Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Mickelsonův zdravotní stav může být vážnější, než si sám myslí

25.08.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Phil Mickelson byl nedávno diagnostikován s psoriatickou artritidou, jak také sám potvrdil na tiskové konferenci u příležitosti 92. výročí PGA Championship na Whistling Straits. Podle deníku New York Times je ale jeho stav vážnější, než prve uvedl.

Mickelson začal trpět intenzivními bolestmi kloubů  již 5 dní před U. S. Open. V jednom okamžiku dokonce nemohl ani chodit. I když hráč tvrdí, že se nyní cítí daleko lépe a opět cvičí, jeho onemocnění není snadné na vyléčení. Náhlá změna jeho zdravotního stavu vysvětluje i jeho nevýraznou hru v poslední době.

Poté, co v červenci prošel cutem na British Open v St. Andrews, Mickelson odletěl do Minnesoty, kde mu lékaři v Mayo Clinic oznámili jeho diagnózu. Začal brát léky, zvané Enbrel, které se podávají jednou týdně pomocí injekce. Podle svých slov se poté cítil lépe. Látka obsažená v léku snižuje imunitu pacienta, čímž zamezuje imunitnímu systému napadat klouby.

V úterý Mickelson prohlásil, že druh artritidy, který má je léčitelný. „Léky budu brát přibližně rok, pak se uvidí, jestli onemocnění zmizí a už se nevrátí.“

Christopher T. Ritchlin, expert na psoriatickou artritidu, říká, že je Mickelsonovo onemocnění běžně záležitostí na celý život. Také vyvrátil, že se jedná o lehce léčitelné onemocnění, které by po roce léčení samo zmizelo.

New York Times také cituje Boba Murphyho, bývalého profesionála, který trpěl tím samým onemocněním jako Mickelson. Právě psoriatická artritida byla příčinou, jeho odchodu z profesionálního golfu. Nyní dělá zpravodaje pro NBC. Mickelson je ale podle všeho v dobrých rukou odborníků.


Aneta Zárubová