Muž vrhal míčky po tisících do národního parku

04.07.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Kam až může vést posedlost golfem? Správci parku Joshua Tree National Park ve Spojených Státech zatkli v září roku 2009 muže, který byl obviněn z naházení až 3000 golfových míčů do největší písečné rokle v Národním parku Joshua Tree. Podle správce parku Joe Zarkiho tvrdil viník, který pracoval na nedalekém hřišti, že chtěl svým činem poctít duše všech zesnulých golfistů.

Obviněný šedesátiletý Douglas Jones mimo jiné také po parku nechával plechovky s naloženým ovocem, které podle něj byly určeny ztraceným turistům.

Nevím, jestli by byli zesnulí nadšeni z toho, že se je někdo snaží poctít znečištěním jedné z největší písečné rokle na světě. Ale tam, kde Jones viděl poctu, rangeři viděli neohleduplné znečišťování přírody.

“Někdy kolem roku 2007, začali naši rangeři objevovat značné množství golfových míčů v některých odlehlých částech parku,” prozradil mluvčí Zakri. “Nemohli jsme dlouho přijít na to, co se tam děje, byly tam i tenisáky.” Rangeři také nacházeli plechovky s ovocem a zeleninou různě rozmístěné po parku. Zakri podotkl, že v činech Douglase nebyla žádná logika. Sedmnáctého srpna roku 2009 se jim nakonec podařilo pachatele z La Quinty dopadnout. Ten se hned přiznal. Jones uvedl,  že po sobě chtěl na světě zanechat nějakou stopu.

Policie zjistila, že muž do parku míče vozil ve svém autě, tedy nepoužíval k jejich dopravení do rokle golfovou hůl. Míče, kterých bylo mezi 2000, až 3000 nepředstavovaly pro místní zvěř žádnou hrozbu, tedy pokud by si je nějaké zvíře nespletlo s vejcem a nesnažilo by se je spolknout. Těžké ale bylo park vyčistit a dát do původního stavu.

Pracovníci v parku čištěním strávili přibližně 373 hodin. Jones byl obviněn za znečišťování parku, zakázané krmení zvěře a zanechávání majetku na území parku. Před federálním soudem mu byla udělena vysoká pokuta a do konce života má do parku zakázaný vstup.

K případu se vyjádřil i jeho sedmaosmdesátiletý otec, se kterým Jones Bydlí. „Opravdu netuším, kde by mohl vzít tolik golfových míčů,“ řekl.


Aneta Zárubová