Challenge Kunětická Hora – zvítězil Dán Harto

14.10.2012 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Andreas Harto

Neděle – poslední  kolo
(Vít Koďousek) Nádherný slunečný den byl kulisou finálového kola turnaje D+D REAL Czech Challenge Open 2012, který přinesl nervy drásající bitvu. Čtyři birdie na posledních čtyřech jamkách – to byl závěr, na který nikdo ze soupeřů Andrease Harta nedokázal odpovědět. Čtyřiadvacetiletý dánský hráč si s přehledem došel pro své druhé vítězství na Challenge Tour a z Golf&Spa Resortu Kunětická hora si odváží prémii 25.600 Eur a zbrusu nové auto.

Dvě tisícovky diváků se přišly podívat na finálové kolo turnaje D+D REAL Czech Challenge Open 2012. Nádherné slunečné počasí přilákalo kvalitní diváckou kulisu, která byla zvědavá především na výkony čtyř českých hráčů. Bohužel až na Ondřeje Liesera se nikomu z našich nepodařilo navázat na předchozí kvalitní výkony a výsledkovou listinou se propadli na nižší místa.

Ondřej Lieser se chtěl divákům odvděčit za jejich soustavnou podporu dobrou hrou ve finále. A podařilo se.

„Turnaj byl prostě fantastický,“ spokojeně odpovídal Ondřej Lieser. „Je to pro mne velmi důležité, že jsem hned v prvním profesionálním startu prošel cutem a navíc si připsal velmi slušné umístění.“ Diváci hnali svého domácího borce do boje – tleskali a fandili. „Byli výteční,“ skláněl poklonu fanouškům Lieser. „Cítil jsem jejich podporu v průběhu celého turnaje – a bylo to velmi příjemné.“

I díky nim dokázal překonat drobnou krizi, kdy opět na první jamce (ve finále jamka číslo 10) zahrál bogey. Nakonec zapsal znovu výkon pod parem hřiště – 70 ran – a skončil na děleném 33.místě (68-69-72-70 .. -9).

Martin Příhoda zahrál 74 ran (celkově mínus 6) a skončil na děleném 42.místě. „I přes ten nepříznivý výkon v posledním kole musím říct, že to pro mne byla skvělá zkušenost,“ hodnotil své vystoupení na turnaji Příhoda. „Chtěl bych poděkovat promotérovi, že jsme dostali možnost hrát tento turnaj – bylo to nesmírně přínosné.“

Filip Mrůzek a Rudolf Nechanický se v posledním kole protrápili k výsledkům 77 a 80. Nakonec oba mariánskolázeňští hráči obsadili místa na konci startovního pole. Filip Mrůzek byl dělený 58. (69-73-68-77 .. -1) a Rudolf Nechanický ještě o dvě místa horší (70-69-70-80 .. +1).

Ve slunečném nedělním odpoledni bojovali o titul především dva hráči – Andreas Harto a Joachim Hansen. Oba dánští profesionálové se na dálku přetahovali o vedoucí příčku. V jednu chvíli se zdálo, že rozehrávka o vítěze turnaje bude nezbytná. Ale to nechtěl připustit 24letý Harto. Na posledních 4 jamkách si připsal birdie a s výsledkem mínus 24 zvítězil o tři rány před svým krajanem Hansenem. „Je to fantastický pocit,“ usmíval se sympatický Dán. „Přesně před dvěma lety jsem vyhrál svůj první profesionální titul a teď svírám v rukou znovu vítězný pohár. A mohu směle pomýšlet na evropskou PGA Tour – to je skvělé.

Je to jeho třetí vítězství na European Challenge Tour, když to první si připsal ještě jako amatér v roce 2010. Minulý rok odehrál na European PGA Tour, ale příliš se mu tam nedařilo. „Myslím si, že teď jsem na hlavní Tour připraven mnohem lépe a moc se tam těším,“ říkal Harto. „Teď mě čekají ještě dva turnaje na Challenge Tour a ty už budou velmi příjemné.“

Turnaj D+D REAL Czech Challenge Open 2012 byl opravdovým golfovým svátkem. „Upřímně chci říct, že tento turnaj byl jedním z nejlepších, jaké jsme letos na Challenge Tour hráli,“ neskrýval své nadšení ředitel turnaje Gary Butler. „Už se těším, až se za rok znovu potkáme.“

Z hlediska české účasti byl historickým vystoupením, když celkem čtyři profesionálové postoupili cutem do víkendových kol. A to se ještě nikdy v minulosti nepovedlo.

