Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

MICKELSONŮV ZELENÝ SEN

12.04.2004 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Masters začínají až na druhé devítce nedělního kola, říká se. A letošní turnaj to v mnohém potvrdil. Drama až do samého závěru a nakonec splněný sen levorukého Phila Mickelsona.

Bez velkých slavností začalo první kolo tohoto slavného turnaje. 68.ročník odstartoval

poněkud smutnou zprávou, když Tom Watson byl těsně před turnajem informován o smrti svého

dlouholetého caddie Bruce Edwardse. Ten zemřel ve svém domě na Floridě na Lou Gehrigovu

nemoc. Velkých ovací se dočkal Arnold Palmer, pro kterého to byl jubilejní padesátý start na

Masters. Palmer ohlásil, že bude také ten poslední.


DEN PRVNÍ

První kolo turnaje samotného přineslo hned několik velmi překvapujících výsledků. Deštivé

počasí dokonce zastavilo průběh soutěže na dvě hodiny a tak skoro dvacítka hráčů bude muset

dokončit pár posledních jamek v pátek. Mezi nimi právě Alex Čejka, který udělal svým

příznivcům radost výborným výkonem. V úvodu zahrál dvě birdie (2. a 3. jamka), které však

vymazal zahraným bogey na 7 a hlavně double-bogey, bogey na 10. a 11. jamce. Avšak Alex

nezahodil „flintu do žita“ a skvělým finišem, ve kterém zahrál dvě birdie (12,15) a eagle

(13) se dostal zpět do hry. Zbývá mu dohrát poslední jamku, ale zatím se pohybuje na skvělém
čtvrtém místě a od lídra soutěže ho dělí tři rány.
Na vrcholu startovního pole se objevuje překvapivě Justin Rose. Mladý hráč, který na

sebe dokázal upozornit již v 17letech, kdy ještě jako amatér skončil na British Open na

čtvrtém místě. Mnozí možná pamatují na jeho chip-in na poslední jamce na Royal Birkdale v

roce 1998! Masters pro něj začaly skvěle. Společně s DiMarcem vytvořili skvělou dvojici,

kterou stálo za to sledovat. Roseův výsledek se nakonec zastavil na čísle 67, tedy mínus 5.
Chris DiMarco si svůj „speciální“ kousek nechal na šestou jamku s parem tři, kde jeho
pětka železo poslala míč přímo do jamky – Hole-in-One! DiMarco zahrál celkově 69 a s
nestárnoucím Jay Haasem se dělí o druhé místo.
Naštvaně ze hřiště odcházel Tiger Woods, který byl kvůli tmě nucen zastavit na 14.

jamce. Prozatím je jeho výsledek tristní – 4 nad par. Bude muset vykouzlit obzvláště kvalitní

výkon, aby jeho rekordní počet za sebou jdoucích „cutů“ pokračoval i nadále.
Vítěz z minulého týdne Adam Scott zahrál 80 … Vijay Singh pokazil své kolo až v závěru, kdy

druhou ránu na pětiparové 15 poslal do vody (triple-bogey) a zakončil kolo dvěma bogey (75)

… Mickelson měl zase smůlu na šestnáctce, kde zahrál double bogey (72) … ani obhájce Mike

Weir se double-bogey neubránil. Zahrál ho právě na poslední jamce …

Výsledky 1.den:
1. Justin Rose 67 -5
2. Chris DiMarco 69 -3
2. Jay Haas 69 -3
4. Darren Clarke 70 -2
4. Chris Riley 70 -2
4. Ernie Els -2 (17)
4. Alex Cejka -2 (17)


