Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Na tom Černým mostě osmnáctka roste …

30.04.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Na východní straně  Prahy mezi nákupním centrem Černý Most a Dolními Počernicemi v tichosti roste osmnácti jamkové hřiště.  Vyjeli jsme se na stavbu podívat.

Zpočátku se nám nedařilo získat kontakt obvyklými kanály, tedy přes federaci nebo profesionály. O hřišti na Černém mostě nikdo nic nevěděl.  Nakonec pomohl Google a Luboš Procházka, šéfredaktor odborného časopisu Green.  S telefonním číslem v kapse jsme se rozjeli na stavbu.
Hned na první pokus jsme měli štěstí. Na stavbě jsme zastihli ing. Pavla Švehlu,  předsedu představenstva  společnosti Golf Resort Černý Most. a.s. (GRČM), která je investorem hřiště. Pavel Švehla řídí realizaci hřiště. Ochotně nám podal vyčerpávající informace  o hřišti a celém záměru, jen byl skoupý na informace o vlastnické struktuře. Po staveništi nás provázel vedoucí výstavby Ing. Shejbal. 
 
Záměr začal před pěti lety.  Celá lokalita má 150 hektarů a je zde územním plánem plánován rekreační park, včetně golfového hřiště.  Pozemky patří  zčásti  Hlavnímu Městu Praze, zčásti  akciovce GRČM. Jako jedno z mála nemá tato stavba  potíže se získáváním povolení, zelenými a ekology. Prostor byl  totiž v územním plánu již dávno určen právě pro výstavbu golfové hřiště.  
Staví se zde osmnácti jamkové hřiště floridského typu s délkou 6.248 metrů. Plocha má rozlohu  66 hektarů, na hřišti bude 150 bunkerů a 7 vodních ploch. Driving range bude mít celoroční provoz , jeho délka je 250 metrů a je vybaven šestadvaceti krytými odpališti.
Na celkem 13 hektarech budou vysazeny vzrostlé stromy a keře.  Celkem by tu mělo vyrůst 4.000  vzrostlých stromů, především buk a jasan. Dále bude vysazeno celkem 150.000 sazenic jedno až dvouletých lesních výpěstků. 
Stávající půlhektarový lesík uprostřed hřiště bude rozšířen na jeden hektar.  Na greenech bude vyseta monokultura psinečku, na fervejích kostřava s lipnicí. 
 
Golfový novinář a vášnivý cyklista Andrej Halada bude mít radost: prostředkem hřiště vede veřejná cyklostezka, která propojuje Černý Most s Horními Počernicemi.
 
Hřiště bude koncipováno především jako fíčkové, tj. pro příchozí hráče.  Uprostřed hřiště bude ubytovací zařízení s padesáti lůžky ve  20 bungalovech 2+kk a dvou domech 4+1 .  Každý bungalov má vlastní garáž.  Buduje se  klubovna s restaurací,  prostorné  parkoviště a potřebné zázemí. Ceny ubytování nebo pronájmu bungalovů nejsou zatím stanoveny. Dá se však předpokládat, že v balíku s fíčkem budou přijatelné.
Filosofie hřiště zní – příjemné prožitky, pohoda a aktivní odpočinek uprostřed metropole, bez stresu, s trochou adrenalinu na zajímavém golfovém hřišti. Hráči budou mít k dispozici elektrické carty.
A nyní pozor, předpokládá se otevření v roce 2010, tedy příští rok na podzim.

Klubová členství budou omezená a vázaná na pronájem  bungalovů. Předpokládá se provoz především fíčkových hráčů.
Výše fee není ještě stanoveny, studují se atraktivní balíčky a balíky, slevová schemata a bonusy. Součástí služeb bude hlídání dětí. Rezort se tak snadno stane lákadlem pro rodiny.  Obchodní Centrum Černý Most je jedním z nejrozlehlejších v republice. Snadno zabaví manželku a zbytek rodiny na dobu odehrání jedné osmnáctky.

Na následujících fotografiích uvidíte, že hřiště je ve stádiu pokročilé rozpracovanosti. Původní ornice byla skryta, odsunuta do stran a na podloží je řízeně umisťována navážka,  vytěžená ze staveb pražských tunelů. Navážka je tvarována do budoucího reliéfu hřiště. Po ukončení tvarování  překryje původní zemina povrch hřiště. Stavba předpokládá přesun 1,5 milionů kubických metrů hmot.
 
Hřiště se bude jmenovat Black Bridge

 
Ivan Paggio, foto: Antonín Krčmář