Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

NA NOVÝ ROK S ALEXEM ČEJKOU

16.01.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Je tichý a sympatický. Říká zásadně U nás, když mluví o Česku. Získal v letošním roce kartu na následující sezóny v Evropské PGA po slavném triumfu na Trophee Lancome. Těsně předtím si zahrál v Čeladné na Prosper Cupu (vítěz PRO-AM) a v Liberci na D.A.S. Liberec Open (celkové vítězství). Stál těsně před vítězstvím v kvalifikaci na USPGA Tour. Jeho druhé místo je obrovským úspěchem.Určitě jsi spokojený s tím, jak to dopadlo?
Zisk karty na USPGA Tour byl můj hlavní cíl. I z dlouhodobého hlediska. Systematicky jsem se na tuto kvalifikační školu připravoval a do obou kvalifikací jsem šel s jasným cílem a čistou hlavou. Bez takového přístupu se ani v tak tvrdé konkurenci nedá prosadit.

Měl jsem pocit z jednoho tvého rozhovoru, že tvojí prioritou byl Ryder Cup?
Ryder Cup je určitě golfová olympiáda. Kdyby se mi to podařilo, byl bych určitě moc rád. Ale pokud chceš hrát Ryder Cup, musíš splňovat tvrdá kritéria. A tady se moje rozhodnutí získat kartu na USPGA Tour a hrát v Americe stává spíš brzdou, která bude v budoucnu na obtíž. Když budu hrát v Americe, tak body z Evropské Tour, které jsou pro kvalifikaci pro Ryder Cup potřebné, prostě nebudou. Mojí následující prioritou je jednoznačně uržení karty pro USPGA Tour i na další sezónu.

Co pro to musíš udělat?
Prvních sto patnáct hráčů žebříčku automaticky zůstává na další rok. Kdo je sto šestnáctý má v ruce Černého Petra a je znova na startu. Další možností je vyhrát některý z turnajů, které ti v případě vítězství zajistí kartu rovnou na následující roky dva.

Uvidíme tvé jméno na US Masters?
To je ve hvězdách. Musím se kvalifikovat. Když jsem se díval na poslední žebříček, byl jsem asi třiapadesátý. Abych mohl pomýšlet na US Masters, musím bych být v první padesátce. Pokud budu mít dobrý start do sezóny, tak bych mohl teoreticky v Augustě hrát. Jenom musím podotknout, že se taky může stát, že budu hrát první tři turnaje slušně, budu do dvacátého místa a přitom se budu v Money Ranking propadat dolů.

Měl jsi nějakou výhodu při kvalifikačním turnaji vzhledem k tvé kartě na European PGA Tour?
Ne. Absolvoval jsem celou kvalifikaci. První kolo probíhalo v Monterey na Pebble Beach. Hrálo se na hřišti, kteté mi moc nesedí. Fairwaye velké jako letiště a tak se z toho stává v podstatě jenom chip and putt competition. Napereš driver co nejvíc to jde, protože tak se přiblížíš ke greenu a tam jde jen o to, jak blízko se dostaneš chipem k tyči, nebo jak dobře umíš puttovat. Taky o tom svědčí výsledky. Na pětatřicátém místě byli hráči s výsledkem sedmnáct ran pod par hřiště. Při závěrečných kolech v La Quinta na PGA West by to dalo na vítězství a pětatřicátý muž pole postupoval s výsledkem rovným mínus osmi.

Co vlastně byla zač třináctka na Stadium Course?
Třináctka?… Aha! Ty myslíš to bogey v prvním kole a double bogey v posledním? Byl to těžší par tři. V první rundě jsem dal trojputt a v poslední jsem trefil vodu.

Nebylo-li by vody, bylo by vítězství?
(Smích) Kdyby byli kapři na stromě, nebyly by rybníky! Ale asi ano. Jenže v té chvíli už jsem věděl, že kartu mám. A vlastně už celé poslední šesté kolo jsem šel absolutně na jistotu. Jenom jsem se snažil držet na fairwayích a trefovat v regulaci greeny. Takže ta malá ztráta koncentrace nakonec znamenala jenom tolik, že jsem šel poslední kolo jako jediné ze všech šesti nad par hřiště. Další rozdíl mezi prvním a druhým místem je pozvánka na jeden turnaj.