DEN DRUHÝ

Ozdobou pátečního kola, které rozhodlo o 44 postupujících byl bezpochyby K.J.Choi. Korejský golfista hrál fantasticky a na prvních devíti jamkách vyrovnal rekord hřiště (30). Šest pod par ho rázem dostalo na vedoucí místo průběžného pořadí, ale poté jeho hvězda zase pohasla. Na cestě zpět do klubovny totiž nepřidal ani jediné birdie, zato však čtyři bogey a skončil den s výsledkem 70, celkově mínus 3.
Českým příznivcům udělal největší radost Alex Čejka. K výbornému výkonu ho možná inspiroval Jack Nicklaus, se kterým šel Alex ve flightu. Tak jako v prvním kole zahrál Čejka 70 a s celkovým výsledkem mínus čtyři se drží na velice slibné druhé příčce. Je vidět, že se na jeden z vrcholů sezóny připravoval velmi zodpovědně a budeme Alexovi přát, aby jeho výkon o víkendu ještě gradoval.
Vedoucí muž Justin Rose nepředvedl sice takový výsledek jako v prvním kole, nicméně na udržení prvního místa mu stačilo zahrát jednu pod par (71). Před dvojicí Čejka-Olazábal, která okupuje druhé místo má náskok dvou ran, což však na tomto náročném hřišti není vůbec žádný rozdíl. Inu, víkend bude jistě nesmírně zajímavý…
Nebude zajímavý pro obhajujícího šampióna Mikea Weira. Ten totiž sítem cutu nedokázal projít, když především první kolo výrazně pokazil. Včerejších mínus dva jen korigovalo jeho celkový výkon a tento sympatický Kanaďan zůstal o jedinou ránu za dveřmi kvalifikace.
Mezi těmi, které o víkendu již neuvidíme je například i John Daly, který se také dlouho pohyboval na hranici „bytí a nebytí“. Bogey na poslední jamce mu však cestu do víkendových bojů definitivně uzavřelo.
Svůj rekordní 121 cut si naopak mohl zapsat Tiger Woods. Předvedl solidních 69 ran, ale jeho výkon stále vyvolává spíše rozpaky než nadšení. Pravdou je, že Tiger je bojovník a útok ze zadních řad mu může vyhovovat. Zatím zaostává za vedoucím Rosem o šest ran.
Nejnižší výsledek dne předvedl Davis Love III, když zahrál 67 ran a je zatím šestý.
Ve hře o prvenství v celkovém turnaji však zůstávají prakticky všichni ti, kteří jsou po dvou kolech stále v „červených“ číslech (14 hráčů).
Výsledky:
1. Justin Rose 67-71 -6
2. Alex Cejka 70-70 -4
2. Jose Maria Olazabal 71-69 -4
4. K.J. Choi 71-70 -3
4. Phil Mickelson 72-69 -3
6. Fred Couples 73-69 -2
6. Chris DiMarco 69-73 -2
6. Ernie Els 70-72 -2
6. Charles Howell III 71-71 -2
6. Davis Love III 75-67 -2


DEN TŘETÍ
Sobota bývá obvykle na všech turnajích dnem, kdy se „rozdávají karty“. Nedělní „pin-position“ totiž většinou nedovolují zahrát žádné skvělé výsledky a tak se očekávalo, kdo si ve třetím kole zajistí nejlepší pozici před posledním dnem.
Justin Rose a Alex Čejka, kteří vycházeli na hřiště jako poslední flight sdíleli podobný osud. Zprvu se sice zdálo, že smůla se nalepila na paty pouze Angličanovi. Ten totiž nedokázal zahrát ani jediné birdie, zato bogeys měl požehnaně (9). Byl z toho výsledek 81 a propad na dělené dvacáté místo. Alex Čejka si počínal o mnoho lépe a z trápícího se kolegy ve flightu si příklad nebral. Začal sice chybou na první jamce, která ho stála bogey, ale potom hrál solidní pary a účet první devítky srovnal na par dík birdie na poslední jamce. Druhá devítka ho však zradila. Bogey na desáté a jedenácté jamce, neproměněná birdie šance na dvanáctce a poté závěr v podobě bogey-triple bogey na posledních dvou jamkách odsunul Alexe z nadějných pozic na šestnácté místo. Především poslední jamka, na které ztratil míč a musel hrát znovu z odpaliště (poté do bunkeru a dva putty) dokonala jeho pád ze sedmé pozice. Doufejme, že smůlu si Alex vybral v tomto kole a může jít s čistou hlavou do finálového kola.
„Skokanem dne“ se ukázal být Fredrik Jacobson jehož 67 ran (jediné bogey na poslední jamce) ho rázem vyneslo až na osmou příčku.
Nicméně o zelené sako bude usilovat hned několik vynikajících hráčů. Phil Mickelson jehož tristní série 46 startů v majorech bez vítězství je dostatečně známa, by chtěl ze sebe konečně tuto smůlu setřást. V sobotu se mu dařilo a tak není divu, že se dostal na první místo průběžného pořadí. Podobně na tom byl i Chris DiMarco, který také pošilhává po svém vůbec prvním vítězství na major turnaji. I on předvedl v sobotu velmi solidní výkon a dělí se s levorukým Philem o první místo. Ale za nimi je smečka pronásledovatelů… Paul Casey překvapil, když se propracoval až na třetí místo. Tento nováček na Masters hrál výtečně, což dokumentuje jeho druhý nejlepší výkon dne – 68 ran. Také Bernhard Langer by rád znovu vystoupal na golfový trůn Masters. Pomáhá mu v tom především jeho putter, který v sobotu dokazoval opravdové divy. Dále jsou v honbě za zeleným sakem ještě Ernie Els či K.J.Choi.
Uvidíme jistě velmi dramatické finále a koho oblékne Mike Weir do zeleného saka? To si snad ani nejotrlejší bookmakeři nedovolí tipovat…
Výsledky:
1. Chris DiMarco 69-73-68 -6
1. Phil Mickelson 72-69-69 -6
3. Paul Casey 75-69-68 -4
4. Bernhard Langer 71-73-69 -3
4. Ernie Els 70-72-71 -3
4. K.J. Choi 71-70-72 -3
7. Kirk Triplett 71-74-69 -2
8. Fredrik Jacobson 74-74-67 -1