„Je to historický úspěch, který český golf opět posune o kousek dál,“ řekl při závěrečném ceremoniálu promotér turnaje Petr Dědek a vzápětí dodal: „Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří se na turnaji podíleli – greenkeeperům, dobrovolníkům, divákům a pochopitelně také sponzorům, bez kterých by se tento turnaj uskutečnit nemohl. Příští rok uděláme jen jednu jedinou změnu – budeme hrát v červnovém termínu. Jinak byl totiž turnaj nesmírně úspěšný. A z toho mám velkou radost.“

 

Konečné Top 10 a umístění českých hráčů:


Sobota – 3. kolo
Po třetím kole je z čtyř českých hráčů nejlépe umístěný Martin Příhoda,  který dnes zahrál skvělý výsledek 66 ran (-6).  Příhoda půjde do čtvrtého kal za 21. místa (-8).  Na 27. pozici jsou umístěni  Rudolf Nechanický a Ondřej Lieser(-7) . Filip Mrůzek přenocuje na 36. pozici (-6).
V čele se drží Dán Andreas Harto (-17). Druhý je Angličan Steven Tiley (-16).


Top 10 a čeští hráči po třetím kole:

 

Rozhovory 3. kolo – Vít Koďousek

Martin Příhoda

MARTIN PŘÍHODA -8 (69-73-66)

Dnes sis připsal zatím nejlepší výsledek v turnaji – 66 ran. Jak ses cítil na hřišti?
Bylo to super. Začal jsem třemi birdie a to mě hodně uklidnilo. Pak jsem hrál celou dobu v pohodě a padalo to tam. Takže spokojenost.

Vypadalo to, že jsi na hřišti trefoval snad všechny greeny v regulaci.
Ano. Kromě jednoho – na devítce – tak jsem byl opravdu bezchybný. Jen pár puttů mi objelo jamku, ale nestěžuju si. Vždycky to může být lepší, ale je to golf. Takže se s tím musí počítat. Nemohu si na nic stěžovat – super kolo.

Byl jsi hodně nervózní v průběhu dnešního dne?
Ani ne. Většinou jsem nervózní, když mi to nejde. Takže to nebyl problém.

A proč jsi v polovině kola angažoval kedíka?
Tomáš se mi nabídnul a mně se to v té chvíli hodilo. Včera jsem šel na druhé devítce plus tři a tak jsem měl z ní trochu respekt. No a s ním jsem to zvládnul úplně v pohodě.

Měl jsi pocit, že dnes bylo hřiště jiné než včera?
Ano. Dnes byly greeny naprosto dokonalé a chci poděkovat greenkeeperům, že je takto výtečně připravili. Bylo to super.

S jakým cílem půjdeš do zítřejšího finálového kola?
Tak rozhodně bych chtěl zahrát podobný výsledek jako dnes. Nebo stejný. Prostě se budu snažit o ten nejlepší výsledek. Člověk to nemůže ovlivnit, ale snažit se budu.

 

 

Filip Mrůzek

FILIP MRŮZEK -6 (69-73-68)

Filipe, dnes jsi zahrál 68 ran – výborný výsledek – co k tomu říct?
Já mám dnes radost. Měl jsem trochu problém s puttováním. Některé putty jsem zatahoval doleva, což byla chyba. Čtyřmetrových puttů, které jsem dnes neproměnil do birdie bylo bohužel dost. V poli jsem hrál výborně – zahrál jsem na fervej, pak na čtyři nebo pět metrů k jamce a dva putty. Pět birdie, jedno bogey – myslím, že to bylo dobré.

Cítil si nějakou změnu na hřišti oproti minulým kolům?
Myslím, že greeny byly o trochu rychlejší. Myslím, že Michal Voigts je válcoval. To mě vyhovovalo – greeny krásně drží, backspiny to bere,… puttování bylo o to jednodušší. Ale na druhou stranu těch puttů mohlo být dnes trochu méně.

