Monty si »dědky« omotal kolem prstu

09.09.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky

Colin Montgomerie

Přepisuje všechny statistiky. Colin Montgomerie vyhrává na European Senior Tour jeden turnaj za druhým a může se brzy stát nejúspěšnějším hráčem.

historie. Jednapadesátiletý Skot však řádí i na druhém břehu Atlantického oceánu a dá se bez nadsázky říci, že je spolu s nesmrtelným veteránem Bernhardem Langerem nejlepším současným seniorem planety.

Montgomerie zdárně pokračuje v rekordní sérii na European Senior Tour, kterou začal hrát loni v červenci. Z pěti letošních turnajů dokázal čtyři vyhrát. Naposledy zvítězil v neděli na Russian Open Golf Championship nedaleko Moskvy, týden předtím dominoval na Trevis Perkins Masters v Anglii.

Skot byl ve svých nejlepších golfových letech na major akcích pětkrát druhý a nikdy tak nad hlavu žádný velký pohár nezvedl. Aby mohl být nehrajícím kapitánem Evropy pro Ryder Cup, musel dostat interní výjimku, protože tím porušil nepsaný zákon.

Mezi seniory však řádí jako černá ruka, letos vyhrál již dva majory a na dalším byl druhý. Monty ovládl květnový US Senior PGA Championship a červencový US Senior Open Championship, a na Senior Open Championship ve Walesu nestačil pouze na německou legendu Langera.

„Konečně jsem se dočkal. Čtyřikrát jsem skončil těsně druhý na major turnajích a nyní jsem vyhrál dva v jedné sezoně. Je ale smutné, že jsem to dokázal až po padesátce,“ rozkládal skotský profesionál.

Jako první hráč historie soutěže dostal v jedné sezoně přes 500 tisíc eur ve výši vydělaných odměn (po ruské akci má svém kontě 607 tisíc) a také nejrychleji v historii vyhrál čtyři turnaje.

Nejúspěšnějším je v tomto ohledu Angličan Tommy Horton, který v roce 1997 získal hned šest titulů mezi seniory. Za ním je krajan Carl Mason s pěti tituly z let 2004 a 2007. Monty však má letos k dispozici ještě pět akcí, takže může oba kolegy přeskočit.

Zároveň má před sebou k překonání celou řadu dalších rekordů. Nejlepší v počtu vítězných turnajů je zmíněný Mason, který vyhrál 25 akcí. Za ním jsou Tommy Horton (23), Neil Coles (15), Sam Torrance (11) a Brian Huggett (10). Posledně jmenovaného by Montgomerie s pěti tituly dohonit už třeba příští rok.

Určitě ale nepřekoná rekord pro nejmladšího vítěze, protože první turnaj vyhrál loni ve věku 50 let a 70 dní. John Bland v roce 1995 dokázal zvítězit už devět dní po 50. narozeninách.

Nový vládce seniorské scény by ale Blanda mohl překonat v počtu let, které uplynuly mezi prvním a posledním titulem. Dosavadní rekordman vyhrál premiérový turnaj v roce 1995 a poslední o 13 let a 313 dní později v roce 2009. To by ale musel Colin hrát ještě v roce 2027.

Montgomeriemu se daří i na druhém břehu Atlantiku. Na Champions Tour odehrál čtrnáct akcí, desetkrát skončil v první desítce a je v žebříčku druhý. A vyhrál samozřejmě výše uvedené dva majory, které se počítají do obou soutěží. Lídrem celé zámořské tour je…. jak jinak, nesmrtelný Langer, který ale odehrál osmnáct akcí.