Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Tournament of Champions má nejpřekvapivějšího vítěze historie: Jonathana Byrda

10.01.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Jonathan Byrd

Byl to duel „podzimních vítězů“. Byl to vyrovnaný boj. A jako vítěz z něj vyšel Jonathan Byrd.  Na PGA Tour vyhrál už popáté, ale tohle je jeho bezesporu největší úspěch. Nikdo s ním před zahájením úvodního podniku zámořské sezony nepočítal.

Mohlo to dopadnout i tak, že by se stejná slova dobře psala o Robertu Garrigusovi, ještě méně zkušeném a v dosavadní kariéře méně úspěšném. Také on zahrál v Kapalua Resortu po čtyřech kolech 24 ran pod par. A také on měl spíš sekundovat favoritům.

Ti však nestačili na dvojici po úspěchu lačnících hráčů, kteří se na havajský ostrov Maui kvalifikovali až turnajovými výhrami na závěrečných dílech loňské Podzimní série.

První jamka rozstřelu ještě mezi nimi nerozhodla. Na osmnáctce oba zahráli par 5. Pak se pozornost přihlížejících přesunula na čtyřparovou jedničku. Zatímco Byrd znovu paroval, Garrigus měl těžký úkol proměnit putt ze čtyř metrů. Nezdařilo se, a tak se musel spokojit se druhým místem. „Měj jsem to hrát víc přímo,“ ztrousil ledově poražený.

Byrd získal z celkové dotace 6,5 milionu dolarů šek na 1,12 milionu, což je bez tří set tisíc tolik, co nastřádal na prémiích za celý loňský rok. „Celý den jsem hrál obstojně,“ pochválil se dvaatřicetiletý golfista.

Spojené státy v něm mají konečně zase vítěze Turnaje šampionů, o jehož budoucnosti a herním formátu panovaly loni jisté pochybnosti. Američan ho naposledy vyhrál v roce 2001, tehdy to byl Jim Furyk.

Jestliže Byrd je mnohem překvapivější majitel trofeje, ne-li nejpřekvapivější v historii, není žádným zelenáčem. Ve finálovém kole neztratil nervy. „Stačilo vytvářet si příležitosti a proměňovat je. Na hřišti jsem se cítil fajn,“ doplnil.

Na třetím místě skončil po vynikajícím finiši Graeme McDowell. Severoir pokořil hřiště Plantation Course výkonem 62 ran (-11), zahrál postupně jedenáct birdie. „Když začínáte finálové kolo s takovou ztrátou, vlastně s tím nemůžete moc dělat. Držel jsem hlavu mezi rameny a nakonec z toho byl dobrý den,“ řekl třetí v konečném pořadí, jenž za duem lídrů zaostal o pouhý jeden úder.

O čtvrtou pozici se podělili Švéd Carl Pettersson s Američanem Stevem Strickerem, o šesté jeho krajan Matt Kuchar s Angličanem Ianem Poulterem.

Z předchozích kol:

SOBOTA: V čele se seřadile trojice Steve Stricker, Jonathan Byrd, Robert Garrigus. Všichni Američané měli průběžené skóre 18 ran pod par a před dalšími účastníky už nejméně tříúderový náskok. Nejlepší kolo zahrál Stricker – 65 ran (osm pod par). Přitom to na takové skóre dlouho nevypadalo. Jenže zkušený a vyrovnaný golfista zapsal šest birdie z posledních osmi jamek. „Kvůli silnému větru jste na odpališti nemohli vědět, co od drivu očekávat,“ připomněl povětrnostní podmínky.

PÁTEK: Robert Garrigus ve druhém kole hřiště rozstřílel na druhou. Dosáhl výsledku 63 ran (deset pod par) a navíc těžil ze svých drivů, připomínajících skutečné projektily. Na šestnácté jamce ale dokázal, že prvotřídně ovládá všechny herní prvky, a wedgí poslal balon do eaglu. Na zbývajících dvou jamkách vyslal z odpaliště před sebe takové bomby, že se maršálové hlídkující na příslušných místech museli rychle přesouvat, aby uhlídali místo dopadu míče.

Na odpaliště úvodní jamky už nebyl připuštěn Camillo Villegas. V prvním kole totiž zahrál špatný chip na green a v okamžiku, kdy se k němu míč vracel, odpálil trs trávy, který při svém úderu vykrojil. Kolumbijec tím porušil pravidlo a zákazu upravovat hřiště, když je balon v pohybu, a do druhého kola nebyl připuštěn.

ČTVRTEK: Hráče na havajských ostrovech překvapilo studené a nevlídné počasí, takřka po celý hrací den navíc drobně pršelo. „Je to dost neobvyklé, aby tady panovaly takové podmínky,“ komentoval podmínky Carl Pettersson. Švéd se dostal do společného vedení Američanem Jonathanem Byrdem. Na první odpaliště se nakonec vydalo třiatřicet golfistů, neboť Geoff Ogilvy se odhlásil pro zranění prstu pravé ruky. Udělal si na něm tržnou ránu, když uklouzl na skále a dopadl na ostrou hranu kamene.