Přiznám se, že tomu moc nerozumím?
V tom právě vidím největší rozdíl mezi Evropskopu a Americkou PGA. Všech třicet pět kvalifikantů má zaručen určitý počet startů na USPGA Tour. Nevím úplně přesně jaký je rozdíl v počtu garancí mezi prvním a posledním kvalifikantem. Může to být zrovna tak pět turnajů jako deset. Takže jestli bylo za první místo o jeden turnaj ze série víc?

To je pro mně novinka. Kolik startů má v Americe garantovaných Alex Čejka?
Pamatuju si jen, že je jich přes dvacet. Ale lhal bych, kdybych říkal, že je jich dvaadvacet nebo čtyřiadvacet.

Začínáš na Havaji. Teplíčko. Bude se ti odtamtud chtít odjet?
(Široký úsměv) Říkal jsi, že americkou túru sleduješ?

Myslím, že se to dá takhle říct?
(
Další úsměv) Takže máš pocit, že je vidíš hrát často ve svetru? Kdepak. Ti to mají namakaný! Jdou celý rok se sluníčkem, aby je neofouklo. Obrazně řečeno, když se hraje v tričku s dlouhým rukávem, tak už je něco ?v nepořádku?. Jasně, takhle je to trochu přitažené za vlasy, ale v podstatě to tak v principu je. Ona USPGA Tour opravdu začíná na Havaji a pokračuje přes jižní cípy Spojených Států směrem k severu a pak se zase stáčí k jihu. Ale pravda je, že ani Amerika neumí poručit větru, dešti?

Trochu jinak. Uvidíme někdy Alexe Čejku, jak kohosi na drivingu trénuje?
To především!!! No dobře. Tak to teď uvedu na pravou míru. Trénovat budu, ale maximálně Mirku a děti. Nejsem typ člověka, který by dokázal chodit každý den do práce na jeden driving a tam předávat svoje zkušenosti. To si spíš umím představit, že se budu v budoucnu živit designem golfových hřišť. Lákalo by mě možná postavit si hřiště přesně podle svých představ.

Které hřiště se ti líbí nejvíc?
Je jich logicky víc. Mariánky. A v Evropě potom K-club, starý Wentworth a nejvíc snad Loch Lomond.

Zpátky do budoucnosti: jak ji vidí Alex Čejka teď, prvního ledna, tady v Praze?
(Hahaha!!) Růžově! Jen růžově! Ne úplně vážně. Jede se mnou dlouholetý kamarád Karel Skopový. Stál u mého bagu i při mém největším vítězství na VOLVO Masters a na naši spolupráci se moc těším. Takže se může stát, že se nakonec objeví v přenosu třeba na CNBC taky zkratka TCH. Když se bude všechno dařit, jak má, tak doufám, že se jen tak z Ameriky nevrátím. Ale jsem taky připraven podřídit všechno rodince. Když něco nebude fungovat, tak se vrátíme zpátky do Evropy. Díky Tropheé Lancome mám kartu zajištěnou, takže můžu začít hrát kdykoliv při starém a vyzkoušeném režimu.

Co Alex, Amerika, cigarety, Ferrari a ryby?
Vím kam míříš. Oni opravdu kouření nevidí rádi. Jsem teď v situaci, kdy mi cigareta přes den nechybí. Doby, kdy jsem si při golfu zapálil, dvakrát zatáhnul a cvrnknul nedopalek do roughu jsou pryč. Takhle jsem ve skutečnosti vykouřil tak dvě cigarety ale přitom zařvala celá krabička. Teď si vychutnám pozdě večer dvě nebo tři cigarety. Nezapírám, že se na ně těším. Do Ameriky těším na ty jejich obrovský křižníky, co jezdí pěkně pomalu a vejde se do nich dvanáct bagů! A ryby? Uvidíme?

Díky za rozhovor a hodně štěstí!

[Gallery not found]