Na sníh, na skálu či mezi trpaslíky?

10.03.2010 | Jiří Fejgl | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Snow GolfGolf na sněhu, na skále či jako hra loutek. Sníh sice bleskurychle mizí, ale ještě máte trochu času. Vyražte a vyzkoušejte si snow golf. Jaké jsou zážitky ze sněžných bitev? A co takhle odpal z 3200 metrů do údolí? Třeba mezi trpaslíky holdující Adventure golfu…

Snow golf: Spisovatelův vynález
Pravda, proslul především nezapomenutelnou Knihou džunglí, ale ani tento jeho příspěvek do historie není k zahození. Rudyard Kipling byl první, kdo vážně zkoušel sněžný golf. Stalo se na konci 19. století ve Vermontu. Spisovatel si nabarvil míčky na červeno a vrhl se do hry.

Dnes si může snow golf zkusit každý. Používají se zelené a oranžové míčky, při každém úderu je dovolené zapíchnout do sněhu týčko. Není však možné hrát grafitovými holemi. Mráz by mohl přispět k jejich zničení.

Od roku 2007 se koná mistrovství světa – pokaždé zatím vyhrál německý dobrodruh Adi Hengstberger, bývalý motokrosař a triatlonista. „Vždycky jsem dělal takové zvláštní věci. Proto se mi snow golf tolik líbí. Normální golf už je tak trochu nuda,“ řekl. Snow golf má však ještě jeden stupeň, tzv. ledový golf, jenž si můžete vyzkoušet v Grónsku.

Extrémní golf: Návrat ke kořenům
extremni golfV lese, na sjezdovce, v parku – zkrátka kdekoli. Tato varianta golfu povoluje vlastně cokoli. „Původně se hrálo ve zcela neupraveném terénu,“ píše se na jedné webové stránce příznivců extrémního golfu. „Takže jde vlastně o návrat ke kořenům.“

Jako průkopník extrémního golfu je označován Rick Ryan, jenž společně s přáteli začal přesunovat hru z upravených hřišť do „divočiny“ v osmdesátých letech minulého století. Jeho parta se jednou rozhodla, že vyleze na vrchol Snowbowl, do výšky 610 metrů nad mořem.

„Měli jsme trochu upito a někdo vzal z auta hole,“ vzpomínal Ryan. „Když odpálíte míček z vyvýšeného místa, vypadá to, že nikdy nepřistane. My jsme v tu chvíli měli pocit, že může dolétnout až do vedlejší vesnice. Skončili jsme, až když jsme poztráceli všechny míčky.“

Od té doby se pořádají různé soutěže. V Česku například ve Špindlerově Mlýně na sjezdovce ve svatém Petru nebo v pražském parku Ladronka. V Norsku si můžete zahrát 500 kilometrů za polárním kruhem, v Bolívii v nadmořské výšce 3200 metrů. Golf pronikl i do válečné zóny v Kábulu či pod aktivní sopku Waikoloa na Havaji.

Adventure golf: Malý, ale náš
Je to skvělý trénink puttování, ale také naprosto svébytná hra, která žije vlastním životem. Hřiště vypadá sice trochu jako model vláčků, přesto tady najdete všechno, co si jen můžete přát: pískové bunkery, vodní překážky, terénní nerovnosti. Jen je všechno takové nějaké menší – a tráva je umělá.

ADVENTURE GOLF HORNI BEZDEKOV - foto IGOR FALTUS

„Hřiště jsou různá, v americkém Orlandu jsme hráli i na jamkách, které měly sto metrů,“ vykládá Jan Prokop, otec mladinké Češky Olivie Prokopové, mistryně světa v tomto sportu.

Vypadá to trošku jako minigolf – ale není to minigolf. Hraje se golfovým míčkem, hráči mohou chodit po drahách, na hřišti je klasicky osmnáct jamek. Klíčové je pravidlo o překládání. Míček se občas dostane do místa, kde jej není možné holí odehrát. Je zkrátka moc blízko mantinelu. Při minigolfu je na dráze vyznačená čára několik centimetrů od hrazení, na níž se míček pokládá. Při adventure golfu si hráč sám určuje místo, odkud bude pokračovat.

Česko je v tomto sportu velmi úspěšné. Tedy především slečna Prokopová. Ta už čtyřikrát (z toho jednou mezi ženami) vyhrála nejprestižnější turnaj, US Masters. K tomu také třikrát ovládla mistrovství světa dospělých.

Teď má před sebou tahle patnáctiletá dívka poslední úkol: Prorazit také mezi muži.

Golf na sněhu, na skále či jako hra loutek. Sníh sice bleskurychle mizí, ale ještě máte trochu času. Vyražte a vyzkoušejte si snow golf. Jaké jsou zážitky ze sněžných bitev? A co takhle odpal z 3200 metrů do údolí? Třeba mezi trpaslíky holdující Adventure golfu…