Jak jsi na tom se statistikami trefených greenů v regulaci?
V prvním kole jich bylo 15, včera 13 a dnes … 17!! To jsem ani nečekal. Pouze na jedničce jsem netrefil green, ale byl z toho par.

Zahrál jsi jedno jediné bogey – jak k tomu došlo?
Na čtyřce. Hrál jsem šestku železo, která skončila krátká. Měl jsem patnáctimetrový putt přes bouli, který jsem nechal asi metr krátký. No a ten jsem bohužel nedal. Byl to vlastně jediný putt, který jsem z takovéto vzdálenosti minul.

Bylo hřiště dnes jednodušeji navrtáno?
Myslím, že včera to bylo o něco obtížnější. Nevím proč, ale dnes to bylo – podle mého názoru – mnohem hratelnější. Když to bylo vzadu, tak jsem si to ohlídal. Takže mě to přišlo dneska v pohodě.

S jakým cílem půjdeš zítra do finálového kola?
Stejně jako dnes – naplno. A snažit se zahrát osmnáct birdie!!

 

 

Ondřej Lieser

ONDŘEJ LIESER -7 (68,69,72)

Dnes jsi přinesl výsledek par – moc příležitostí ke skórování nebylo, že?
Od první jamky jsem se necítil ve své kůži. Byl jsem trochu přešlý, ale pořád jsem se snažil ukázat před lidmi a hrát dobré rány. Ale prostě to nešlo. Něco tam sice spadlo, ale rány, které jsem mohl a měl zahrát, se nepovedly.

Hrál jsi pod nějakým tlakem – je to přeci jenom první turnaj v roli profesionála?
Tlak jsem ani necítil. Snažil jsem se soustředit na vlastní hru. Ani diváky jsem moc nevnímal – snažil jsem se ponořit víc do sebe. A možná jsem to trochu přehnal. Byl jsem takový unavený a ospalý – prostě se nedařilo a s výsledkem nejsem spokojen.

Co se ti honilo hlavou, když si šel na první odpaliště – nevypadal si tak suverénně jako v předchozích dnech?
Říkal jsem si – hlavně tref fervej. Což se mi tedy první ranou povedlo. Pak jsem však pokazil ránu do greenu a ten trojputt mě na chvilku úplně zastavil. Na dvojce jsem hned minul krátký putt do birdie a pak jsem se s těma greenama nedokázal sžít.

Nakonec však s výsledkem 72 můžeš být spokojen – i když se nedařilo, dokázal si vybojovat tento výsledek.
Hrál jsem dnes nahoru dolů. První devítku jsem klidně mohl zahrát tři pod – to bych ale nesměl zahrát dva zbytečné trojputty a minul pár krátkých puttů. Na druhé devítce to byl opravdu boj – kdykoliv jsem pokazil ránu, tak mě to stálo úder navíc. I když na druhou stranu jsem měl štěstí na šestnáctce, kde byl míč ve vodě ještě hratelný a na následující jamce jsem skvěle zachránil par. Bohužel na osmnáctce z té obtížné pozice nešlo nic dělat – tam kdyby mi diváci nenašli míč, tak jsem ho sám ani nenašel. Ten totiž ani nebyl vidět.

Měl jsi dnes od sebe příliš velké očekávání po těch dvou skvělých dnech?
Ani ne. Chtěl jsem hrát pouze svůj golf, svoje rány, které na tomto hřišti hraju. Ale bohužel mi dnes vůbec nevycházely. Třeba na osmnáctce jsem hrál z odpaliště jen trojku dřevo na pozici, abych nedopálil do bunkerů… a zahrál jsem padesát metrů doprava do hustého roughu. To jsem vůbec nečekal. Jinak jsem se soustředil na svůj golf, ale nedařilo se. No vlastně, když se ohlédnu za tím dnešním kolem – tak par je ještě dobré číslo. Ale zklamání z dnešního golfu tam určitě je.

