Míčku se nechtělo dolů, ale hráč na něm alespoň zahlédl svou značku. Před příjezdem rozhodčího se ale míček pohnul a značku nebylo možné zahlédnout. Sudí byl milosrdný a po Alastairově „přísaze“ ho nechal dropovat a pokračovat v krasojízdě.

Traduje se, že Sir Simon Brown kdysi použil na hřišti ve Wokingu žebřík, aby mohl vylézt na strom a odehrát míček asi sto metrů na green. Prý se mu to podařilo a skončil dva metry od jamky. Šokovaný soupeř nedal krátký putt a prohrál. Prý z toho byl na větvi…

.