Nový vítězem na Kunětické Hoře

12.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Marek Nový

Neděle – 2. kolo
Marek Nový udržel vedení z prvního kola a stal se vítězem Euled Golf Classic. V neděli zapsal 70 ran (-2) a stlačil své konečné skóre na -8. „Ukázalo mi to, že můžu hrát nízké skóre. A to i tady, kde jsem předtím zahrál maximálně -2,“ pochvaloval si golfista, jenž se letos pokouší prorazit na Challenge Tour, kam loni postoupil. Zatím má za sebou dva nezdařené cuty. Vítězství na Pilsner Urquell Czech PGA Tour si cení, protože neví, zda se na nějaký další turnaj této série dostane.
Na druhém místě skončili společně nizozemský profesionál Xavier Ruiz Fonhof a další z předních Čechů Stanislav Matuš, oba s odstupem pěti úderů na vítěze. O čtvrtou pozici se podělili Slovák Tomáš Kamas s Ondřejem Lieserem.
„Po oba dva dny se mi dařilo patování. To mi poslední měsíc vůbec jde,“ pochvaloval si Nový. V obou víkendových dnech pak přidal jinou součást hry, díky níž si držel konkurenci na distanc. „V sobotu mi to šlo z týčka a trefil jsem spoustu greenů. Dneska to bylo horší, ale využil jsem dobrou krátkou hru.“ Vítěze mrzelo jen bogey na poslední jamce. Nebyl si jistý, jaký má náskok a jediná taková chyba ho teoreticky mohla připravit o výhru, protože dva hráči předvedli ve finálovým kole lepší výkon – Fonhof 69 (-3) a Kamas 67 (-5). Nového čtvrteční náskok byl však dostačující.
Za měsíc se na Kunětické Hoře uskuteční turnaj Challenge Tour D+D Real Czech Challenge Open. Pro jistého českého účastníka byl start domácí série skvělou přípravou. „Byly tady skvělé greeny a na tomhle turnaji budou ještě rychlejší. To mi vyhovuje. Může být ale sucho a řidší rough, ale taky je možné, že ho nechají vyrůst, protože loni to tady kluci dost rozstříleli,“ připomněl Nový premiéru druholigové evropské soutěže na východočeském hřišti.

Sobota – 1. kolo
Nejlepší start do premiérového dílu nového ročníku Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2013 na Kunětické Hoře předvedl první český držitel stálé karty na Challenge Tour Marek Nový. Čtyřnásobný vítěz národního žebříčku profesionálů přišel s čistou skórkartou se šesti birdie. S výrazným náskokem čtyř úderů se usadil na vedoucí pozici. A to ještě ani jednou neskóroval na žádné ze čtyř pětiparových jamek.

Druhý je Stanislav Matuš, jenž ve čtvrtek skončil na turnaji ProGolf Tour v Hamburku na děleném 20. místě a okamžitě po skončení GreenEagle Classic spěchal domů, aby stihl páteční pro-am a následně i celý turnaj. Únava na loňském vítězi čtyř turnajů nebyla téměř znát, do prvního dne vstoupil třemi birdie na úvodních pěti jamkách a vypadalo to, že hned od začátku zaútočí na obhajobu triumfu z roku 2012, kdy se turnaj odehrál na stejném hřišti, ale pod jiným promotérem. Pestré kolo nakonec přineslo Matušovi skóre -2 s pěti birdie a třemi bogey. 
Nečekaný průnik na pomyslné medailové pozice zaznamenal po první osmnáctce Ladislav Ťupa. Stejně jako Marek Nový ani jednou nechyboval. Jediné birdie na jamce č. 15 mu zajistilo 71 ran a ztrátu pěti úderů na vedoucího Marka Nového. Filip Mrůzek v loňské sezoně exceloval a ani v jednom turnaji se neumístil mimo první desítku. Tentokrát se dlouho držel na úrovni paru, ale chyba na tříparové sedmnáctce, kde zahrál double bogey, jej srazila na výsledek 74 (+2), s nímž se dělí o 11. místo. 
Euled Golf Classic přilákal do známého resortu nedaleko Pardubic všechny špičkové české profesionály doplněné o nejlepší golfisty ze Slovenska a Maďarska a kvalitní hráče z dalších zemí.

Top 20 prvního kola: