Na Tomse nikdo neměl

28.02.2005 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené

Jeden z nejlepších turnajů své kariéry odehrál na Match Play v LaCostě David Toms. Zahrál pouze šest bogey v průběhu celého turnaje a po zásluze si odváží ceněný titul z této jamkovky. Alex Čejka se nedostal přes svého soupeře hned v prvním kole.

World Golf Championships – Match Play
LaCosta Resort and Spa, Carlsbad, Kalifornie
První turnaj patřící do série World Golf Championships se hrál v kalifornské LaCostě a byl to Match Play, tedy hra na jamky. Na startu se sešla velmi silná konkurence předních světových hráčů, ze kterých chyběl pouze jediný Ernie Els. Druhé kolo však bylo stopkou pro mnohé z nich. Tiger Woods, který v posledních letech dvakrát tento turnaj vyhrál se s ním tentokráte musel překvapivě rozloučit po prohře s nadšeně bojujícím Nickem O´Hernem z Austrálie! O´Hern v jeho životním zápase ani jednou neprohrával a poslal Woodse ze hřiště nádherným puttem na 17. jamce. Ani devatenáctihodinový let z domovského Perthu O´Hernovi nevadil. Takže ani tento pokus o návrat na post světové jedničky mu nevyšel. „Nick hrál výborně, především krátká hra byla skvělá. Já jsem mnoho chyb neudělal, ale on zahrál více birdie a to v jamkovce rozhoduje,“ sumarizoval příčiny své překvapivé porážky Woods.
Úřadující světová jednička Vijay Singh v druhém kole nestačila na 51letého Jay Haase a také balila kufry. Haas dokonale využil zaváhání Singha, který zahrál dvě bogey na pětiparových jamkách. V normálním případě jsou to však jamky, na kterých Vijay atakuje eagle. Ale ne tentokráte – na jedenáctce netrefil druhou green, špatně si přihrál a přidal ještě trojputt! Bogey jako z učebnice…
Českého fanouška zajímal výkon Alexe Čejky, který však se zdravotními problémy nestačil na šestého muže světových tabulek Sergia Garcíu ze Španělska a vypadl hned v prvním kole. I tak si na konto připsal 35 tisíc dolarů.
Do finále nakonec z pavouka postoupili dva domácí hráči – David Toms a Chris DiMarco. Kdo čekal urputný boj o každou jamku a dramatické okamžiky až do samotného závěru musel být zklamán. David Toms se v posledním souboji hraném na 36 jamek ujal vedení po první polovině již o šest. Skvělou hrou své vedení zvyšoval až na hrozivých 9 jamek. Nakonec DiMarco ještě zmírnil krutou porážku, která i přesto byla nejvyšším rozdílem vítěze v sedmileté historii turnaje – 6 a 5. David Toms již podruhé došel až do finále, když v roce 2003 prohrál s Woodsem. Letos si vše vynahradil a odváží si domů prémii 1,3 milionu dolarů.
„Na hřišti jsem se cítil báječně a měl jsem pocit, že zvládnu jakoukoli ránu,“ odhaloval příčiny svého skvělého výkonu Toms, jež během turnaje zahrál pouze šest bogey. Bylo to jeho 11 vítězství v kariéře.
Ještě že souběžně s finálovým zápasem probíhal i boj o třetí místo, jinak by se diváci u obrazovek museli docela nudit. Retief Goosen a Ian Poulter dokázali, že oba jsou skvělými hráči. Ani jeden z nich v tomto duelu nevedl o více než jednu jamku a předváděli opravdu perfektní rány. Nakonec se paní Štěstěna přiklonila ke Goosenovi, který vyhrál na 20.jamce. Rozdíl mezi těmito dvěma hráči byl malý, finančně vyjádřeno – 110 tisíc dolarů. Pro Goosena 560 a pro Poultera 450. DiMarco si odváží 750 tisíc USD.