S jakým odhodláním půjdeš zítra do posledního kola?
Jak jsem říkal na začátku turnaje – mým cílem bylo projít cutem. Pochopitelně jsem teď trochu naštvaný z toho dnešního dne, ale musím to nějak dostat z hlavy. Půjdu si teď ještě trochu potrénovat, trošku si pročistit hlavu a zítra nastoupím na nové kolo. Zkusím zapomenout na to dnešní a doufám, že to tam bude padat.


 

Pátek – 2. kolo

Ondřej Lieser

Ondřej Lieser dnes opět donesl skvělý výsledek,  69 ran a je na 11. místě s parádním skore -7. Cutem prošli další tři  čeští hráči Rudolf Nechanický (-5), Martin Příhoda (-2) a Filip Mrůzek (-2). Dalších třináct českých hráčů v turnaji skončilo za hranicí cutu a nepostoupilo do dalších kol.  Skončil také vítěz z Čeladné Henningsson, vítěz US  Amateur Peter Uihhlein, Rafa Echenique a Matteo del Podio.

Vede Dán Andreas Harto (-12) před anglickodánskou dvojicí Steven Tile a Anders Hansen se skore -11.
Největší průlet výsledovkou dokázal Němec Maxmilian  Kieffer (-1), který o ránu vylepšil rekord hřiště (63)  a ze 48. místa vyšplhal na 4. příčku. Podobně Švéd Vancsik postoupil ze 48. místa na 6. pozici (-8).

Top 10 druhého kola:

Pozice českých hráčů


Rozhovory po 2. kole (Vít Koďousek)

Ondřej Lieser


ONDŘEJ LIESER -1 (68,69)

Ondro, zahrál jsi znovu skvělý výsledek – jaké to bylo dnes?
Rozdíl byl ten, že jsem dnes nezahrál socket. Takže určité zlepšení tam bylo, i když to dvakrát znovu málem socket byl. Ale jinak jsem hrál dnes opravdu klidný golf. Trefoval jsem ferveje, trefoval jsem greeny a jak jsem říkal včera – v prvním kole jsem si vybral příděl puttů až do konce sezóny – takže tam ty putty dnes příliš nepadaly. Ale na druhou stranu jsem si říkal – včera jsi toho proměnil tolik, že dnes nemůžeš čekat, že ti to tam bude padat stejně. Navíc mi greeny připadaly trochu pomalejší než včera – hodně puttů totiž těsně před jamkou ujíždělo. Takže putty jsem nehrál špatně, ale řada mi jich jen tak objela jamku.

To rozhodně nebyl případ na poslední jamce, kde se ti podařila taková „zmrzlina“ a bylo z toho birdie.
Ano. Tam jsem si říkal – přidám mu trochu víc, protože nemá kam zahnout. Byl to takový dvojitý break – nejdříve lehce doleva a potom doprava. Ještě půl metru před jamkou byl u levé hrany a viděl jsem, že točí do jamky. Tak jsem se začal pomalu radovat, ale míček najednou prudce začal točit doprava a jen taktak, že obtočil hranu jamky a zapadnul do ní. To byl však putt, který jsem hrál už naprosto bez stresu. Po ráně do greenu jsem si totiž oddechnul – tentokrát to bylo kolo bez socketu.

Jak prožíváš atmosféru turnaje – hraješ na svém domácím hřišti, před domácími diváky, kteří i přes tu zimu přišli a povzbuzovali tě.
Já si to strašně užívám a moc jim děkuju, že se mnou vůbec jdou. Nějak jsem se k nim sice na hřišti nehlásil, protože jsem se nechtěl nechat rozptylovat. Věděl jsem, že tam jsou. Občas jsem prohodil nějaký ten vtípek, ale jinak jsem se soustředil na hru. Ale opravdu jim strašně děkuju, že tady se mnou byli v té zimě.

Ve flightu to však nevypadalo, že byste se příliš bavili jeden s druhým. Soustředil ses především na sebe?
Je pravda, že jsme se s klukama ve flightu příliš nebavili. Nebyl na to ani nějaký prostor, protože Matt (Ford) nebyl nejrychlejší. Od začátku jsme byli časově pozadu a rozhodčí nás dali na stopky. Takže to bylo hodně nepříjemné. Ale jinak to bylo fajn. Peter Uihlein je bývalá amatérská světová jednička, vyhrál US Amateur a hrál už na mnoha profesionálních turnajích. S ním to bylo super. Hlavně jsem rád, že jsem se nenechal strnout tím, že mě na drajvech přestřeloval o 30 metrů. Já jsem si hrál ten svůj golf.

