Mistrovství PGA Czech na rány 2013

02.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Marek Nový

Pondělí – finálové kolo
Šampionem PGA na rány se stal poprvé v kariéře Marek Nový. Ve větrných podmínkách finálového kola zahrál nejlepší denní výsledek 69 ran (-3) a dostal se na konečné skóre ve stejné hodnotě. Na druhém místě skončil o jeden úder Ondřej Lieser, na třetí místo kles slovenský amatér Juraj Zvarík. Své tři rány z mínusu ztratil a vrátil se na konečnou bilanci even par. Vítězkou ženské kategorie se stala Daniela Proroková.

„Vyhrávat je příjemné vždycky,“ usmál se Nový, jenž má karlovarské hřiště rád, ale vyšly mu tady jen dva turnaje – tento a předtím jamkové mistrovství republiky amatérů v roce 2006, které tady rovněž vyhrál. „Hřiště bylo perfektně připravené. Dost jim tu pršelo a některé fairwaye byly mokré, ale bylo ve skvělé kondici, i greeny byly rychlejší než jak je znám,“ dodal vítěz.

Po úvodním kole se Nový dělil o čtvrté místo a o tom, že zlikvidoval náskok členů finálového flightu, se dozvěděl až po drivu na patnácté jamce, kdy se o to začal zajímat. „Dával jsem pozor hlavně na sebe,“ připomněl starou známou poučku. „Když jsem zjistil, že vedu, myslel jsem si, že bude zapotřebí zahrát čtyři pod. A po bogey na sedmnáctce jsem věděl, že na poslední bude nutné birdie. Buď pro vítězství, nebo pro play-off. Nakonec to stačilo na výhru,“ dodal spokojeně.

Nový vyhrál úvodní díl Pilsner Urquell Czech PGA Tour na Kunětické Hoře, teď se stal hlavním kandidátem na celkové prvenství. Domácí série už má na programu jen Grand Finále na Kaskádě o prvním říjnovém víkendu. Ještě předtím, vlastně už za týdne, se ekipa českých golfistů vydá na první fázi kvalifikace European Tour. Bude ji hrát jak Nový, tak Lieser. Ten dostal novou chuť do golfu poté, co mu lidový léčitel odstranil chronické problémy s levou rukou. Kvůli nim vynechal čtyři měsíce zimní přípravy a v létě se mu stejné problémy vrátily. „Jako kdyby mi tu ruku vyměnili,“ pochvaloval si druhý v celkovém pořadí Czech PGA Strokeplay Championship. „Vůbec nepociťuju, že bych se zhoršil, je to jen o tom chytit se nějakým nízkým kolem,“ dodal povzbudivě.

Konečné Top 10:

Neděle – 1. kolo
Slovenský hráč Juraj Zvarík (-3) vede v Karlových Varech po prvním kole mistrovství české PGA na rány. O ránu zpět je domácí hráč Lukáš Tintěra (-2). Na třetí pozici přenocuje Ondřej Lieser (-1). Nejlépe umístenou ženou je Denisa Sobotková na 7. místě (+1).
Úspěšný amatér Zvarík absolvuje svou premiérovou sezónu v řadách profesionálů a poprvé se dostal v některém z turnajů Pilsner Urquell Czech PGA Tour do průběžného vedení. Úvodní jamky ani trochu nenasvědčovaly tomu, že by měl tuto pozici zaujmout. Na tříparové čtyřce zahrál double bogey a na následující pětce přidal bogey. Skóre -5 po pěti jamkách by leckoho srazilo do kolen. Zvarík ale naopak všechno hodil za hlavu a nakopl se k parádní jízdě mezi zbývajícími třinácti jamkami. Z prvního birdie se radoval hned na pětiparové šestce a pak na jamkách č. 10, 13 a dokonce i na velmi těžké čtyřparové šestnáctce. To nejlepší si nechal až na poslední jamku, na níž uzavřel kolo eaglem.
příčce s výsledkem 69 ran.

Ve finále ale bude mít těžkou pozici, protože v těsném závěsu jsou za ním jsou golfisté, kteří už v seriálu získali několik turnajových prvenství a jsou hladoví po dalším titulu. Tintěra na hřišti, kde se hraje PGAC Strokeplay Championship, vyrůstal a hřiště dokonale zná. Stejně jako Zvarík zapisoval do skórkarty eagle, ale stalo se tak už na jamce č. 2. Na trojce ale musel vstřebat bogey. Do konce kola pak ještě Tintěra uhrál tři birdie a dvě bogey. Letos zatím prokazuje kvalitní výkonnost a na triumf při posledním turnaji ve Skalici může navázat zítřejším útokem na další vítězství.

Ambice na zisk cenné trofeje si dělá také Lieser. Na svůj doposud jediný titul dosáhl v květnu 2001 ve Mstěticích, kdy působil ještě jako amatér. V Karlových Varech se mu podobně jako Zvaríkovi nedařilo na čtyřce a pětce – z obou jamek odešel s bogey. Pak už ale nechyboval a díky třem birdie na šestce, čtrnáctce a osmnáctce a posunul až na výsledek 71.

PGAC Strokeplay Championship 2013 se musí obejít bez svého obhájce. Petr Štrougal, který před rokem překvapivě zvítězil, v turnaji chybí kvůli zdravotním potížím. Stopku vystavil Štrougalovi bolavý loket.

Další umístění:4. Skopový, Nový (E), 7. Matuš, F.Mrůzek (+1), 17. J.Juhaniak, Němeček, Nič (+3), 44. Lizánek (+8), 57. Kamas (+11).

Top 10 prvního kola:

 

Odkazy: .. GC Karlovy VaryHřiště na satelitní mapěStránky PGAC Tour