Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Mezinárodní mistrovství ČR 2005, presented by ČEZ – mistry Andrew McArthur a Zuzana Mašínová

06.08.2005 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

V Mariánských Lázních skončilo dnes Mezinárodní mistrovství České republiky na rány 2005, presented by ČEZ. Ve velikém stylu start cíl zvítězil Skot Andrew McArthur, který suverénně vedl od prvního kola a nepustil vedení turnaje ani na okamžik. Vítězův výsledek 67,68,70,69 (-14) historie našich amatérských mistrovství nepamatuje, stejně jako výsledek druhého hráče Scotta Jamiesona ze Skotska 70,69,69,69 (-11). Třetí místo vybojoval obhájce loňského titulu, Angličan Matthew Cryer výkonem 73,72,67,76 (-5). Roman Svoboda nezopakoval svůj včerejší vynikající výkon 65 a dnešním počtem ran o devatenáct horším skončil mistrovství na 15. místě , jako třetí z našich hráčů. Před ním se na 10. místě umístil Petr Nič, na 14. Tomáš Kamas.V ženské soutěži byla nejúspěšnější reprezentantka České republiky Zuzana Mašínová 74,72,77,72 (+7). Před druhou Ruskou Marií Verchenovou (+13) zvítězila v celkovém součtu o šest ran. Třetí místo získala Rakušanka Martina Hochwimmer (+20).

V Poháru Národů zvítězili muži Skotska ve složení McArthur, Jamieson a první družstvo České republiky ve složení Mašínová, Nechanická, Samková.

Mistrovství zahájil déšť. Již v noci před zahájením trvale pršelo a z hřiště se stala jedna veliká kaluž. Ve středu v půl osmé ráno stáli pořadatelé před problémem, zda ještě počkat jestli se počasí neumoudří anebo první kolo odpískat. Padlo rozhodnutí počkat do půl jedenácté. Vyplatilo se. Počasí dostalo své a od té chvíle už pouze vyhrožovalo.
Z důvodu posunu dohrávaly ženy své 1. kolo druhý den ráno.

Na MMČR přijelo silné složení zahraničních hráčů, především mužů. Skotové přijeli ve hvězdné formaci, jejíž ozdobou měl být Eric Ramsay, který se umístil na 25. místě letošního British Open. Měl nejnižší hendikep mistrovství +4. Pokud se to při jeho výsledcích 72,74,72,71 dá říci, pak hrál v útlumu a nijak neoslnil. Jeho týmoví kolegové McArthur a Jamieson však předvedli, že ve Skotsku je dobrých hráčů dost a dost.

V prvním kole, které se hrálo na promáčeném hřišti a drobného mrholení přinesli cizí hráči výsledky, na které bylo třeba se podívat dvakrát, jestli se to nezdá. McArthur –5, Walker –4, Guerisoli a Christ –3, prvních 12 hráčů se vešlo do paru. Leaderborad s čísly jako na Open.
Z našich se v prvním kole dostali do první desítky pouze Nič a Svoboda, kteří přenocovali na děleném 8. místě s výsledkem 72.
Na dvakrát hrané 1. kolo žen vyneslo na půl dne do vedení Silvii Dittertovou 73 a Zuzanu Mašínovou 74. Třetí pozice patřila shodně Rakušance Wolf a Rusce Verchen 76.

Druhé kolo nepřineslo změnu vedení. Měnila se místa za McArthurem, který přinesl opět nádherných 68, stejně jako Ital Guerisoli, který se tím posunul na druhé místo. Skot Jamieson donesl 69 a dotáhl se na třetí příčku. Naše barvy příjemně překvapil mladý Tomáš Kamas. Přinesl parádních 69 a z 18. místa se posunul až na 6. pozici.
Nič (74) klesl na 11. příčku, Svoboda (75) na 13. místo. Kolo bylo mírně „horší“ do paru se vešlo už „jenom“ 7 hráčů.
V ženské soutěži se v nejlepším světle ukázala Maria Verchenová z Ruska. Jejích 69 úderů je jeden z nejlepších ženských výkonů mariánskolázeňského hřiště. Okamžitě ji vynesl do čela tabulky před Zuzanu Mašínovou. Vedoucí Silvie Dittertová druhé kolo zkazila (81) a klesla na 4. místo.

Třetí kolo. McArthur zahrál svůj „nejhorší“ výsledek 70 (-2). Zůstavá na čele. Za ním se už nastálo usídlil jeho krajan Jamieson (69).
Bombu kola odpálil Roman Svoboda. Jeho 65 úderů je vyrovnaný rekord hřiště, nejnižší číslo celého turnaje a důvod pokleslých čelistí. Rázem je třetí za dvěma suverénními Skoty a má zajištěné místo v prvním flightu závěrečného kola.
Jediný se vešel do první desítky kola. Tomáš Kamas přinesl 76, což znamenalo 12. místo.

Poslední kolo bylo virtuozním sólem pro McArthura a Jamiesona a velikou tragédií pro Romana Svobodu. Oba Skotové šli svých pohodových 69 a hráli způsobem, který vyvolával bouřlivý aplaus dvou stovek diváků. Pro tyto hráče neexistoval problém dostat se na green odkudkoli. Například drive, který skončil v levém, velmi nepříjemném roughu na dvojce, dokázal McArthur ve třetím kole dopravit neuvěřitelnou druhou ránu na metr k vlajce, kterou hlavní rozhodčí Dalibor Procházka navrtal velmi obtížně na přední plato za vodu. Putt a eagle. Podobné věci předváděl neustále. Statistika toho hráče je úžasná. Čtyři kola = 1 eagle, 22 birdie, 39 parů a10 bogey, průměr 68,5 úderů za kolo. Jamieson hrál v podstatě totéž, jenom o tři rány v konečném součtu hůře (-11).
Naopak velmi smutný pohled byl na Romana Svobodu. Jenom on a nejvyšší vědí, co se stalo. Výsledkem jeho boje o třetí místo bylo rekreační skore 84, o devatenáct ran horší než den předtím. Sedm bogey a tři double bogey a hluboký pád na konečné 15. místo.

Zuzana Mašínová nastupovala do posledního kola se stejným skore s Ruskou Verchenovou. Verchenová přišla o náskok již na druhé jamce, kde vyrobila double bogey.
Na třetí jamce zahrála Mašínová druhou ránu vlevo do greenu mezi stromky. Vypadalo to na velký problém. Zuzka dlouho měřila a zkoušela úder a pak to přišlo. Polovysoká rána, cvrnk do fangle a míč spadl do jamky. Zuzka ruce nahoře a pak už to jelo. Na čtvrté ještě bogey, ale pak osm parů za sebou a dvě série birdie, par, bogey. Celkově 72 ran. Verchenová 78 a první titul pro Zuzanu Mašínovou je na světě. Zuzka Mašínová získala titul svoji obvykle velmi konzistentní hrou. V její statistice turnaje je 6 birdie, 53 parů, 13 bogey a žádné double bogey nebo horší.

Konečné umístění prvních deseti českých reprezentantů:
10. Petr Nič
14. Tomáš Kamas
15. Roman Svoboda
17. Rudolf Nechanický junior
19. Viktor Skalle
20. Jan Prokop
21. Martin Peterka
22. Jiří Korda junior
23. Petr Němeček
24. Lukáš Lizánek

Kompletní výsledky