Jsi nejlepší z českých hráčů. Cítíš teď před víkendovými koly nějakou nervozitu nebo naopak uvolnění, že sis splnil cíl – postoupit cutem?
Spíš to uvolnění. Já jsem říkal celou dobu – pro mě je cíl cut a cokoliv nad to je bonus. Teď v cutu jsem a chci si ty následující dvě kola užít. Chci zahrát dobrý výsledek a možná se přiblížit někam k Top 5 nebo Top 3. Ale budu si hrát svůj golf – a když to bude padat, tak to bude fajn, a když ne, tak ne.

Jak velká záležitost to pro tebe je – hrát první turnaj v profesionálních barvách na domácím hřišti a před kamarády a známými?
Jako amatér jsem hrál dvakrát evropskou Tour a jednou Challenge a ani jednou jsem neprošel cutem. Teď konečně po tom přestupu k profesionálům se mi to povedlo. Připravoval jsem se na to opravdu poctivě dva nebo tři měsíce. A teď si to všechno užívám. Mám z toho dobrý pocit – před sebou mám možnost posunout se někam dál a kdoví – možná je to turnaj, který může změnit moji kariéru.

A jak se ti líbí turnaj po organizační stránce?
Fantastický. Slyším ze všech stran jen slova chvály a musím se k tomu přidat také. Není si nač stěžovat. Hřiště je výborně připraveno, organizace turnaje běží jako na drátkách,… já jsem moc spokojen. Jsem rád, že promotér turnaje Petr Dědek dotáhl svůj sen do konce a my tady na „kuňce“ můžeme takovýto turnaj hrát.

 

MARTIN PŘÍHODA -2 (69,73)

Martin Příhoda

Martine, jak náročný byl dnešní den oproti tomu včerejšímu?
Na druhé devítce se nám dost rozfoukal vítr a bylo to o hodně těžší. Takže to bylo velmi nepříjemné, ale museli jsme se s tím vypořádat.

Jaká byla pohoda ve flightu se Šimonem Zachem a skotským Scottem Henrym?
Bylo to super. Dobrá pohoda je vždy důležitá ke kvalitnímu výkonu – a tu jsme na hřišti měli nejenom dnes.

Včera si zahrál skvěle a dnes to bylo o něco horší. Co bylo tím zásadním rozdílem mezi oběma dny?
Hrál jsem stejný golf jako včera… akorát s tím rozdílem, že dnes na druhé devítce jsem udělal pár hloupých chyb. Netrefil jsem green a následně si ani dobře nepřihrál. Takže to byl nejspíš ten zásadní rozdíl.

Jak vnímáš atmosféru turnaje – je to tady jiné oproti jiným turnajům, které jsi letos hrál?
Tak když to porovnám s ostatními turnaji na Challenge Tour, které jsem měl možnost hrát, tak tady se člověk musí cítit lépe. Hraje totiž doma, v Čechách – takže je to určitě mnohem lepší.

Máš pocit, že hra na domácí půdě ti zvedla sebevědomí nebo že tě víc povzbudila?
Určitě. Člověk zná toto prostředí, lidi, hřiště – takže by se dalo říci, že je to velká výhoda hrát před domácím publikem.

Je to už podruhé, co jsi prošel cutem na Challenge Tour – minule to bylo v Rusku. Jaký máš nyní cíl do víkendových kol?
Budu se snažit hrát stále to, co jsem hrál doposud. Zkusím zahrát co nejlepší výsledek a takovým mým cílem by bylo umístit se mezi nejlepšími 20 hráči.

