Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Významné události 2009

04.01.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

titulPíšeme novou dekádu století, sezóna 2009 je za námi.  Byla bohatá přebohatá. Podchytit všechno, co se  událo  je téměř nemožné. Pojďme si připomenout alespoň nejdůležitější momenty golfového roku 2009 a  mistrovské okamžiky. U každého odstavce naleznete odkaz na příslušný článek na Golf.cz.

 

 

VÝZNAMNÉ MOMENTY SEZÓNY 2009

VyborKonference  ČGF
Sezónu zahájila jako každoročně březnová konference České golfové federace.  Vymykala se průměru tím, že kromě obvyklé jednotné kandidátky výboru kandidovaly do výboru i samostatné osoby, které nově vstoupily do golfu s předvolební kampaní.  V divokém průběhu konference se úplně zbortil obraz prezidenta Milana Veselého.  Pod tlakem nových kandidátů prováděl názorové veletoče a piruety. Ti, které v článku den předtím označil za zlo českého golfu, byli druhý den jediní možní kandidáti do výboru, samozřejmě pokud zůstane prezidentem.  Osoby ze své kandidátky nechal jejich osudu.  Prezident Štiřína Jan Herman, který kandidoval na druhé období  funkce viceprezidenta si to nenechal líbit  a  oznámil kandidaturu na prezidenta. Situace kolem volby prezidenta degradovala tak, že nakonec na nejvyšší funkci kandidovaly čtyři osoby.  Předchozí dohody však nakonec zafungovaly a Veselý byl zvolen do třetího volebního období s příslibem, že z funkce odejde za dva roky.
Do ČGF bylo přijato devět nových klubů.   Reportáž z konference najdete zde.


Abrahams09Lady Abrahams Trophy

Soutěžní sezóna začala konce dubna čtvrtým utkáním ženských týmů našich nejlepších hráček v Sokolově. V družstvu Severu hrály  Adéla Cejnarová, Kateřina Krásová, Kristýna Pavlíčková, Klára Spilková, Šideri Váňová, Tereza Vavrušková a hrající kapitánka  Martina Dorníková. V družstvu Jihu hrály  Emily Curry-Bartoňová, Lucie Hinnerová, Radka Vlašínová, Sylva Michálková, Marie Šebestová, Karolína Vlčková a hrající kapitánka Veronika Holišová.  Suverénně zvítězilo družstvo Severu 9,5:3,5.
Reportáž z Lady Abrahams Trophy v Sokolově najdete zde. 


JanousekSkončil Václav Janoušek

Václav Janoušek,  jedna z nejvýraznějších postav českého golfu se začátkem května rozhodl odejít na odpočinek.  Čtvrt století  vedl hendikepovou komisi, patnáct let komisi rozhodčích. V České republice je nejvyšším odborníkem na golfová pravidla. Stal se obyvatelem Síně slávy českého golfu. Postavil se vedle postav jakými jsou Hanuš Goldscheider, Luisa Abrahams, Míša Fuchs, Milan Moučka nebo Prokop Sedlák. 
Rozhovor s Václavem Janouškem

 
PGA C Match Play Championship
Čeští profesionálové zahájili mistrovskou sezónu zkraje června jamkovým mistrovstvím v Ropici. V repríze finále zvítězil Lukáš Lizánek nad Ondřejem Léblem,  vrátil mu porážku z předchozího roku a stal se jamkovým mistrem PGA 2009.
Reportáž z PGA Matchplay Championship

 
JamkovkaNárodní mistrovství České republiky na jamky 
Jamkovka se konala v půlce června na hřišti GC Kunětická Hora. Mistrovské tituly získali Martin Příhoda z Royal GC Mariánské Lázně a Klára Spilková z GC Erpet Praha. Druhá místa získali Jakub Stanislav a Adéla Cejnarová. Třetí místa obsadili Petr Strýček a Karolína Vlčková.
Reportáž z MČR na jamky

