MEZINÁRODNÍ MISTROVSTVÍ ČR NA RÁNY – VÍTĚZÍ SVOBODA A KVÍDOVÁ

18.08.2002 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky

Mezinárodní mistrovství České republiky na rány 2002, prezentované Živnostenskou Bankou, proběhlo ve znamení povodní. Krátce před šampionátem zdevastovala tisíciletá voda České Budějovice a Prahu a v jeho průběhu zničila severočeská města a německé Drážďany.

Mistrovství se mělo konat od středy 14. do soboty 17.8. Hřiště v Mariánských Lázních však bylo podmáčené vytrvalými dešti, proto musely být zrušeny tréninkové kolo a první hrací den. Hřiště bylo nasáklé vodu, která už neměla kam odtékat. Až na několik přeháněk však již ve středu přestalo pršet a pořadatelé mohli ve čtvrtek mistrovství zahájit. Mezinárodní mistrovství České republiky na rány 2002, prezentované Živnostenskou Bankou, proběhlo ve znamení povodní. Krátce před šampionátem zdevastovala tisíciletá voda České Budějovice a Prahu a v jeho průběhu zničila severočeská města a německé Drážďany.

Mistrovství se mělo konat od středy 14. do soboty 17.8. Hřiště v Mariánských Lázních bylo podmáčené vytrvalými dešti, proto musely být zrušeny tréninkové kolo a první hrací den. Hřiště bylo nasáklé vodu, která už neměla kam odtékat. Až na několik přeháněk však již ve středu přestalo pršet a pořadatelé mohli ve čtvrtek mistrovství zahájit.

Ze zahraničí bylo přihlášeno padesát hráčů z osmi zení. Nepřijeli Rakušané, jejichž zemi devastovala povodeň a jedna polská hráčka. Dorazily týmy z Německa, Belgie, Slovinska a individuální hráči ze Slovenska, Ruska a Maďarska. Hrálo nakonec 70 hráčů a 39 hráček.

Titul obhajovali Petr Nič a Petra Kvídová První kolo udeřil Roman Svoboda a postavil se do čela startovního pole fantastickým úvodem 69, tři údery pod par. Hned za ním další radost pro české barvy. Svůj životní výkon, jednu pod par, podal šestnáctiletý Štěpán Havránek 71. Přenocoval na druhé příčce mezinárodního  mistrovství své vlasti v tvrdé mezinárodní konkurenci. To se muselo krásně spát. O třetí místo se výkonem 72 dělili Měmec Michael Then, náš Martin Peterka a Slovinec Matjaž Gojčič.
Obhájci titulu Petru Ničovi se nedařilo, zůstal na 18. místě výkonem 76.

První kolo žen naznačilo,že o titul mohou opět, stejně jako vloni bojovat pouze dvě dívky. Naše Petra Kvídová a  Slovenka Zuzka Kamasová se na zbytek startovního pole příliš ohlížet nemusely.  Kvídová zahrála 74, Kamasová o ránu víc. Na jednu noc se za nimi usadila Marta Balková se 77 údery.

Druhé kolo bylo pro Petra Niče a Matjaže Gojčiče, kteří šli jednu pod, 71. Na chvíli vycenil zuby náš David Kaplan 72. Němec Michael Then a Roman Svoboda přinesli shodně 73. Svoboda udržel vedoucí pozici celkovým skore 69,73 (142 -2) . Za něj se vyhoupl Matjaž Gojčič 72,71 (143 -1). Na třetím místě setrval Then 72,73 (145 +1).Tyto výsledky nesli scorecaddy na tabuli do finálového kola.

Ženské druhé kolo bylo vyznělo jasně pro domácí. Kvídová potvrdila svojí skvělou formu a zlepšila se o ránu na 73, celkem 74,73 (147 +3) a jasně potvrdila první pozici. Druhý nejlepší výsledek přišel jako hrom z čistého nebe. Domácí dorostenka Markéta Křížová přinesla skvostných 75, ten den byla druhá a posunula se na čtvrté místo celkového pořadí.
O třetí místo se v druhé kole podělily hráčky s výsledkem 76, které byly hned tři. Naše Zuzana Mašínová a Edita Nechanická, a němka Francizska Blum.  Kamasová podala slabší výkon 78, ale druhé místo v celkovém pořadí 75,78 (153 +11) udržela o jednu ránu před Zuzanou Mašínovou 78,75 (154 +12).