 

MAREK NOVÝ +1 (71, 74)

Marek Nový

Marku, jen krůček chyběl k tomu, abys prošel cutem. Jsi hodně zklamaný?
Ano. Jsem dost zklamaný, protože jsem hrál velmi dobře. Nedělal jsem žádné chyby – snad jen ty dvě na prvních dvou jamkách dnes. Trefoval jsem hodně greenů v regulaci, ale bohužel jsem žádné nabízené šance nedokázal opravdu využít. Dnes jsem dokonce zahrál trojputt. Pro mě je tato situace velmi frustrující – hrajete dobře, ale neskórujete. Číslo vypadá, jako že to nejde, ale já jsem měl ze své hry velmi dobrý pocit – jen proměnit alespoň část z oněch šancí.

Co se dá dělat v takovéto situaci, když to tam prostě nepadá?
To opravdu nevím. Mělo by se čekat na to až se to zlomí, ale když už jste mimo cut a víte to, tak je to velmi frustrující. Chcete to zlomit, ale ono to stále nejde a nejde. Je to taková bezmoc. Kdybych věděl, co se s tím má dělat, tak to udělám!

Takže trpělivost ti na hřišti nechyběla..
Trpělivost jsem měl včera dost velkou – bez bogey a jedno birdie ze sedmnácti šancí. To hovoří za sebe. Byl jsem na sebe hrdý, že jsem vydržel a nezačal hrát agresivněji, protože pak většinou přichází chyby. No a dnes to bylo prakticky to samé – akorát jsem udělal dvě chyby.

Jaká byla podle tebe atmosféra na turnaji?
Myslím si, že to bylo výborné. Dokonce se i do té zimy vydali nějací diváci a tak to bylo moc příjemné. Atmosféra na turnaji je skvělá – všichni hráči to kvitují s povděkem. Mně se to tady moc líbilo – hřiště i organizace turnaje… prostě všechno tak, jak má být na kvalitním turnaji. Chtěl bych taky poděkovat sponzorům za to, že pro nás takovouto skvělou záležitost připravili.

Od příštího roku budeš i ty stálým hráčem na Challenge Tour. Jak se na to těšíš – tady si mohl otestovat své příští soupeře.
Těším se moc. Co se týče jednotlivých ran, tak tam mezi sebou a ostatními nevidím žádný rozdíl. Dnes mi sice výsledkově trochu utekli, ale jinak to o ničem dalším není. Snad možná hra kolem greenů a na nich – ta je u těchto profesionálů opravdu na velmi dobré úrovni. Jejich úspěšnost proměňování puttů ze tří metrů a blíže je fakt slušná.

Co tě teď čeká v nejbližší budoucnosti?
Teď volno – asi týden. Pak mám v plánu odjet trénovat do Španělska a připravit se na Q-School. Tam bych měl být 14 dní.

 

Lukáš Tintěra

LUKÁŠ TINTĚRA +5 (75, 74)

Lukáši – jsi letos jediným českým hráčem na Challenge Tour. Znamenalo to pro tebe extra motivaci nebo bylo svazující hrát před domácím publikem?
Svazující to vůbec nebylo – naopak byla to extra motivace. Mám kategorii 12 a letos jsem odehrál asi 5 nebo 6 turnajů na Challenge Tour. V každém z těch turnajů jsem se snažil dosáhnout dobrého výsledku, abych postoupil cutem a připsal si nějaké umístění do Money listu. To je důležité k tomu, abych mohl hrát i další rok. Možná, že právě to je ta chyba – až moc jsem si přál uspět a moje hra vždy na něčem klopýtla. Například včera jsem zahrál 9 na šestnácté jamce – to se nesmí stát. Ale to je občas důsledek toho přílišného chtění.

Kolik českých hráčů má podle tebe šanci v této konkurenci?
Nechci říkat nějaké konkrétní číslo, ale vidíme tady pár velmi dobrých výsledků od našich golfistů. Včera po prvním kole tady mezi námi byla taková euforie – uvědomujeme si, že máme na to bojovat s konkurencí na Challenge Tour. Myslím si, že ještě uvidíme pár zajímavých výkonů a já klukům budu držet palce.