Mezinárodní týden golfu
Čtvrtý ročník mezinárodního týdne golfu se konal v rámci otevření zbraslavského hřiště na konci června na Zbraslavi. Hlavními hvězdami  tentokrát byli Alex Čejka a Simon Holmes. Několik exhibičních jamke s těmito hráči předvedly  Klára Spilková a Emily Cury Bartoňová.
Reportáž

Nic_poharMistrovství  České PGA na rány
Česká PGA odehrála začátkem července své mistrovství v Telči.  O mistrovi rozhodla tříčlenná rozehrávka mezi Petrem Ničem, Jiřím Němečkem a Ondřejem Léblem.  Berdíkem na první jamce play-off zvítězil Petr Nič.
Reportáž

 

vypravaEuropean Young Masters
Velikým úspěchem českých barev skončilo koncem července Mistrovství Evropy do 16 let v Paříži. Čtrnáctiletá česká reprezentantka Klára Spilková donesla v posledním kole výsledek -3 a fantastickým celkovým skore  68,65,69 (-14)  se stala  Mistryní Evropy kadetů. Karolína Vlčková obsadila vynikající konečné 6. místo.  Daniel Suchan obsadil 26. místo, Aleš Procházka 37. místo. Česká republika zvítězila v Poháru národů a dovezla domů dvě zlaté medaile.
Reportáž z EYM


Henningsson_poharMoravia Silesia Open

První turnaj European PGA Tour se uskutečnil na českém území na přelomu července a srpna.  Zvítězil Oskar Henningsson. Pro české barvy nedopadl turnaj dobře, z hromady českých hráčů neprošel cuten ani jeden hráč. Cutem však neprošel ani Alex Čejka, hrající v německých barvách.
Turnaj provázela výměna pořadatele. Za původního pořadatele Altamiru pánů Kovarčíka a  Slabého  turnaj převzala, dofinancovala a k úspěšnému průběhu nakonec dovedla společnost Quirit Alfa majitele Čeladné Stanislava Prose.
Reportáž 

vitezi2Mezinárodní mistrovství České republiky na rány
Boje o nejprestižnější individuální titul se konaly začátkem srpna  v Karlových Varech. Tituly získali nejmladší hráči v historii českého golfu. Mistry se stali David Procházka z GCC České Budějovice a Klára Spilková z GC Erpet Praha.  Vítězům bylo dohromady 31 let.
Reportáž  

 
klarabunker4Junior Solheim Cup – USA
První česká hráčka se účastnila v druhé půlce srpna utkání dívčích juniorských týmů USA a Evropy, Junior Solheim Cup. Klára Spilková byla vybrána do týmu Evropy.  V týmu USA, který vyhrál  15,5:8,5  hrála také bývalá česká reprezentantka Jessica Korda. Klára Spilková byla navíc vybrána jako spoluhráčka kapitánky Evropy do exhibičního předkola ženského Solheim Cupu. Za  Klárou se  do USA vypravil reportér  Golf.cz.
Reportáž

NEj_MarinakyExtraliga
Play-off  a finále extraligy  České republiky se uskutečnily v půlce září v Mladé Boleslavi. Mistry České republiky se stali muži Royal GC Mariánské Lázně a ženy GC Erpet Praha.
Reportáž


Golf na olympiádě
Kodaňský kongres Olympijského výboru odsouhlasil 9. Října návrat golfu mezi olympijské sporty. Stane se tak  v roce 2016  v brazilském  Rio de Janeiru

Vychod_viteziPrezident Goldscheider Trophy
Utkání mužských týmů nejlepších hráčů České republiky Východ-Západ se uskutečnilo zkraje října v Mladé Boleslavi. Za Západ nastoupili  Martin Příhoda, Jan Mergl, Filip Juhaniak jako kapitán, Jan Ryba, Rudolf Nechanický, Aleš Procházka, David Štrouf, Jindřich Heinek a Vojtěch Dostál. Za Východ nastoupili  Jiří Korda, Stanislav Matuš, David Procházka, Ondřej Lieser, Štefan Páleník, Daniel Suchan, Ondřej Chlebiš, Pavel Korda jako kapitán a  Kevin Dolejš. Zvítězilo družstvo Východu 11:6.
Reportáž