DEN ČTVRTÝ
Skvěle připravené hřiště, perfektní počasí a dramatické okamžiky od začátku až do konce – tak to byla charakteristika posledního dne US Masters. O Masters se říká, že začínají až na druhé devítce finálového dne a letošní ročník tomu dal rozhodně za pravdu.
Neděle nezačala dobře pro Chrise DiMarca, který se nedokázal dostat do správného tempa a birdie šance mu unikaly. Na první devítce dokázal proměnit pouze dvě, zato přidal tři bogey a jedno double-bogey. Další double-bogey přidal ještě na poslední jamce a soutěž skončil na děleném šestém místě.
To jeho partner v posledním flightu Phil Mickelson se s tlakem na svou osobu vypořádával rozhodně lépe. I když v určitých momentech se zdálo, že ho opět zradí jeho putter. Především v úvodu kola, kdy zahrál tři bogey na čtyřech jamkách zesílily hlasy o jeho neschopnosti vyhrát major. Mickelson však prokázal, že všechny ty neúspěšné pokusy o vítězství na majoru ho posílily.
Oči českých golfových příznivců se však soustředily na Alexe Čejku, který jen díky výbornému výkonu v posledním kole mohl pomýšlet na první desítku. Bohužel se tak nestalo. Alex sice bojoval, ale nakonec z toho bylo pouze 73 ran v posledním kole s tradičním bogey na závěrečné jamce. To znamenalo samostatné 26.místo. Nicméně k jeho kreditu nutno říci, že Čejka se mezi světovou elitou neztratil. Nicméně turnaj se hraje na čtyři kola a jen ti, kteří dokáží ve všech dnech podat vyrovnané výkony mají šanci na úspěch.
O zeleném saku pro vítěze se tedy Čejkovi mohlo jen zdát, zato Phil Mickelson ho měl na dosah ruky. Tento levoruký Američan byl mnohými přezdíván „nejlepším golfistou světa bez vítězství na majoru“ pro svou neuvěřitelnou bilanci – 46 startů na major turnajích bez jediného vítězství. Letošní Masters však Mickelsona zastihly ve skvělé formě. Do finálového kola vstupoval jako lídr startovního pole, avšak zezadu se na něj tlačil především Ernie Els. Jihoafričan chtěl do své sbírky přidat další titul z majoru a jeho dva eagly v průběhu kola to jen potvrdily. Vyhoupl se do čela turnaje a čekal jak na to odpoví Mickelson. Američan hozenou rukavici zvedl a na posledních sedmi jamkách zahrál pět birdie.
Na závěrečný green přicházel se stejným skóre jako Els a jen putt do birdie ho mohl obléci do zeleného saka pro vítěze. Ze čtyř metrů se Mickelson nemýlil a bouře nadšení jak v hledišti tak i na greenu mohla odstartovat. Po dlouhých dvanácti letech se Phil Mickelson dočkal svého premiérového titulu na major turnaji právě zde na Augusta National při US Masters. Ani on sám tomu ještě stále nevěřil. „Je to splnění velkého snu,“ zářil šťastný vítěz. „Tyto pocity si budu pamatovat do konce svého života.“
Ernie Els tak nakonec skončil druhý a na třetím místě se umístil překvapivě Korejec K.J.Choi. Tiger Woods, který se trápil po celou dobu turnaje nedosáhl na vyšší než 22.pozici.
Výsledky:
1. Phil Mickelson (72-69-69-69) -9
2. Ernie Els (70-72-71-67) -8
3. K.J. Choi (71-70-72-69) -6
4. Sergio Garcia (72-72-75-66) -3
4. Bernhard Langer (71-73-69-72) -3