Můžeš srovnávat jednotlivé turnaje tak nám řekni, jak se ti líbil turnaj D+D REAL Czech Challenge Open?
Celkově působí turnaj velmi dobře… profesionálně zorganizovaný. Nechci říkat, že je to tady skvělé, jen abych se zavděčil sponzorům. Ale opravdu si myslím, že odvedli fantastickou práci. A co jsem slyšel od ostatních hráčů – tak ti tento turnaj považují za nesmírně zdařilý. Myslím, že celý turnaj výtečně reprezentuje Českou republiku. Jsem moc vděčný sponzorům, že se Challenge Tour hraje právě v Čechách.


 

Čtvrtek – 1.kolo
V prvním kole European Challenge začali někteří čeští hráči velmi dobře. Nejlépe z našich začal na svém domovském hřišti čerstvý profesionál Ondřej Lieser (-4) a přenocuje na 13. místě.  Filip Mrůzek a Martin Příhoda došli první kolo s výsledkem 69 úderů (-3), Rudolf Nechanický 70 (-2), Stanislav Matuš a Marek Nový -1. Petr Nič došel v paru.
Ostatním českým hráčům se nedařilo a tvoří početnou skupinu na konci výsledkové listiny.

Vede Angličan Robert Dinwide, který utvořil nový rekord hřiště, 64 úderů (-8).


Top 10 prvního kola:

Pozice českých hráčů

Rozhovory – 1. kolo (Vít Koďousek)

Filip Mrůzek

Ondřej Lieser 68  (-4)

Devět birdie, ale na druhé straně jedno bogey a dvě double-bogey… co k tomu můžeš říct?
Já k tomu snad nemám co říct. Deset let jsem nezahrál socket a dnes se mi to podařilo dvakrát. A jednou dokonce hybridem. K tomu opravdu nemám co dodat. Byl jsem našlápnutý a chtěl zahrát opravdu dobrý výsledek – ty tři jamky mě stály hodně ran, ale na druhou stranu jsem pyšný na to, že jsem se dokázal vždy zvednout a ještě ty chyby napravit.

Měl si skvělý úvod a potom přišly ty dvě hloupé chyby – double-bogey,bogey… ale vzápětí šňůra tří birdie. To svědčí o dobré koncentraci.
Ano. Byl jsem spokojený s tím, že jsem to vše zvládl s klidnou hlavou. Věděl jsem, že nic není ztraceno a říkal jsem si „bojuj dál“. A přišla řada tří birdie, kterou jsem se znovu dostal do hry.

Kunětická hora je tvým domácím hřištěm. Pamatuješ si někdy, že bys tady zahrál 9 birdie za jedno kolo?
Ne. I při mém rekordním kole, když jsem zde zahrál 64 ran jsem zapisoval 6 birdie a jeden eagle. Byl jsem dnes hodně překvapený, jak jednoduše jsem dokázal proměňovat birdie. Musím říct, že mi tam padalo snad všechno.

Jak ti seděla dnešní příprava hřiště?
Já jsem si dnes prošel velmi zajímavými místy. Byl jsem v hustých roughech, v semiroughu i na fervejích. Takže si myslím, že jsem vlastně vyzkoušel úplně všechny pozice. Každá část hřiště je připravena velmi pečlivě. Akorát greeny byly k večeru už opravdu hodně rozšlapané a za nízkého slunce bylo vidět snad každou nerovnost. A to na sebevědomí hráči nepřidá. V tom se velmi těžce puttuje, ale mě to tam padalo. Takže velká spokojenost.

S jakým cílem půjdeš na hřiště zítra?
Já mám cíl pořád stejný – projít cutem. To je můj cíl a všechno ostatní je bonus. Nedívám se na nějaký Top10 nebo podobně. Chtěl bych zítra zahrát nějaké klidnější kolo a doufám, že mi to tam bude padat jako dnes.

 

Petr Dědek

Filip Mrůzek -3 (69)

Jak se ti dnes hrálo?
Dnes se mi hrálo skvěle. Prakticky na co jsem sáhnul, to mi vyšlo. Byl to takový velmi konzistentní golf – šly mi železa, driver i putter. Takže jsem opravdu spokojen.

Máš pocit, že ti sebevědomí zvedlo úspěšné vystoupení v letošní sezóně na české PGA Tour?
Ano – určitě. Letošní sezóna byla pro mne velmi úspěšná a samozřejmě z toho plyne i větší sebevědomí na tomto turnaji. Trénoval jsem teď hodně na Slovensku, kde působím na Penati Golf Resortu a to bylo moc přínosné.