NicPetrTophyPilsner Urquell Czech PGA Tour

V nejvyšší turnajové sérii našich profesionálních hráčů byl nejlepší Petr Nič. Vyhrál tři turnaje, včetně   Grandfinále na Kaskádě v půlce října a stal se nejlepším hráčem v turnajové sérii PGA.
Reportáž


Jack Niclaus Invitational
Čeští hráči Pavel Korda a Tomáš Polišenský zvítězili koncem října ve světovém finále mezinárodní túry Jack Nicklaus Invitational  v americkém West Palm Beach.
Reportáž

Pohár mistrů klubů
Tipsport pohár mistrů klubů se popáté odehrál koncem října na Konopišti.  Poháru se účastnili kluboví mistři sezóny.  Mistry mistrů se stali Martin Příhoda z Royal GC Mariánské Lázně a Tereza Vavrušková GC Ypsilon Liberec.
Reportáž

Průšvih Tigera Woodse
Koncem listopadu se roznesla zpráva, že Tiger Woods měl autohenhodu.   Tato zprávička spustila lavinu dalších informací až přerostal ve veliký skandál. Z Tigera Woodse  se vyklubal pěkný proutník s překvapivým počtem milenek.  Pro záchranu rodiny se Tiger dal na pokání a přestal hrát golf. Manželka se prý ale stejně bude rozvádět, sponzoři ruší smlouvy, pořadatelé turnajů pláčí. Aféra  plní golfová  i negolfová  média.
Článek Andreje Halady

 
s1Večer českého golfu
Večer českého golfu se koncem listopadu vrátil do starého dobrého Blaníku. Scénárista Karel Vopička a moderátor Marek Eben z něho opět udělali příjemnou rodinnou záležitost o golfistech pro golfisty.
Pro mnohé byl vadou na kráse úsporný závěrečný raut, který v přeplněném Blaníku způsobil emoce mnoha prázdných žaludků.  Golfisty roku byli vyhlášení David Procházka a Klára Spilková.
Reportáž z Večera českého golfu

DvorakovaMarketa_403Miss Golf
Devátou Miss Golf se poslední listopadovou neděli v zaplněném Erpetu stala Markéta Dvořáková z Clubu ducha sportovního.  Korunku a šerpu první vicemiss získala Markéta Tauchmanová z GC Beřovice. Druhu vicemiss se stala Lucie Koňakovská ze Zámeckého GC Kravaře.  Markéta Dvořáková získala i titul Miss Sympatie. Miss Fotogenie se stala Eva Soukupová z GC Terasy Ústí nad Labem.
Reportáž z finále Miss Golf


MAsinovaZuzana13112009_5Zuzana Mašínová

Naše nejlepší profesionálka má za sebou první sezónu Ladies European Tour (LET). Skončila na 112. místě, neprošla finálovou kvalifikací a je bez hrací karty na příští rok. S dlouholetým trenérem Pavlem Ničem se rozešli pro názorové neshody.
Rozhovor se Zuzanou Mašínovou před posledním turnajem

SpilkovaKlaraKlára Spilková
To nejlepší nakonec.  Mladinká Klára Spilková, která slavila patnáctiny až v půlce prosince, nadělila letos českému golfu nejvíce radosti. Bohatýrskou sezónu jakou zažila v roce 2009, bude těžko překonávat.
Ve čtrnácti letech nasbírala Spilková nevěřitelné množství úspěchů. Posbírala oba domácí tituly – na rány i na jamky. Zvítězila v ženském, juniorském, dorosteneckém a kadetském žebříčku.  Stala se Hráčkou roku České golfové federace. Stala se vicemistryní Rakouska, vicemistryní  Turecka,  juniorskou  vicemistryní Francie,  dorosteneckou  mistryní Německa,  mistryní  Evropy do 16 let a byla sedmá v Evropě s družstvem dorostenek. V jeden čas měla kladný hendikep + 4,5.
Jeden z článků o Kláře Spilkové

foto: Ivan Paggio a Antonín Krčmář pro © Golf.cz