ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Musí golfisté pravidelně cvičit?

11.03.2016 | Taťána Belšánová | publikováno v rubrice Novinky
A A A
Rory McIlroy

Rory McIlroy

Nebo bychom se spíš měli ptát, zda by golfisté měli cvičit? Samozřejmě, že by měli. Každý člověk dbající o své zdraví, by měl přiměřeně cvičit. Ale tady jde o to, zda cvičení opravdu nutně pomáhá hrát lepší a delší rány?

Rozhodně si to myslí Rory McIlroy, který tráví téměř každý den v posilovně, čímž se snaží udržovat své tělo v dobré kondici. A zároveň pozvednout svou hru na lepší úroveň. Úspěchu v podobně čtyř major titulů nebo prvního místa v žebříčku nejlepších golfistů světa by možná bez cvičení nikdy nedosáhl. Pravdou je, že McIlroy má postavu, kterou mu může spousta jiných (nejen) golfistů závidět. Je silný, ale flexibilní. Má pevný postoj a ruce šlachovité tak akorát.

„Rory není první člověk na světě, který kvůli golfu posiluje,“ říká jeho trenér Steve McGregor, který vystudoval fyziologii cvičení. „Gary Player dělal stovky sed-lehů denně. Pak přišel Tiger Woods a teď Rory. Snaží se o to, aby pokryl každou oblast, která by mu potenciálně mohla dát nad jinými hráči konkurenční výhodu,“ říká McGregor, který s McIlroyem spolupracuje od roku 2010.

Jason Day

Jason Day

Golfisté jsou sportovci a golf  21. století je plný vysportovaných těl. Vedle McIlroye stojí za zmínku třeba Camillo Villegas, Dustin Johnson, Adam Scott nebo… „Třeba Jason Day je velký, silný muž sportovní postavy. A právě tak budou vypadat hráči stále častěji – až se rozšíří povědomí o tom, že atletická postava a síla je v určitých oblastech hry výhodná,“ říká Rory McIlroy.

Deadlift, neboli mrtvý tah či dřepy posilují nohy, a právě síla v nohou je v golfu mnohem víc důležitá, než si většina lidí uvědomuje. A ač se to na první pohled nemusí zdát, Rory McIlroy používá při švihu především nohy. Ty určují tempo a začátek švihu.

Šestadvacetilý McIroy přitom začal chodit do posilovny zpočátku především kvůli zdravotním problémům. Před pěti lety trápily McIlroye bolesti zad. Masáže nepomáhaly, tak zkusil cvičení. „Nejdřív jsem tam chodil, protože jsem musel. Ale teď už chci. Je to součást mého života a mojí rutiny. Užívám si to. Mám rád ten pocit, když se pořádně zapotím. Je to známka toho, že jste opravdu tvrdě dřeli. A je to skvělý způsob, jak začít den,“ říká severoirský hráč.

Ještě dříve než Rory McIlroy to byl Tiger Woods, který propadl posilování. Člověka by mohlo napadnout, že jedním z hlavních důvodů, proč byl Woods tak úspěšný, byla jeho závislost na posilovně.

„Fyzická zdatnost je důležitá už jenom proto, že na hřišti ujdete několik kilometrů, aniž byste se unavili. A pokud musíte za jeden den odehrát třeba 36 jamek, cítíte se na té poslední stejně jako na té první,“ prohlásil před pár lety čtrnáctinásobný vítěz major turnajů.

Jenomže existuje i jistá pravděpodobnost, že právě Woodsova posedlost cvičením může být důvodem pro to, proč je na tom po zdravotní stránce momentálně tak, jak je.

Bubba Watson

Bubba Watson

Na každého takového McIlroye nebo Woodse připadne totiž jeden Bubba Watson nebo John Daly, kteří hrají míče skoro stejně daleko, ale bez nějakého extra tréninku. „Musíte sami přijít na to, co je dobré pro vás a pro vaši hru. Není na to jednoznačná odpověď,“ říká dvanáctinásobný vítěz turnajů na PGA Tour Steve Stricker.

 „Já nepotřebuji posilovat. Ani trochu,“ usmívá se s cigaretou v ústech argentinský hráč Angel Cabrera, který má na kontě 52 profesionálních výher. Z toho dva major tituly.

Podobně je na tom i Španěl Miguel Angel Jimenez, který se netají svou náklonností k dobrému vínu a doutníkům.

Rafael Cabrera-Bello

Rafael Cabrera-Bello

V každém sportu, a v golfu především, je psychická část hry stejně důležitá jako fyzická. Jenomže většina golfistů na své hře většinou nic měnit nechce. Jako by se řídili heslem: Když to není rozbité, tak to nebudu opravovat“.

„Myslím si, že je moje tělo silné,“ říká Cabrera. „Snažím se udržovat zdravý a silný, ale pokud si jiní hráči myslí, že cvičení je něco, co jim pomůže, tak dobře tedy. Stala se z toho hra opravdových sportovců. Ale já pořád nedělám nic a nebudu to měnit,“ dodává Argentinec.

 

 

Počet přečtení: 1 453
Komentáře
 • Petr Routner napsal:

  Dobrý večer,
  Hráči, které jste na konci jmenovali ovšem za několik let na tour neuvidíme… Hráči, kteří chtějí zvládnout spousty tréninkových hodin, soutěžních kol a chtějí zůstat zdraví, cvičit prostě musí…jenže řada našich mladých českých hráčů toto nedělá, zřejmě si myslí, že s tímto přístupem uspějí… Když už ale někdo o cvičení v Čechách mluví, míní tím zpravidla cvičení ve fitness, nikoliv i cvičení fyzioterapeutické, které je neméně důležité… Dokonce jsem se setkal i s děsivým fenoménem, že samotní rodiče dotyčné hráče od cvičení odrazují…
  Až když se hráči zprofesionalizují, teprve zjistí, jak na tom jsou ve srovnání se světem…přitom, čím dříve začnou cvičit, tím lépe pro ně…

  Mgr.Petr Routner
  Sportovní fyzioterapeut Prague golf teamu

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017