Jak se cítíš na takovémto velkém turnaji – máš určitý respekt?
Ne. Před hráči tady respekt nemám. Hrajeme každý sám za sebe a proti hřišti a to, že dnes někdo zahrál mínus 7 – to nic neznamená. Zítra to klidně mohu být já.

Jak bys hodnotil připravenost hřiště?
Myslím, že hřiště je v naprosto dokonalé kondici. Greenkeeper Michal Voigts a jeho tým ho připravili výborně. Já mám „kuňku“ rád – hraje se mi tady dobře. A dnes mi to šlo.

Jaký je tvůj cíl v tomto turnaji?
Nechci jen přemýšlet o cutu. Mám trochu vyšší cíl. Samozřejmě, že bych tady chtěl vyhrát a myslím si, že to není nemožné.

 

Petr Dědek jr.

Petr Dědek +11 (83)

Je to tvoje první zkušenost s profesionálním turnajem – jak se ti hrálo?
Zprvu jsem měl strach, že se budu stresovat a mít nervy… ale nakonec to bylo super a já jsem si to skvěle užil.

A nebyl si nervózní na prvním odpališti?
Čekal jsem, že to bude horší… bylo to docela v pohodě. I ten první drajv mi vyšel. Startér mi řekl, že jsem ho zahrál do stejného místa jako většina ostatních hráčů. Takže mě to uklidnilo.

Jaké jsou tvé pocity – být účasten na takovémto turnaji.. určitě je to velká zkušenost.
Rozhodně. Ze začátku jsem se bál, že budu mít pocit jako že sem nepatřím. Ale ten se díkybohu nedostavil. Ba naopak. Chvílemi jsem cítil, že mezi tyto kluky patřím. Bylo to super – velká zkušenost.

Jaká byla atmosféra ve flightu?
Parádní. Kluci byli moc příjemní a milí. Bavili jsme se společně a byli na mě moc fajn.

A co hřiště?
To je ve výtečné kondici. Mohlo být asi ještě trochu těžší, ale na druhou stranu dobře pro mne, že nebylo. Navíc vyšlo počasí.. byl krásný den. Takže jen ty nejlepší pocity.

Co chybělo k tomu, aby výsledek byl o něco málo lepší než byl?
Po třetí jamce mi nešly moc drajvy. A z 200 metrů hrát do greenu druhé rány – to není úplně jednoduché. Také mi nevyšlo několik puttů – ale to je všechno celkem normální. Ještě jednou – je to pro mne velká zkušenost do příště.

A co tě čeká bezprostředně po dnešním kole?
Dám si něco k jídlu a pak půjdu na driving. Musím to trochu poladit!D+D Real Challenge začíná ve čtvrtek prvním kolem na Kunětické Hoře. Naposledy se Challenge hrála v Česku v srpnu 2008 na liberecké Ypsilonce. V tříčlenné rozehrávce tehdy zvítězil Angličan Seve Benson nad Španělem Cabrera Bello a dnešní hvězdou, Jihoafričanem Brandenem Grace.

Ve startovním poli se objeví vítěz posledního turnaje u nás Seve Benson,  vítěz z Čeladné Oskar Henningsson, ještě nedávno nejlepší světový amatér Peter Uihlein, Mistr ČR na rány 2010 z Mariánek Tyrrell Hatton a sedmnáct českých hráčů, našich nejlepší profesionálů a amatérů.
Hrají: amatér Petr Dědek, Petr Gál, Jaroslav Krejcar, Ondřej Lébl, čerstvý profesionál Ondřej Lieser, Stanislav Matuš, Filp Mrůzek, Rudolf Nechanický, Petr Nič, amatér Vítek Novák, Marek Nový, Martin Příhoda, Robert Schovánek,   Jakub Stanislav, amatér David Štrouf, Lukáš Tintěra a amatér Šimon Zach.


Odkazy:  … Golf Kunětická HoraSatelitní mapa hřištěStránka turnajeStránka na European Challenge

Z archívu Golf.cz :  European Challenge 2008 – Ypsilonka


.