Poslední, sobotní kolo mužů bylo napínavé. Vedoucí hráče Svobodu a Gojčiče od sebe dělil pouhý úder, oba hráli mistrosvký golf a ani na chvilku se nepustili. Svobodovi se nedařilo puttování a zázračně zachraňoval několik nepovedených drivů, Gojčičovi nešly aproache na green a v puttování byl jenom o chloupek lepší než Svoboda. Rozdíl jednoho úderu si přinesli až na osmnáctou jamku.
První odpaloval Svoboda. Drive se opět nepovedl a dopadl až na vedleší, sedmnáctou fairway. Gojčič předvedl parádní drive, trochu vpravo do nízkého roughu s dobrým výhledem na jamku. Druhou ránu Svoboda vší silou prorval skrze překážející větvě ve snaze dostat míč zpátky do hra na vlastní fairway. Golfový pánbůh byl doma a díval se. Míč vyrobil tunel ve větvích, rozházel po hřišti mraky listí a větviček, a dopadl zhruba osmdesát metrů před greenem.  Gojčičův druhý úder byl tentokrát bez chyby, míč přistál zhruba dva metry vpravo od vlajky. Těžké chvíle pro Svobodu a dlouhé zkoušení úderu krátkým železem. Vysokou ránu sledovala padesátka diváků bez dechu. Bylo jasné, že tento úder rozhodne o dalším pokračovaní. Svoboda tlak udržel, rána byla přesná. Dopadla dvacet centimetrů vedle vlajky a míč se odkutálel asi dva metry za jamku.
Byl dále než Gojčičův, protože Svoboda puttoval první. Tato situace, kdy o ránu vedoucí Svoboda byl na greenu třetí ranou a Gojčič druhou, měla tři řešení. Svoboda dá, Gojčic také a půjde se na rozstřel. Svoboda nedá, Gojčič dá a titul poputuje do Slovinska. Svoboda dá, Gojčič nedá a titul zůstane doma.
Svoboda dlouho vyměřoval a nakonec poslal míček přesně do jamky.V pravou chvíli to byl jeden z prvních jednoputtů. Předtím mu tan nespadl snad žádný. Rozhodnutí bylo na Gojčičovi. Ten taky dlouho vyměřoval a nakonec vypustil dlouhý putter, který se drží pod bradou, na míček. Míček se zastavil několik centimetrů od okraje jamky a bylo jasno. Vyšla třetí možnost: titul mistra republiky opět zůstává doma. Svoboda 69,73,71 (213 -3), Gojčič 72,71,71 (214 -2).
Na třetí místo si pro bronzovou medajli došel z druhého flightu Martin Peterka 72,76,72 (220 +4), který odsunul doposud třetího Michaela Thena 72,73,76 (221 +5) na čtvrtou příčku celkového pořadí.

Ženy měly závěr klidnější. Petra Kvídová si díky dostatečnému náskoku mohla dovolit hrát ve třetímn o ránu hůře než slovenka Kamasová a v pohodě získala titul výkonem 74,73,75 (222 +6). Usměvavá Zuzana Kamasová získala stříbro výkonem 75,78,74 (227 +11).
Životním úspěchem je třetí místo šestnáctileté Markéty Křížové (+16) a čtvrté místo stejně staré Edity Nechanické (+19). Jde také o generační průlom, protože tyto dvě dívenky nechaly za sebou všechny naše ostatní zkušené golfistky nad dvacet let. Edita Nechanická zazářila již na loňském mistrovství na rány V Karlových Varech, kde v prvním kole zahrála 75.

V Poháru národů zvítězilo mužské družstvo Czech R epublic 1 ve složení Nič, Skopový, Svoboda a ženské družstvo Czech Republic 1 ve složení Kopejtková, Kvídová, Mašínová.

Přes nepříznivé počáteční podmínky zvládli pořadatelé a greenkeepeři mistrovství na výbornou. Z důvodů záplav byl odpojen federční server a turnaj musel být zpracován na náhradním připojení. Z důvodu množství náhodné vody a snížené kvality hřiště se smělo stavět a mistrovství se nehrálo na úpravu handicapu. Hrálo se pouze na tři kola, cut byl po druhém kole u mužů 158, u žen 166.

Nejlepší handicap na mistrovství měli Němec Nömeier +1,5 a Petra Kvídová 0,6.

Rok 2002 patří v českém golfu Romanu Svobodovi a Petře Kvídové. Oběma se povedl vzácný hattrick, kdy za jedinou sezóny získali všechny tři možné individuální tituly. Na jamky, juniorské a nyní na rány.